Cumhuriyet Meydanı Coronavirüsü salgınında canını ortaya koyarak vakalara müdahale ederken virüs kaparak hayatını kaybeden Doktor ve sağlık çalışanlarını anma törenine ev sahipliği yaptı.

Türk Diş Hekimleri  Birliği ve Diş hekimleri Odalarının da içinde yer aldığı tüm Sağlık Meslek Örgütleri tarafından Türkiye genelinde eş zamanlı olarak yapılan anma törenin Çanakkale ayağında  Çanakkale Diş hekimleri Odası yönetimi de Cumhuriyet meydanında düzenlenen anma töreninde Oda Başkanı Dt. Süleyman Sami Doğangün ve yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu. Doğan gün ve yönetim kurulu üyeleri ilk olarak Covit -19 nedeni ile hayatını kaybeden doktor ve sağlık çalışanları için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundular.  Saygı duruşunun ardından bir açıklama yapan Dt. Süleyman Sami Doğangün “Türk Diş Hekimleri Birliği ve Türk Tabipler Birliği, sağlık meslek kuruluşları ile birlikte eş zamanlı olarak saygı duruşunda bulunduk.  Coronavirüs   pandemisinde gelinen son durumda, suç vatandaşa, yük hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkıldı. Sadece hekimlerimiz, sağlık çalışanlarımız değil, babalarımız, annelerimiz, kardeşlerimiz ölüyor. Resmi rakamlara göre her gün 50 vatandaşımız önlenebilir  hastalık olan Coronavirüs nedeni ile hayatını kaybediyor. Coronavirüs sürecinin bilimsel yöntem, şeffaf veri ve ilgili tüm kesimlerin katılımı ile etkin ve koordineli bir anlayışla yönetilmesini istiyoruz.  Sağlık Bakanlığının bütün sağlık meslek odaları, sağlık sendikası ve dernekleri ile birlikte Coronavirüs işbirliği ve ortak çalışma meclisi oluşturulmasını talep ediyoruz.  Tedbirsizlik, ihmal ve yanlış planlama  sebebiyle daha fazla sağlık çalışanımızın  hayatını kaybetmesini istemiyoruz” dedi.

DİŞ HEKİMLERİNDEN DOLAYI YAYILAN BİR VAKA YOK
Açıklama sonrasında basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan ve Diş hekimlerinin Coronavirüs sürecini de değerlendiren Doğangün “Diş Hekimlerinin meslekleri gereği enfeksiyondan çok korunduğunu belirterek, pandemi sürecinde Diş Hekimlerinden dolayı herhangi bir vakanın da olmadığının altını çizdi. Doğangün “Süreci en başından beri ele alırsak öncelikle hepimizin bilmediği bir hastalıktı ve tüm dünyada bir anda yayıldı. Pandemi süreci başında  özellikle diş hekimleri, kendi ekipmanlarını bulmakta zorluk çekti. Bütün toplum gibi biz de eldivenimizi, maskemizi tedarik etmekte baya zorlandık.  Daha sonra piyasada yavaş yavaş bunları bulmaya başladık.  Ama bütün bunlara rağmen kısa bir süre haricinde bütün diş hekimleri muayenehanelerinde hizmet vermeye devam etti.  Şu ana kadar da sıkıntı yaşayan kimse yok. Ülkenin ağız sağlığı problemini özellikle muayenehanelerde  vermeye devam ediyoruz.  Zor bir süreç ve hepimizin dikkat etmesi gereken bir durum.   Ama Diş hekimleri mesleki olarak  enfeksiyon kontrolünü yapan en iyi gruptur.  Biz Meslek hayatımız boyunca, eğitimimizden gelen özellikler ile  korunmayı çok iyi biliyoruz.  Şu ana kadar Diş hekimlerinden dolayı yayılan bir vaka yoktur.   Bundan sonra da tedbirlerimiz devam edecek” dedi.  Açıklamaların ardından Doğangün ve oda yönetim kurulu üyeleri Atatürk heykeline çelen bıraktılar.

HAYATINI KAYBEDEN DOKTOR  VE SAĞLIK ÇALIŞANLARI DEVLET HASTANESİNDE ANILDI 
Öte yandan Çanakkale Tabip Odası yönetim kurulu Başkanı Güleda Erensoy, oda yönetim kurulu üyeleri ve oda üyeleri ile birlikte aynı saatte Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi önünde covit-19 nedeni ile hayatı ı kaybeden doktor ve sağlık çalışanları için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundular.

Dilvin Altıkardeş