Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Meslek Danışmanlığı Birimi, Çanakkale Özel İstek Kolejinde 8. ve 12. sınıflarda öğrenim gören yaklaşık 150 öğrenciye ‘Meslek Seçiminin Önemi ve Geleceğin Meslekleri’ başlıklı seminer düzenledi.

Seminere öğrenci ve öğretmenlerle birlikte katılan ve etkinlik hakkında açıklama yapan Çanakkale İŞKUR İl Müdürü Vekili Mehmet Uğur Yavuz, kurum olarak Meslek Danışmanlığı Birimi ile eğitimin de içerisinde yer aldıklarını, her platformda hep birlikte hareket ederek meslek seçimi aşamasında olan öğrencilere rehberlik edeceklerini dile getirdi.

Seminerde Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğünde görevli Meslek Danışmanı Pınar Alev Ülger, öğrencilerin kendi ilgi ve yeteneklerini tanıyıp meslek seçimi aşamalarının farkında olmaları ve bu sayede daha bilinçli tercihler yapabilmeleri adına başta Mesleki Test Yönelimi Bataryası olmak üzere İŞKUR’un faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Hangi mesleğe uygun olduğunu ve mesleğin gereklilikleri konusunda nasıl hareket edeceğini merak eden öğrencilere, kuruma gelmek zorunda kalmadan bilimsel açıdan geçerliliği ve güvenirliği kanıtlanmış kişilik testlerinden oluşan internet sitesi üzerinden Mesleki Yönelim Test Bataryası’na katılabileceklerini ve sonuç raporunu da birlikte değerlendirebileceklerini belirtti.  Ülger, günümüzde dijital dönüşüm ile birlikte mesleklerin yeniden şekilleneceğini, beklentilerin de bu yönde değişeceğini vurguladı. Ayrıca Çanakkale İŞKUR Instagram hesabında (iskurcanakkale) her hafta Çarşamba günleri ‘Haberin var mı?’ paylaşımları ile geleceğin meslekleri ve yeni teknolojileri paylaşarak öğrenciler, veliler ve toplumun diğer ilgili kesimleri yeni mesleklerden ve teknolojik gelişmelerden haberdar ettiklerini duyurdu.   
 


Kaynak: Haber Merkezi