Bugün yağması beklenen kar yağışı, Çanakkale'de başladı.

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle beraber Merkez, Biga, Çan, Yenice ve Bayramiç ilçelerinde beklenen kar yağışı, akşam saatlerine doğru başladı. Merkez ilçesinde kar yağışıyla birlikte kartpostallık manzaralar ortaya çıktı. Yetkililer, kar yağışının meydana getireceği buzlanma ve don olaylarına karşı vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları yönünde uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kuvvetli sağanak, kar yağışları ve fırtına uyarısı verilirken hafta sonu ile birlikte hava sıcaklıklarının yükselmesi bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından, yapılan son dakika açıklamaya göre, Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından meteorolojik uyarı yapıldı. 

Meteoroloji 2.bölge müdürlüğü, hava sıcaklıkları hissedilir derecede azalacağını belirterek, kuvvetli sağanak, kar yağışları ve fırtına hakkında vatandaşları uyardı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından, yapılan son değerlendirmelere göre; ‘’23.03.2021 Salı günü Akdeniz üzerinden gelen yağışlı sisteme ek olarak, Balkanlar üzerinden gelen soğuk bir sistemin kuzeybatı kesimlerden başlayarak bölgemizi etkilemesi bekleniyor. 23.03.2021 Salı günü bölge genelinde görülecek yağışların, İzmir, Aydın ve Manisa il geneli ile, Balıkesir’in Marmara kıyıları dışında kalan kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Genellikle sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, zamanla bölgemizin kuzeyinde yüksek kesimlerde, güneyinde dağlık alanlarda yoğun kar yağışı şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Rüzgarın kuzey yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniliyor. Çarşamba ve Perşembe günleri ise bölgemizin, güneybatı kesimleri hariç, büyük bölümünde görülecek yağışların, karlakarışık yağmur ve yüksek rakımlı kesimlerde kar şeklinde olması tahmin ediliyor. Yağışlı sistemin Cuma gününden itibaren bölgemizi terk etmesi bekleniliyor. Hava sıcaklıklarının; Salı gününden itibaren hissedilir derecede ( 6-15 derece) azalarak mevsim normallerinin altına inmesi tahmin ediliyor. Çarşamba ve Perşembe geceleri kıyı kesimlerde hafif iç ve yüksek kesimlerde orta kuvvette zirai don olayı, kar yağışı alan kesimlerde buzlanma bekleniliyor. Bölgemizde beklenen soğuk hava, yer yer kuvvetli sağanak ve kar yağışları, kuvvetli rüzgar ve fırtınanın oluşturabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması, meteorolojik tahmin ve uyarıları dikkatle takip edilmesi önem arz etmektedir’’ denildi. 23.03.2021 00:00 saatleri ile 26.03.2021 23:00 saatleri arasında etkili olacak olumsuz hava durumunda Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından, Oluşması Muhtemel Riskler ise, şu şekilde belirtildi; Ani Sel - Su Baskını - Yıldırım - Çatı Uçması - Soba ve Doğalgaz Kaynaklı Baca Gazı Zehirlenmesi - Ulaşımda Aksamalar - Ağaç veya Direklerin Devrilmesi – Zirai Don  ve Buzlanma.

EGE DENİZİ’NDE FIRTINA BEKLENİYOR!

Öte yandan Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi, Denizlere Ait 23.03.2021 tarihinde sabah 05:00 saatleri ile 24.03.2021 23:30 saatleri  arasında beklenen Meteorolojik Uyarıda da bulundu. Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ‘’Ege Denizi’nde rüzgarın; yarın (salı) sabah saatlerinden itibaren kuzeyinde, akşam saatlerinden itibaren güneyinde kuzey ve kuzeydoğu, güneyinde kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın; Çarşamba öğle saatlerinde kuzeyinde, gece saatlerinde güneyinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir’’ şeklinde uyarı yapıldı.


Kaynak: Haber Merkezi