İçişleri Bakanlığı tarafından 2021 yılının “Türkiye Afet Eğitim Yılı” ilan edilmiş olması nedeniyle, tüm illerde “Afet Eğitim Seferberliği” başlatıldı. Afet Farkındalığının arttırılması ve yaygınlaştırılması hedefiyle, Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Çanakkale Ticaret Borsası işbirliğinde 24 Mart 2021 Çarşamba günü saat 16.00’da zoom aracılığıyla online olarak “Birey ve Aileler için Afet Bilinci Eğitimi” düzenlendi.
 
Eğitime, Çanakkale Ticaret Borsası Üyeleri, girişimcileri ve personelleri katılım sağladı. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Şef Bünyamin Şevik tarafından verilen eğitimde AFAD görev ve çalışmaları, Afet Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar, Afet Sırasında Doğru Davranış Şekilleri, Afet Sonrası İlk Anlar, Yangın ve Tahliye konuları üzerinde durularak katılımcılar bilgilendirildi. Türkiye’nin afetlerdeki durumu, çevremizdeki riskler gibi başlıklar altında bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirildi.
 
Eğitim ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Kaya Üzen, İçişleri Bakanlığınca, 2021 yılının "Afet Eğitim Yılı" ilan edildiğini anımsattı. Çanakkale Ticaret Borsası olarak İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile işbirlikleri yaptıklarını belirterek, yıl içerisinde afet bilincini aşılama noktasında Afet bilinci eğitimlerinin devam edeceğini bildiren Başkan Üzen "Üyelerimize Afet ve Acil Durum Farkındalığının arttırılarak afet risklerinin azaltılmasına yönelik eğitici, aydınlatıcı ve bilgilendirici faaliyetlerle afet farkındalığı, sivil savunma ve seferberlik hizmetleri gibi çeşitli eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini planladık. Üyelerimize ve girişimcilerimize yönelik düzenlediğimiz online eğitimlerimizle bilinçsiz kimse kalmayacak. Deprem riskinin yoğun olduğu bir bölgedeyiz. O yönüyle yüksek bir bilinç oluşturmak için çalışmalarımız devam edecek" dedi.
 
Başkan Kaya Üzen son olarak yakın işbirliğinden dolayı İl Afet ve Acil Durum Müdürü Sayın İbrahim Tarı başta olmak üzere tüm AFAD Çanakkale çalışanlarına teşekkürlerini iletti.
 
Haber Merkezi
 


Kaynak: Haber Merkezi