Vatan aşkı, iman gücü ile Çanakkale’de düşmana geçit vermeyerek destan yazan Mehmetçiklerin arasında henüz 15 yaşında olan vatan evlatları da yer almıştı. Onbeşlilerin de destan yazdığı 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 106. Yılında, Tokat Onbeşli Torunları Derneği , anlamlı bir etkinliğe imza attı. Atalarına vefa borcunu ödemek için Çanakkale Deniz Zaferinin 106. Yılına ithafen Çanakkale’de 106 dakika nöbet tuttular.

106 yıl önce bir destan yazarak Türkiye Cumhuriyeti’nin ön sözünün yazıldığı Çanakkale’de Mehmetçik, vatanı geçilmez kıldı. 18 Mart günü düşman gemilerini Boğazın serin sularına gömen Mehmetçik, daha sonra karada verdiği büyük bir mücadele ile Çanakkale’yi geçilmez kılmıştı. Düşmana karşı tek yürek olan Mehmetçiklerin arasında Tokat başta olmak üzere memleketin her karışında 15 yaşındaki genç delikanlılar da yer almıştı. Atalarına olan minnet borcu, ve Çanakkale ruhunu gençlere aşılamak amacı ile Tokat’tan yola çıkan Tokat Onbeşli Torunları Derneği, Çanakkale’de Deniz Zaferinin 106. Yılına ithafen 106 dakika nöbet tuttular.

Pandemi dolayısı ile yürüyüşlerinin iptal edildiğini, sınırlı sayıda kişilerle gelerek Çanakkale’de atalarını yad etmek, vefa borçlarını ödemek ve gençlere Çanakkale Ruhunu aşılamak amacı ile böyle bir etkinlik gerçekleştirdiklerini belirten Tokat Onbeşli Torunları Derneği Başkanı Saffet Gümüş, “106 Yıl önce atalarımız, dedelerimiz bu toprakları bize vatan kılmak ve hilali göklere yükseltmek için mücadele vermişler.  Çanakkale Şehitlerimiz başta olmak üzere, vefat eden gazilerimiz ve bu vatan için canını feda eden tüm şehitlerimizin mekanı cennet olsun.  Çanakkale sadece bir il ismi değil, Çanakkale, hilalin göklerde dalgalanması, ezanın minarelerde okunması, büyük Türk Halkının vatanına kavuşmasıdır.  Çanakkale bir şehir adı değildir. Çanakkale, şehitler diyarı, onbeşliler diyarı ve Seyit Onbaşıların diyarıdır.  Çanakkale ne denizden ne de karadan geçilmez çünkü Türk Halkı güçlü bir halk.  Çünkü geçmişte olduğu gibi şimdiki gençlikte de iman gücü var.  106 gün önce bizi bölmek isteyen güçler bugün de yine sahadalar.  Bundan 106 yıl önce tohumlarını eken gavurların torunlarına bu vatanı böldürtmeyeceğiz. Bunlara karşı iri olacağız, diri olacağız ve güçlü bir Türkiye olacağız.  106 yıl önce yokluk içinde savaşmıştık ama artık İHA’ları, SİHA’ları, tankları yapan güçlü bir Türkiye Var.  Türk Halkı olarak bizi bölmeye çalışanlara izin vermememiz lazım.  Buradan siyasetçilere de sesleniyorum. Kimsenin derdi koltuk olmasın. Tek vatan, tek millet, ek devlet, tek bayrak hepimizin derdi olsun.  Tek derdimiz vatan olsun. Çünkü Çok zor şartlar altında bize bu vatanı emanet eden  atalarımızın emanetine sahip çıkmazsak, yarın onun vebalini bizden sorarlar.  Gençlerin Çanakkale’ye gelmesini istiyorum. Gençlere Seyit Onbaşıları, onbeşlileri anlatmamız lazım. Çünkü  bu onbeşliler , buraya bayrak için, namus için, vatan için geldiler.  Bizler de bu vefa borcumuzu ödemek için 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferinin 106. Yıldönümü  dolayısı ile 106 dakika nöbet tutacağız. Bizim asıl amacımız Tokat’tan buraya yürümekti.  Pandemi dolayısı ile yürüyüşü iptal ettik  ve burada Şehitlerimizin anısına 106 dakika nöbet tutacağız” dedi.

Ogün İnal