Mimarlar Odası 2020/XVII. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında yapılan başvurular, Zeynep Ahunbay başkanlığında, M. Zafer Akdemir, T. Elvan Altan, A. Sinan Timoçin, Alper Ünlü’den oluşan Seçici Kurul tarafından 12-13 Mart 2020 tarihinde gerçekleşen toplantıda değerlendirildi. Çevrimiçi olarak devam eden görüşmelerin ardından Nişan Yaubyan’ın “Mimar Sinan Büyük Ödülü”, Reha Günay ve Mehmet Özdoğan’ın “Mimarlığa Katkı Dalı Ödülü”ne değer görüldüğü programda, Vedat Dalokay “Anma Programı” için seçildi. Yapı, Proje ve Fikir Sunumu Dallarında ise toplamda 96 eserin değerlendirilmeye alınmasının ardından, Yapı Dalı’nda 13, Proje Dalı’nda 10, Fikir Sunumu Dalı’nda 4 olmak üzere toplam 27 eser ödül adayı olarak belirlendi. Ödüle değer görülen eserler 18 Eylül 2020, Cuma günü, saat: 18.00’de gerçekleştirilen çevrimiçi ödül töreninde açıklandı. Yapı dalında Troya Müzesi Ulusal Mimarlık Ödülü’nü aldı.
 
“BİZİM İÇİN BÜYÜK GURUR KAYNAĞI”
Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük konuya ilişkin sosyal medyadan yaptığı açıklamada; “Güzel haberlerimiz var! Müzemiz bu yılın başında, Attraction Star Awards yarışmasında zorlu rakiplerinin arasından sıyrılmış ‘En Başarılı Müze’ seçilmişti. Avrupa’da Yılın Müzesi Ödülleri’nde ise finale kalmıştık. Pandemi sebebiyle ertelenen yarışma sonucu ise hala belli olmamakla beraber Avrupa’nın en iyi müze projelerini geride bırakıp finalde yer almak ülkemiz müzeciliği ve Troya Müzemiz için büyük gurur olmuştu. Güzel haber daha aldık. 2020 yılı, Mimarlar Odası 17. Ulusal Mimarlık Ödüllerinde, yapı dalında Troya Müzesi Ulusal Mimarlık Ödülü’nü aldı. Henüz iki yaşını doldurmamışken Troya Müzesi’nin alanında gösterdiği başarılar bizim için büyük gurur kaynağı.
Bu başarının mimarları Ömer Selçuk Baz, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile müzenin inşa sürecinde emeği olan teknik personelinden, her bir işçisine kadar herkesi tebrik ediyorum. Ve pek tabii bu Müze’nin her bir anı için büyük emek sarf eden Troya Müzesi personelini canı gönülden kutluyorum. Umut ediyorum ki sessiz sedasız içinde yer aldığımız başka projelerden de güzel haberleri pek yakında sizlerle paylaşacağız. Efsane devam ediyor”