Biga Belediyesi, dört projenin temelini atarak, iki projeninin açılışını gerçekleştirdi.

Biga Belediyesi, 18 Eylül Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü ve Biga Belediyesi’nin kuruluşunun 150. yıl dönümünde toplam maliyeti 10 Milyon TL olan dört projenin temel atma töreni ile bir tesis ve bir taksi durağının açılışını gerçekleştirdi. Biga Belediyesi Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu 4.299.920 TL, Biga Belediyesi Adapark 3.776.000 TL, Yeniceköy Bilgi Evi 593.000 TL, Şehit Korhan Kuruçay Parkı 494.000 TL maliyetle Biga’nın hizmetine kazandırılacakken, Şükrü Kemerli Parkı ise 169.000 TL maliyetle hizmete sunuldu.
 
Yeniceköy Kültür Sanat ve Bilgi Evi Temel Atma Töreni, Şehit Korhan Kuruçay Parkı Temel Atma Töreni, Biga Belediyesi Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu Temel Atma Töreni, Biga Belediyesi Adapark Temel Atma Töreni, Şükrü Kemerli Parkı Açılış Töreni ve Hastane Taksi Durağı Açılış Töreni 18 Eylül 2020 tarihinde yapıldı. Törenlere, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Belediye Başkan Yardımcıları Nazım Hikmet Keskiner ve Sıtkı Keçeci, Belediye Meclis üyeleri, Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, AK Parti Biga İlçe Başkanı Hasan Sepici, MHP Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya, Biga İlçe Emniyet Müdürü Şafak Özkan, STK başkan ve temsilcileri, Mahalle muhtarları, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.
 
“ÇOCUKLARIMIZ, GENÇLERİMİZ VE KADINLARIMIZ İÇİN BİR PROJE”
İlk tören Yeniceköy’de yapımına başlanan Yeniceköy Kültür Sanat ve Bilgi Evi için yapıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından başlayan törende konuşan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Yeniceköy Kültür Sanat ve Bilgi Evi temel atma törenine hepiniz hoşgeldiniz. Bugün Biga’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü ve Biga Belediyemizin kuruluşunun 150. yıldönümünde anlamlı projelerin temel atma ve açılış törenlerini icra ediyoruz. Yeniceköy Mahallemizdeki çok kıymetli bulduğumuz ve mahallemizin kadınlarına, gençlerine ve çocuklarına hizmet verecek Yeniceköy Kültür Sanat ve Bilgi Evimizin temelini atıyoruz. Projemiz yaklaşık 450 metrekare kapalı alana sahip olacak. İçerisinde kültür sanat atölyeleri, çocuklarımız için kütüphane, spor salonlarının olduğu bir tesis olarak hizmet verecek. Bu projemizin diğer bir önemi ise ihale etmeden, kendi personelimiz ve kendi imkanlarımızla yapmamızdır. Bu projede emeği geçen herkese ve bu arsayı zamanında belediyemize bağışlayan hayırseverimize teşekkür ediyorum. Projemiz hayırlı uğurlu olsun, Rabbim kazasız belasız bitirmeyi nasip etsin” dedi. Konuşmasının ardından Başkan Erdoğan ve protokol üyeleri, beton dökme kumandası ile projenin temeline ilk harcı döktü.
 
“18 EYLÜL GİBİ ÖZEL BİR GÜNDE PROJEMİZİN TEMELİNİ ATTIK”
Ardından Özel Biga Can Hastanesi karşısı, Şehit Uzman Onbaşı Ulaş Açıkgöz caddesi yanında yapım çalışmaları başlayan Şehit Teğmen Korhan Kuruçay Parkı Temel Atma Töreni’ne geçildi. Törende konuşan Başkan Erdoğan, “18 Eylül gibi özel bir günümüzde Şehit Teğmen Korhan Kuruçay Parkı’mızın temel atma törenini hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Parkımızın manevi değeri çok yüksek çünkü vatanımızın müdafaasında şehit olan askerlerimizin ismini taşıyor. 6800 metrekare ve yaklaşık 500 bin TL’ye mal olacak bu projemizi de belediyemizin imkanları ve personelimizle gerçekleştiriyoruz. Biga’mızda mevcut bulunan parkların bakım ve onarımını tamamlarken, bu mahallemizde de tüm vatandaşlarımıza hitap edecek bir tesis haline getiriyoruz. Park projemiz içinde basketbol sahamız, çocuk oyun parkımız ve sosyal tesisimiz bulunuyor. Şehitlerimiz söz konusu olduğunda hepimizin tüyleri ürperiyor. Vatanımız için canlarını seve seve veren, Biga’mızın kurtuluşunda şehit olan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Projemiz hayırlı uğurlu olsun” dedi. Başkan Erdoğan, konuşmasının ardından sosyal tesisin duvarına harç koyarak birkaç tuğla ördü.
 
“GEÇMİŞİNİ UNUTAN MİLLETLER YOK OLMAYA MAHKUMDUR DÜSTURUYLA ŞÜKRÜ KEMERLİ PARKI DEDİK”
Temel atma programlarının akabinde Biga’ya 15 yıl belediye başkanı olarak hizmet vermiş merhum belediye başkanı Şükrü Kemerli’nin isminin verildiği parkın açılışı yapıldı. Şükrü Kemerli’nin biyografisinin okunmasının ardından Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan bir konuşma yaptı. Başkan Erdoğan, “Şükrü Kemerli Parkı’mızın açılış törenine hepiniz hoşgeldiniz. 2019 yerel seçimlerinden sonra halkımızdan aldığımız destekle Biga’ya yakışır bir şekilde belediyecilik hizmetlerini sürdürmek için gece gündüz çalışıyoruz. Bir yandan yeşil alanlarımızın ve parklarımızın eksikliklerini tamamlarken bir yandan da atıl durumda kalmış yerleri yaşanabilir hale kazandırıyoruz. Şu an içinde bulunduğumuz alan da hepimizin bildiği gibi atıl bir alandı. Burasını hem hastanemize gelen vatandaşlarımızın hizmet alması hem de Şirintepe mahallemiz sakinlerinin çaylarını yudumlayacağı bir alan olarak belediye imkanlarıyla kısa bir sürede tamamladık. Şeffaflık ilkesi gereği açık ihale usulüyle ihale ettik. Bizim her zaman ifade ettiğimiz söz olan geçmişini unutan milletler yok olmaya mahkumdur düsturuyla Biga’da üç dönem belediye başkanlığını başarıyla sürdüren Şükrü ağabeyimizin, aynı zamanda Şirintepe mahallesinde ikamet etmesinden dolayı ismini meclis üyelerimizin de oy birliği kararıyla bu parkımıza verdik. Biga’mız ve Şirintepe’miz adına bu tesisin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Şükrü ağabeyimizin ve tüm merhum belediye başkanlarımız rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.
 
“BU PARKIN AÇILIŞININ BU ÖZEL GÜNDE OLMASI ÇOK ANLAMLI”
Söz alan merhum Şükrü Kemerli’nin eşi Avukat Ayhan Kemerli ise, “Öncelikle sevgili eşim Şükrü Kemerli ve anısına gösterdiğiniz sevgi ve saygı için Belediye Başkanımız Bülent Erdoğan’a, meclis üyelerine ve buradaki herkese çok teşekkür ediyorum. Şükrü belediye başkanlığı yaptığı dönemlerde kurtuluş günlerine çok önem verir ve o günün güzel geçmesi için elinden geleni yapardı. Şükrü’nün anısına adını verdiğiniz bu parkın açılışının bugünde olması bizim için çok anlamlı. Herkese çok teşekkür ediyorum. Yalnız bir kişiye daha teşekkür etmek istiyorum. Sevgi dolu bir eş, iyi bir baba olan eşim Şükrü Kemerli beni ömrü boyunca onurlandırdı. Eşim Şükrü Kemerli’ye de çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.  Konuşmaların ardından kurdela kesilmesiyle Şükrü Kemerli Parkı’nın açılışı gerçekleşti.
 
“GENÇLERİMİZ, VATANDAŞLARIMIZ HAVUZA KAVUŞACAK, BİNLERCE MİLLİ SPORCU YETİŞECEK”
Katılımcılar daha sonra Şirintepe Mahallesi’ndeki Biga Gençlik Merkezi’nin bulunduğu alanda yapımına başlanan Biga Belediyesi Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’nun Temel Atma Töreni’ne katıldı. Törende konuşan AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, “Biga’mızın 98. kurtuluş yıldönümünü kutluyorum ve bu vatan uğruna şehit olan tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Biz üreten çalışan Biga’mızla gurur duyuyoruz. Biz belediye başkanlarımızı çok seviyoruz ve bir teşekkürü de Bülent Erdoğan başkanımıza etmek istiyorum. Bizim kapımızdan hiç ayrılmadan memleketi için hizmet isteyen bir belediye başkanıdır. Çünkü onlar buraya geldiklerinde bizden durmadan birşey istediklerinde biz onu yapmak zorunda kalıyoruz. İlçemize geldiğimizde de başımız dik oluyor. Allah’a şükür ki gençlerimize ne yapsak azdır dediğimiz bir projemizin temelini atıyoruz. 180 gün sonra bu projemiz inşallah kazasız belasız tamamlanarak halkımız havuzla buluşturup nice milli sporcularımızın yetişmesine vesile olacaktır. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Sonuna kadar kıymetli Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’la belediye başkanlarımızın yanındayız. Durmak yok yola devam diyoruz. Projemiz şimdiden Biga’mız için hayırlı uğurlu olsun” dedi.  Konuşmaların ardından, Biga Belediyesi Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’nun temeli katılımcı heyet tarafından atıldı.
 
“HAMDİ BEY MAHALLEMİZİN KIYMETLİ SAKİNLERİ BU PARKTA NEFES ALACAK”
Günün son temel atma töreni ise Hamdi Bey Mahallesi’ndeki Adapark projesi için gerçekleşti. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Biga’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümünü ve Belediyemizin kuruluşunun 150. yıl dönümünü kutluyoruz. Pandemi nedeniyle her yıl yapılan kutlamalardan biraz daha farklı ve bir o kadar da anlamlı olarak bugünü geçiriyoruz. Şimdi Adapark projemizin temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Biga’mızın en büyük mahallesi olan Hamdi Bey mahallemizde Kocabaş çayımıza paralel durumdaki 26 bin metrekarelik alanı dönemimiz zamanında kamulaştırdık. Genel ve yerel uyumuyla projemizin içerisine kazandırdığımız halı sahamız, tenis kortumuz, basketbol potası ve sahamız bulunuyor. Adapark projemiz de kendi imkanları ve personeliyle tamamlanacak. Çocuk parklarımız, kondisyon aletlerimiz, sosyal tesislerimiz, yürüyüş yollarımız, kamelyalı dinlenme alanlarımız ve peyzaj düzenlemesiyle projemiz prestij bir duruma gelecek. Bu alan Hamdi Bey mahallemizin kıymetli sakinleri ve Biga’mızın nefes alacağı çok değerli bir park olacak. Projemizin hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Konuşmaların ardından, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve katılımcılar beton dökme kumandası ile proje çalışmalarının temeline harç döktü.