Sağlık çalışanlarının sorunlarını dile getirmek ve dikkat çekmek amacı ile Çanakkale Sağlık-Sen tarafından konvoy gerçekleştirildi. Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinden başlayan ve İl Sağlık Müdürlüğü’nde tamamlanan konvoyun ardından bir basın açıklaması yaparak sağlık çalışanlarının sorunlarını dile getiren Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Suat Özen, “Çözümsüzlük, adaletsizlik, aşırı iş yükü, şiddet sağlık çalışanlarının kaderi olamaz. Artık her seferinde tekrarlanan yanlışlıkların, haksızlıkların son bulması gerekiyor” dedi.

Pandemi döneminde Koronavirüsü ile mücadelede en ön safta çalışan sağlık çalışanlarının sorunlarını dile getirmek amacı ile Çanakkale Sağlık-Sen Şubesi Başkanı Suat Özen ve sağlıkçılar, bir konvoy düzenlediler. Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinden başlayan konvoy İl Sağlık Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından son buldu. İl Sağlık Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını okuyarak, sağlıkçıların sorunlarını dile getiren Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Suat Özen, “ Sadece Ankara'dan sesimizi yükseltmiyoruz. Ülkemizin dört bir yanında tüm teşkilatımızla aynı haykırışta bulunuyoruz. Diyoruz ki; çok geç olmadan, yanlış üstüne yanlış yapmadan sağlık çalışanlarının sesi duyulmalı ve kangren halini almış sorunları çözülmelidir. Artık yeter. Alın teri ise alın teri.  Fedakarlıksa fedakarlık. Cansa can.  Biri de çıksın, sağlık çalışanları bunlardan beri desin. Elini vicdanına koyan hiç kimse, bunu diyemez. O halde neden sorunlar görmezden, duymazdan, bilinmezden geliniyor? Öteden beri süre gelen pek çok sorun var. Örneğin; Her geçen gün sağlık çalışanlarının yükü daha da artmıyor mu? Artıyor. Sözleşmeli istihdam modelinde çalışanlardan kadro güvencesi esirgenmiyor mu? Esirgeniyor. Sağlık çalışanlarının çocuklarına kreş imkanları çok görülmüyor mu? Görülüyor. Hemen her gün bir ya da birkaç sağlık çalışanı kör şiddetin kurbanı olmuyor mu? Oluyor. Yıllardır konuştuğumuz döner sermaye adaletsizliğinde ve performans uygulamasında bir arpa boyu yol alındı mı? Alınmadı. Bunlar bilinmeyen, görülmeyen sorunlar değil” dedi.

BİLİYORUZ’ DİYORLAR YETERİNCE HASSAS HAREKET EDİLMİYOR”
Çözümsüzlük, adaletsizlik, aşırı iş yükü, şiddet sağlık çalışanlarının kaderi olmaması gerektiğini söyleyen Sağlık-Sen Başkanı Suat Özen “En çok da bu nedenle üzülüyoruz.  Ortak akıl ve alternatif çözüm önerilerine kapı aralandığında çözülemeyecek sorun olmadığı inancındayız. Önemli olan çözüm iradesinin ortaya konmasıdır. En altından en üstüne kadar hangi yetkili ile konuşsak, bize hak veriyor, ‘biliyoruz’ diyorlar. Ancak çözüm noktasında yeterince hassas hareket edilmediğini görüyoruz. Çözümsüzlük, adaletsizlik, aşırı iş yükü, şiddet sağlık çalışanlarının kaderi olamaz. Artık her seferinde tekrarlanan yanlışlıkların, haksızlıkların son bulması gerekiyor. Ek ödeme yönetmeliğinin tümüne yönelik eleştirilerimiz bakidir. İhtiyacı karşılamak üzere geçtiğimiz hafta yapılan düzenlemeyle iyi niyet ortaya konmuş ancak sahanın haklı beklentileri yine karşılanmamıştır” dedi.

“GİDİLEN YOL YOL DEĞİL, ÇIKMAZ SOKAK”
Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Suat Özen, “Sağlık-Sen olarak öneri ve eleştirilerimizi her daim yetkililerle paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz. Bizim bildiğimiz bir düzenleme, çalışanların hakkını hukukunu gözetmek, alın terlerinin karşılığını vermek için yapılır. Düzenlemede genel hatlarıyla bir takım iyileştirmeler yapılmış olsa da binlerce sağlık çalışanı yine göz ardı edilmiştir. Çalışma barışı ve huzurunu bozan bu durumu asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Biz, sağlık çalışanlarının hem gür sesi olmak, hem de kazanım adresi olmak için bu yola çıktık. Üzerimize düşeni sonuna kadar yapmaya kararlıyız. Yetkililerden sesimizi duymalarını, artık biraz olsun sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmelerini bekliyoruz. Gidilen yol, yol değil, çıkmaz sokak. Sağlık çalışanları Pandemi sürecinde bu ülkenin sigortası olduklarını bir defa daha kanıtladılar. O nedenle yetkililer, bu çıkmazdan bir an önce dönerek, sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmek mecburiyetindeler. Hiçbir şey için vakit geç değil. Unutmamak gerekir ki çıkmaz sokakta geri adım atmak ilerlemenin ta kendisidir. Vakit çok geç olmadan, yetkilileri, sağlık çalışanlarının seslerini duyarak sorunlarını çözmek için girdikleri çıkmaz sokaktan geri adım atmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Ogün İnal