Lapseki’de şehitlik çalışmaları sürüyor

1915 Çanakkale Savaşları sırasında 1200 yataklı Sargı Hastanesi olarak kullanılan alanın ruhuna uygun olarak tasarlanan Lapseki Şehitliği Projesi, ilçenin doğal, kültürel ve tarihi dokusuyla özdeşleşecek bir şekilde Hükümet Konağı yanında yapılıyor.

1161 0
 Lapseki’de şehitlik çalışmaları sürüyor

1915 Çanakkale Savaşları sırasında 1200 yataklı Sargı Hastanesi olarak kullanılan alanın ruhuna uygun olarak tasarlanan Lapseki Şehitliği Projesi, ilçenin doğal, kültürel ve tarihi dokusuyla özdeşleşecek bir şekilde Hükümet Konağı yanında yapılıyor.
 
Projeyle ilgili konuşan Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, “İlçemizde yıllardır hizmet veren, herkesin içinde hatıraları olduğu Lapseki Devlet Hastanemizin yıkım çalışmalarını belediyemiz tarafından gerçekleştirmiştik. Lapseki Belediyesi olarak yıkılan binanın yerine Çanakkale Savaşları sırasında Sargı Hastanesi olarak kullanılan ve yaklaşık 1200 şehidimizin olduğu alanı çok güzel bir proje çizdirerek çalışmalara başladık ve uygulamaya geçtik. Ayrıca çok kısa sürede çalışmalarını tamamlayarak, vatandaşlarımızın hizmetine ve beğenisine sunacağız. Projenin mimarisi yapısı şu şekildedir. Yüksekliği 25 metredir. Bu yükseklik, anıtın birçok noktadan, özellikle de boğaz geçişleri sırasında etkileyici bir görüntü vermesini amaçlamaktadır. Anıta tepeden bakıldığında (drone çekimi vb.) ay yıldız formu oluşmaktadır. Yükselen hilal formuna farklı açılardan bakıldığında, Lapseki ilçemizin baş harfi olan “L” harfini, boğazın iki yakasının savaş bağlamındaki karşılıklı ilişkisini, dalgalanan bir bayrağı, yine bakış açısına göre bir cami minaresi siluetini çağrıştıracaktır.

Böylece, milli birlik ve mücadelemizin en kıymetli simgelerinden olan Çanakkale Savaşları’nın taşıyıcısı olduğu milli ve manevi değerleri simgeleyen bir yapı oluşacaktır. Yıldızın bulunduğu nokta şehitleri temsil edecek şekilde kırmızı çiçeklerden oluşmaktadır. Yıldızdan itibaren, hilalin ortasındaki kapıya uzanan alanın zeminine Çanakkale Boğazı silueti işlenecektir. Yıldızın olduğu nokta ise Boğaz haritasında Lâpseki’nin konumunu gösterecektir. Hilal'in ortasında bulunan kapıdan temsili şehitliğe geçiş ve yönlendirme sağlanacaktır. Hilal formunun cephesi, soyut formlar ile bezenecektir. 2 metre yükseklikte ve L şeklinde alanı çevreleyen yan duvarlarda Lapseki'nin Çanakkale Savaşları kapsamındaki önemini ifade eden 100x300 cm ebadında çizim, fotoğraf ve rölyeflerden oluşan bir
kompozisyon yer alacaktır. Bu anıt ile kaymakamlık arasında kalan ve park olarak düzenlenen yeşil alanın ortasında, üç figürden oluşan ve Lapseki’nin Çanakkale Savaşları ile ilişkisini temsil eden bir anıt heykel uygulaması da hayata geçirilecektir” dedi.
 
Hasan Sami Er
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.