Corona virüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere paralel olarak günlük hayatı kolaylaştırmak için devreye giren meslek liselerinde maske ve dezenfektan üretimi yapıldı. Sağlık çalışanlarına ve vatandaşlara malzeme tedariki için devreye giren Çanakkale İl Mili Eğitim Müdürlüğü yaptığı üretimle ciddi estek verdi.

Yaşanan zorlu süreç hakkında bilgiler veren ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Corona Virüs döneminde yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler veren Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, gelinen bu zamana kadar İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Yenice Meslek Lisesinde 150 bin ton dezenfektan üretildiğini, yine okulların da katkısı ile 2 milyonun üzerinde maske üretildiğini söyledi. 
İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, yaptığı değerlendirmede, “Corona Virüs’ün başladığı ilk zamanlarda çeşitli ekipmanlara, materyallere ihtiyaç doyuldu.  Biz de Milli Eğitim Müdürlüğü olarak meslek liselerimizle, halk merkezlerimizle, elimizden gelen tüm gayreti göstererek, daha önce ürettiğimiz ve üretmediğimiz ürünlerle süreçte vatandaşa ve sağlık çalışanlarına destek olmaya çalıştık.  Daha önce ürettiğimiz maddeler arasında yer alan deterjanlar, sabunlar ile sürece destek olduk. Yenicede daha önceki yıllarda kurulmuş bir meslek lisemiz vardı.  Lisemizde temizlik malzemesi üreten bir Kimya Bölümü var.  Bu malzemelerden satış yaparak döner sermayesi ile hem bulunduğu ilçeye hem de öğrencilere katkı sağlayan bir okulumuz vardı.  2019 yılı ciro değerlendirmesinde bu okulumuz Türkiye’de birincisidir.  Yaptığı ciro ile ilk 10’da yer almıştır.  İlimizdeki okulların cirosunu baz aldığımızda ise Türkiye geneli İller arasında Çanakkale olarak 9’uncu olduk” dedi.  

“150 TON DEZENFEKTEN ÜRETİLDİ”
Zorlu Corona Virüs sürecinin başından bu yana özellikle ilk günlerde dezenfektanın tükendiği piyasaya 150 ton dezenfekten üreterek piyasaya sürdüklerini belirten Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, “Koronavirüs sürecinde biz de bu okulumuzda özel ihtiyaç olan  dezenfektan üretmeye başladık.  Bunun hemen arkasından yine çok yoğun bir talep olan  el dezenfektanını üretmeye başladık.  Şu ana kadar okulumuzun ürettiği dezenfektan miktarı 150 ton. Üretilen diğer 18 çeşit temizlik ürünlerini söylemiyorum bile.  150 ton dezenfektan üretildi. Bizim sahaya sürdüğümüze piyasada çok bulunmayan bir malzemeydi.   Biz piyasaya sürdüğümüz dezenfektanlarla hem vatandaşın ihtiyacını karşıladık hem de fahiş fiyatların yükselmesini engelledik” diye konuştu.

“2 MİLYON MASKE ÜRETTİK”
Pandemi’nin başında en çok ihtiyaç duyulan ve vatandaşların ilk başlarda ulaşmasının zor olduğu maske üretimlerine de değinen Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, 2 milyon maskenin üretildiğini belirterek, “Bununla beraber daha önce üretmediğimiz cerahi maskelere ihtiyaç duyuldu.  O dönemde vatandaşın kullanılması yaygın olmadığı için biz de hastane için üretiyorduk.  İlk olarak elle dokumaya başladık maskeleri. Ancak elle ürettiğimiz maskelerin yeterli olmayacağını gördük  ve bunu İlçelerimizle de koordine ettik.  Böylece İlçelerde de üretim başladı.  Çok hızlı bir şekilde maske ihtiyacına karşılık vermeye başladık.  Öncelikle Hastanelerden başlamak üzere biz bir sürü hastaneye maske temin ettik. Çünkü önce hastanelerin güvenli ekipmanlara ulaşması gerekiyordu. Şu ana kadar hem elde ürettiğimiz hem de makinada ürettiğimiz maske sayımız 2 milyonu geçtik.  İlçelerimizdeki elle maske üretimini durdurduk. Çünkü artık üretim cihazlarımızla maskeleri üretiyoruz.  Şu anda ciddi bir maske ihtiyacı olsa bile biz bunun tamamını karşılayabileceğimize inanıyorum. Sadece maske değil, bone, koruyucu elbise ve siperlik bibi malzemeler de ürettik” dedi.

18 BİN NUMARA 120 BİN KEZ ARANARAK İHTİYAÇLARI KARŞILANDI
Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin, 65 yaş üstü vatandaşlar için uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması döneminde yaptığı çalışmalara da değinen Ferhat Yılmaz, “Corona Virüs sürecinde evde kalan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın evden çıkamadığı zamanlarda sosyal destek olabilmek adına  büyüklerimizi aramaya başladık.  İlk olarak Çanakkale Merkezde başladık.  18 bin büyüğümüzün telefonunu alarak öğretmen arkadaşlarımıza teslim ettik. Onlar da sağ olsun sorumluluğu üstlendiler ve büyüklerimizin evlerine giderek ihtiyaçlarını karşıladılar.  Öğretmen arkadaşlarımız bu zorlu süreçte vatandaşlarımızın yanında olabilmek için 120 bin arama gerçekleştirdi.  Bu aramalar sonucunda ihtiyaç sahibi ailelere ulaştık” dedi.
Özel Haber: Ogün İnal