Corona virüs tedbirleri kapsamında 13 Mart’ta Türkiye’de tüm yükseköğretim kurumlarında eğitime üç hafta ara verilirken 23 Mart’ta da uzaktan eğitime geçildi. Üniversitelerde yüz yüze eğitime ara verilmesiyle ailelerinin yanına dönen öğrenciler aylardır kullanmadıkları evlere kira vermek yerine devretme yoluna gitti. Real Estate Kale Gayrimenkul Emlak Danışmanı Broker Uğurkan Çevirme bu dönemde evlerin kiracısız kalmadığını, kiralarda ise gözle görülür artış olduğunu belirtti.

Çanakkale’de öğrencilerle ev sahiplerinin uzlaşma sağladığını ifade eden Real Estate Kale Gayrimenkul Emlak Danışmanı Broker Uğurkan Çevirme evlerin kiracısız kalmadığını belirterek, Pandemi döneminde bile kiralık ve satılık evlere ilgilinin sürdüğünü kaydetti. Çevirme, “’Pandemiden önce kiralık  1+1 ev fiyatı 600 lira iken şu an 850 lira civarına çıktı. 2+1 fiyatı Pandemiden önce 750 iken şu an 1200, 3+1 daireler ise 1200’den 1700 lira civarında seyrediyor’’ dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi koronavirüs vakalarının artmasıyla birlikte geçtiğimiz günlerde bir duyuru yayınladı. Duyuruya göre; 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılının 05 Ekim 2020 tarihinde başlamasına ve Tıp Fakültesi, 4. 5. ve 6. sınıfların sadece uygulama derslerinin yüz yüze olacak şekilde bunun dışında kalan tüm lisans ve ön lisans programlarının “Uzaktan Öğretim” yöntemiyle eğitim-öğretim faaliyetlerini gerçekleştirmesi kararını almıştı. Bu karar sonucu derslerine uzaktan devam edecek öğrenciler Çanakkale’deki evlerini, yurtlarını boşaltmak istedi.  Birçok şehirde öğrencilerin kontratlarını iptal etmek istemeyen ev sahipleri, öğrencilerle sorun yaşarken Çanakkale’ye olan yoğun ilgiden dolayı ev sahipleri ile öğrenciler arasında genellikle bir anlaşmazlık olmadığı kaydedildi.
Geçtiğimiz eğitim dönemi boyunca kullanmadıkları evlerin kirasını ödeyen öğrenciler bu döneminde Pandemi’den dolayı uzaktan eğitim şeklinde olmasından dolayı ev kira sözleşmelerini iptal etmek istiyor. Çanakkale’de de öğrencilerin yüzde 70’inin evlerini boşaltmak istediğini ve genellikle ev sahipleri ile öğrenciler arasında bir uzlaşma sağlandığını bunun sonucunda kontratlarının iptal edildiğini söyleyen Real Estate Kale Gayrimenkul Emlak Danışmanı Broker Uğurkan Çevirme, ‘’Ne ev sahipleri zorda kalıyor, ne de öğrenciler. Çanakkale’ye yoğun ilgi olduğundan evler hemen tutuluyor’’ dedi.
Pandemi süresince Çanakkale’ye yoğun ilgi gösterildiğini belirten Uğurkan Çevirme, “’Pandemi boyunca kiraların ve ev satış fiyatlarının düşeceğini bekliyorduk fakat Çanakkale’ye bu süreçte talep öyle fazla oldu ki kiralar ve ev satış fiyatları arttı. Görüyoruz ki artmaya da devam edecek’’ şeklinde konuştu. Öğrencilerin büyük çoğunluğunun olmamasına rağmen kiralık evlerin az kaldığını belirten Uğurkan Çevirme, ‘’Bu dönem memurların tayin dönemine denk geldi. Bu sebeple kiralık ev yok denecek kadar az.  Satışta olan evler de hemen satılıyor’’ ifadelerini kullandı.

KİRALARDA GÖZLE GÖRÜLÜR ARTIŞ
Real Estate Kale Gayrimenkul Emlak Danışmanı Broker Uğurkan Çevirme, ‘’Pandemiden önce kiralık  1+1 ev fiyatı 600 lira iken şu an 850 lira civarına çıktı. 2+2 fiyatı pandemiden önce 750 iken şu an 1200, 3+1 daireler ise 1200’den 1700 lira civarında seyrediyor’’ dedi.

Hasan Sami Er