Geçtiğimiz günlerde bir televizyon programına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, partisinin seçim sistemine yönelik çalışmaları kapsamında, seçim barajının bir miktar indirilmesini planladıklarını, bunun makul noktasında mutabakat sağlamaya çalıştıklarını dillendirmişti. Bu konuda bir değerlendirme yapan CHP Çanakkale Milletvekili ve Adalet İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Darbe tortularından kurtulalım diyoruz. 12 Eylül darbesinin en büyük tortusu seçim barajıdır. Ama AK Parti 19 yıldır darbe hukukundan yararlandı” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, önceki gün katıldığı bir televizyon programında seçim barajıyla ilgili yaptıkları çalışmayı açıkladı. AKP’li Yazıcı, yüzde 10 olan seçim barajıyla ilgili "5 ile 10 arasında bir şey olacak" dedi. Yazıcı kesin bir rakam veremeyeceğini ancak “barajın bir noktaya ineceğini” ve seçim sistemi için “daraltılmış bölge” uygulamasının getirildiği bir sistem üzerinde çalışıldığını kaydetti.
Baraj üzerinde bir çalışma ile ilgili değerlendirme yapan Hayati Yazıcı, “Türkiye'de yüzde 10 barajı uygulanıyor. Dünyada en yüksek barajı uygulayan ülke Türkiye. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde çıta yüksek. Barajın çok anlamı kalmamış durumda ama herkesin parti kurması gibi bir gelenek de oluşabilir. Bunların denetlenmesi, takip edilmesi gibi konulara Cumhuriyet Başsavcılığı bakıyor. Barajı makul bir yere getirme şeklinde çabamız var. 7 mi olur 5 mi olur, hangisi doğru şeklinde bir çalışmalar yapıyoruz. 5 ile 10 arasında bir şey olacak. Bir rakam söylemem çok doğru olmaz, baraj bir noktaya inecek.”
 
Muhalefetin AKP’nin bu çalışmasıyla ilgili bu tavrını Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, AKP’nin çalışmasına ilişkin partisinin tavrını açıkladı. Erkek şunları kaydetti: “Darbe tortularından kurtulalım diyoruz. 12 Eylül darbesinin en büyük tortusu seçim barajıdır. Ama AKP darbe hukukundan yararlandı 19 yıldır. Seçim barajı kanunla düzenleniyor. Kanunu değiştirecek sayıları vardı. Bugün gördüğümüz de gayri ciddi bir açıklamadır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni savunuyorlar. Bu sistemde hükümet Meclis dışından oluşuyor. Bu sistemde barajı neden savunuyorlar? Referandum sürecinde bu sistemde baraj olmayacağını söylüyorlardı. Hani bu sistemde baraj olmayacaktı?” dedi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birlikte yeni bir koalisyonun oluştuğunu söyleyen Erkek, “Bu sistemde kapalı kapılar arkasında yürüyen bir koalisyon var. Bu durum daha etik dışı” diye konuştu. 

‘’İlk seçimde gidecekler’’
Parlamenter sistemde, temsilde adaletin sağlanabileceği düşük bir barajın tartışılabileceğini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Çünkü parlamenter sistemde hükümet Meclis içinden çıkar. Bu sistemde baraj neden olsun? Hükümet Meclis içinden çıkmıyor ki” ifadelerini kullandı.  AKP ve MHP’nin ana omurgasını oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın tek dertlerinin iktidarımızı nasıl koruyabiliriz olduğunu kaydeden CHP’li Erkek, “Bir iktidar seçim kanunuyla oynamaya başlıyorsa gidici olduğu içindir. İlk seçimde gidecekler” dedi.
 
“AKP yeni Anayasa, demokratikleşme hamleleri yapamaz”
 CHP’nin parlamenter sistemde, yüzde 3 ya da yüzde 5 gibi makul bir barajı öngördüğünü, bu sistemde barajı savunmanın anlamı olmadığını kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, AKP’nin yeni seçim barajı önerisini Meclis kürsüsünde eleştireceklerini söyledi.  İlk seçimde iktidara geleceklerini kaydeden CHP’li Erkek, “AKP yeni Anayasa, demokratikleşme hamleleri yapamaz. Ama biz ilk seçimde iktidar olacağız ve demokratikleşmeyi de yeni Anayasa’yı da yapacağız” ifadelerini kullandı.
 
İbrahim Akın Kazancı