TÜBİTAK, Bireysel Genç Girişim “BİGG” programı ile genç ve yenilikçi girişimci adaylarının hayallerini gerçekleştirmeye devam ediyor.
 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sercan Karav ve ekibi Ayşenur Arslan, Merve Kaplan, Hatice Duman, TÜBİTAK 1512 Bireysel Genç Girişimci “BİGG Programı 2019 yılı 2. Çağrısı” kapsamında iş planını gerçekleştirmek için 200.000 TL’lik Teknogirişim Sermayesi Desteği almaya hak kazandı. Akademisyenler, sanayiciler ve yatırımcılardan oluşturulan panel değerlendirmeleri sonucu Türkiye’de 144 girişimcinin 2019 yılı 2. Çağrısı kapsamında Teknogirişim Sermayesi Desteği alması uygun bulundu.
 
Geliştirdiği insan sindirim sistemi modelinin (GlycomeDigest) mikrobiyota kökenli enzimlerin yer aldığı ilk model olduğunu belirten Doç. Dr. Sercan Karav konuyla ilgili şunları söyledi: “Sindirim sistemimizde binlerce farklı türe ait trilyonlarca mikroorganizma yer almaktadır. Büyük bir yaşamsal rekabetin yaşandığı mikrobiyotamızda, mikroorganizmalar sahip oldukları özel enzim sistemlerinin yer aldığı genomik kabiliyetler ile diğerlerine üstünlük sağlamaya çalışmaktadır. İlk olarak 10 yıl önce University of California Davis’te anne sütünün bebek mikroflorasını nasıl şekillendirdiğini araştırmayla başladığımız bu süreçte, insan-mikrobiyota ilişkisini ve sindirim sistemimize etkisini anlamaya çalıştık. Son yıllarda Amerika’da gerçekleştirdiğimiz klinik deneylerde, aktif rol oynadığını saptadığımız mikrobiyota kökenli enzimleri rekombinant olarak üreterek tasarladığımız bu model ile hızlı sindirilebilir ve allerjenliği azaltılmış gıda ürünleri, kişiye özgü beslenme formülasyonları ve birçok kullanım alanı olan mikrobiyota tedavileri geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu bağlamda, yurt içi ve yurt dışı yatırımcılarımızla bu planlarımızı hayata geçirmek için sabırsızlanıyoruz.”
 
Destek almaya hak kazanan 144 girişimci, Ekim ayında şirketlerini kurarak TÜBİTAK’la sözleşme imzalayacak, 1 Kasım 2020 tarihinde iş planlarını gerçekleştirmek için çalışmalarına başlayacak.
 
Haber Merkezi
 
 
 


Kaynak: Haber Merkezi