2020 yılının Pandemi yılı olduğunu ve tüketiciler açısından da zor geçtiğini de ifade eden TÜKODER Başkanı Ali Rız Berkit, “Tüketicilerin temel ihtiyaçlarından olan doğalgaz ve elektrik faturalarından vergi alınmasının olumsuz etkilerinin yansıdığını belirterek, tüketicinin taleplerinin ise görmezden gelindiğini söyledi.

Çanakkale Tüketici Koruma Derneği Başkanı Ali Rıza Berkit 2020 yılı içerisinde Çanakkale genelinde tüketicilerin satın aldıkları ancak sorunlu ürünler ile ilgili 2 bin 635 başvuru yaptıklarını söyledi.
“DOĞALGAZ VE ELEKTRİKTEN VERGİ ALINMAMASI BEKLENTİMİZİ YİNELİYORUZ”
Berkit işte Çanakkale Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, “2020 yılı tüketiciler açısından zor bir yıl oldu. Tüm Dünyanın ve dolayısı ile ülkemizin içinde bulunduğu Coronavirüs süreci nedeni ile beklentimiz hükümetin tüketicinin Hayatını kolaylaştıracak kararlar almasıydı. Örneğin temel tüketim maddesi olan doğalgaz ve elektrikte alınan vergilerin alınmaması ve faturalandırılmanın bu şekilde yapılmasını bekliyorduk. Ama gördüğümüz gibi bizim düşüncemizin tam tersi doğalgaz ve elektrikte de ve hatta suda da hiçbir vergi indirimi yapılmadı. Bu zor süreçte insanların kullandığı doğalgaz elektrik ve su faturaları vergiler düşürülmeden ve hızlı bir şekilde tahsil yoluna gidiliyor.  Biz yine de talebimizi yeniliyoruz. 2021 yılında da Pandemi’nin devam ettiği süreçte yine bu tüketicilerin temel tüketim içinde bulunan doğalgaz ve elektrik te vergilerin alınmamasını talep ediyoruz” dedi.
ÇANAKKALE ESNAFINA ÇAĞRI
Berkit açıklamasında Çanakkale’ de birçok esnafın al sat olarak faaliyet gösterdiğini Çanakkaleli esnafların mallarını aldığı firmalara iade şartı koylarının çok önemli olduğunu da vurgulayarak,” 2020 yılında başlayan ve 2021’de de devam eden Pandemi sürecinde esnaf da zor durumda. Tüketiciler 2020 yılı içinde kusurlu mallar ile ilgili hak arama yöntemleri Tüketici Mahkemeleri Tüketici İl Hakem heyetlerinden yaptı. Tüketiciler satın aldıkları ayıplı mallarda fatura miktarı 10 bin 330 TL’ye kadar yaşanan uyuşmazlıklara Tüketici İl Hakem heyetlerinde hakkını ararken, ayıplı mal fatura tutarı 10 bin 330 TL’nin üzerinde ise tüketici mahkemelerinde hakkını arıyor. Çanakkale’de üretici olmadığından dolayı genelde Çanakkale esnafı alıp, satıyor biz bu satış durumuna sağlayıcı diyoruz.  Esnaf biliyoruz zor durumda ama kusurlu mal esnafa geri geldiğinde Tüketici Hakem Heyeti kararların uyulması gerekiyor. Esnaflarımızda ayıplı malı kimden aldıysa bu firmalara Tüketici Hakem heyeti kararını göndererek ayıplı malın değiştirilmesi ya da para iadesinin yapılmasını esnaflarımızın mağdur olmamasını için istiyoruz. Burada Çanakkale esnafına bir çağrımız olacak. Bu ürünleri satın aldıkları firmalardan ürünlerin ayıplı çıkması ve Tüketici Hakem Heyeti tarafından kusurun giderilmesi ya da para iade edilmesi konusu ile ilgili iade koşulunu koymayı ihmal etmesinler” ifadelerini kullandı.
“ÇANAKKALE TÜKETİCİ HEYETİ RÖPORTÖRLERİ ÇOK HIZLI ÇALIŞIYOR”
Çanakkale Tüketici Hakem Heyeti tarafından 2020 yılı içerinde tüketicilerin ayıplı mal başvurularının hız bir şekilde sonuçlandırıldığını ifade eden Berkit “2020 yılında 2 bin 635 Tüketici Çanakkale İl Tüketici Hakem Heyetine ayıplı mallar ile ilgili başvuru yapmış.  Bu başvurulardan bin dört yüz elli üç tanesi tüketicinin lehine sonuçlanmış. Bin on dört tanesi de tüketicinin aleyhine sonuçlanmış. Bir kısmına görevsizlik kararı verilmiş. Çanakkale Tüketici Hakem heyetindeki röportör arkadaşlarımız çok hızlı çalışıyor. Türkiye genelinde tüketici başvurularını en hızlı değerlendiren il konumuna çok yaklaştık. Ben ticaret il müdürlüğümüze ve bu kurumda çalışan röportör arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Diğer illerde tüketicilerin ayıplı mal başvurularını 6-7 ay içinde sonuçlanırken Çanakkale’de başvuruların sonuçlanma süresi 2-2.5 ay’ a kadar düştü” dedi.
“TÜKETİCİ YASASI TÜKETİCİYİ KORUYOR”
Tüketici Yasasının tüketiciyi koruduğunu da ifade eden Berkit açıklamasında, “Tüketicinin Tüketici İl Hakem Heyetine başvuru yapabilmesi için aldığı ürünün ilk altı ay içerisinde kusurlu çıkması gerekiyor. Eğer fabrika üretim hatasından kaynaklanan bir kusur olursa tüketici altı ay içerisinde Tüketici İl Hakem heyetine başvuru yapabilir. Satın alınan ürün arıza yaparsa ve servise giderse Pazar günleri hariç 20 iş gününde ürün teslim edilemezse Tüketici İl Hakem Heyetine başvuru yapması lazım. Bu başvurular yapılırken tüketici ürünün faturasını garanti belgesini de yanına alıp başvuru yapmalı. Satın alınan ürünün garanti süresi içerisinde 2’den fazla arıza yaparsa bu ürünlerin değişimi, parasının iade edilmesi yada ücretsiz tamiri tüketiciye verilen haklar. Son bir hatırlatma tüketici ürünü kimden aldıysa yani ürünün faturasını kimden aldıysa ürün ile ilgili yaşanan sorunlardan da o firma sorumludur. Tüketici Yasasına göre ürünün faturasını kim kestiyse o üründen de o firma sorumludur. Herhangi bir uyuşmazlıkta faturayı kesen firma davalık olur” bilgilerine yer verdi.
Özel Haber: Ogün İnal