’İşsizlik reel olarak düşmedi, iş aramayı bırakanlar arttı’

Türkiye İstatistik Kurumu işsizlik rakamlarını açıklamasıyla, Türkiye genelinde işsiz sayısı Haziran ayında bir önceki aya göre 823 bin kişi azaldı.

549 0
’İşsizlik reel olarak düşmedi, iş aramayı bırakanlar arttı’

Türkiye İstatistik Kurumu işsizlik rakamlarını açıklamasıyla, Türkiye genelinde işsiz sayısı Haziran ayında bir önceki aya göre 823 bin kişi azaldı. Böylece Türkiye'deki işsiz sayısı 3 milyon 399 bin kişiye geriledi. İşsizlik rakamlarının düşmesini reel olarak İşte Çanakkale Gazetesi’ne değerlendiren Finans uzmanı Ömer Karabay, “’İşsizlik reel olarak düşmedi, iş aramayı bırakanlar arttı’’ dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu işsizlik rakamlarını açıklamasıyla, Türkiye genelinde işsiz sayısının Haziran ayında bir önceki aya göre 823 bin kişi azaldığı görüldü. Açıklanan rakamlara göre İstihdam edilenlerin sayısı 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre 602 bin kişi artarak 28 milyon 586 bin kişi, istihdam oranı ise 0,9 puanlık artış ile yüzde 44,9 oldu İş gücü 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre 222 bin kişi azalarak 31 milyon 984 bin kişi, iş gücüne katılma oranı ise 0,5 puanlık azalış ile yüzde 50,2 olarak gerçekleşti. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,2 puanlık azalışla yüzde 22,7, istihdam oranı 0,4 puanlık artışla yüzde 32,6 oldu. Bu yaş grubunda iş gücüne katılma oranı ise bir önceki aya göre 0,6 puan artarak yüzde 42,3 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre 823 bin kişi azalarak 3 milyon 399 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 2,5 puanlık azalış ile yüzde 10,6 seviyesinde gerçekleşti.

“GENÇ İŞSİZLİK VE KADINLARDA İŞ GÜCÜNÜN AZ OLMASI HALA TÜRKİYE AÇISINDAN EKONOMİK OLARAK BÜYÜK BİR SORUN”
Bu verilerin ışığında Türkiye’de TÜİK’in işsizlik rakamlarını değerlendiren Finans Uzmanı ve Bankacı Ömer Karabay, ‘’ İşsizlik reel olarak düşmedi, iş aramayı bırakanlar arttı, işin aslı bu rakamlarda hesaplama yöntemi, bu yeni hesaplama yüzünden veriler düşük görünüyor. İşsizlik düşmezken iş arayanların azalması bence bu rakamları yaşattı neden, eğer işsizler iş bulsaydı, iş gücü katılım oranı daha fazla artardı. Ama bunun gayet sınırlı olduğunu görüyoruz. Bence bu reel olarak pek gerçeği olmayan bir şey bundan dolayı, bu genç işsizlik ve kadınlarda iş gücünün az olması hala Türkiye açısından ekonomik olarak büyük bir sorun ve bu sorun ciddiye alınarak gerçek rakamlarla çözülmeli’’ dedi.

ATIL İŞ GÜCÜ ORANI YÜZDE 22,4 OLDU
 Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel iş gücü ve işsizlerden oluşan atıl iş gücü oranı 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre 4,7 puan azalarak %22,4 oldu. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 14,6 iken, potansiyel iş gücü ve işsizlerin bütünleşik oranı %18,8 olarak gerçekleşti. İşsizlik oranı bir önceki yılın aynı ayına göre 2,6 puan azalarak %10,4 oldu. İşsiz sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre 648 bin kişi azalarak 3 milyon 380 bin kişi olarak gerçekleşti. İstihdam oranı bir önceki yılın aynı ayına göre 2,9 puan artarak %45,9 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı 2 milyon 358 bin kişi artarak 29 milyon 227 bin kişi oldu.

Özel Haber: İbrahim Akın Kazancı
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.