Çanakkale’de ‘Avrupa Hareketlilik Haftası’ kapsamında sosyal medya aracılığıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. 
 
2002 yılından bu yana düzenlenen, temiz hareketliliği ve sürdürülebilir kentsel ulaşımı teşvik ederek halk sağlığını ve yaşam kalitesini artırmaya yönelik bir organizasyon olan Avrupa Hareketlilik Haftasının etkinlikleri 16 Eylül 2020 tarihi itibariyle başlıyor. Çanakkale Belediyesinin bu yıl da katılım gösterdiği Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamındaki etkinlikler bu sene “Herkes İçin Sıfır Emisyonlu Hareketlilik” temasıyla gerçekleşecek. İçinde bulunduğumuz salgın hastalık süreci sebebiyle sosyal medya aracılığıyla düzenlenecek olan etkinlikler, 22 Eylül 2020 tarihine kadar devam edecek. Program ise şöyle;
 
16 Eylül 2020 Çarşamba
Söyleşi: Her Yere Bisikletli Ulaşım
Saat: 14.00
Yer: Çanakkale Belediyesi Sosyal Medya Hesapları (Facebook, YouTube)
Konuşmacılar: Çanakkale Bisiklet Platformu, Pınar Karabacak (Çanakkale Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü)
 
17 Eylül 2020 Perşembe
Söyleşi: Hareketli Kafe
Saat: 11.00
Yer: Çanakkale Belediyesi Sosyal Medya Hesapları (Facebook, Youtube)
Konuşmacılar: Psk. Duygu Geyik (Çanakkale Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü), Fzt. Serap Apaydın (Çanakkale Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü), Adil Emir Akhan (Çanakkale Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü)
 
18 Eylül 2020 Cuma
Söyleşi: Covid-19 ve Hareketlilik
Saat: 14.00
Yer: Çanakkale Belediyesi Sosyal Medya Hesapları (Facebook, Youtube)
Konuşmacılar: Prof. Dr. Alper Şener (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı), Rebiye Turan Ünüvar (Sağlık Eğitimcisi – Çanakkale Belediyesi Başkan Yardımcısı)
 
19 Eylül 2020 Cumartesi 
Konser: Yerel Stüdyo
Saat: 14.00
Yer: Çanakkale Belediyesi Sosyal Medya Hesapları (Facebook, Youtube)
Gruplar: Dilan Uslan, Jargon, Tamer Gönenç
 
20 Eylül 2020 Pazar
Söyleşi: Covid-19 ve Hava Kirliliği
Saat: 14.00
Yer: Çanakkale Belediyesi Sosyal Medya Hesapları (Facebook, Youtube)
Konuşmacılar: Prof. Dr. Arzu Mirici (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı), Aysun Kavcar (Çevre Mühendisi – Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü)
 
21 Eylül 2020 Pazartesi
Etkinlik Videosu: Kardeş Kentlerimiz ile Birlikte Farkındayız
Saat: 11.00
Yer: Çanakkale Belediyesi Sosyal Medya Hesapları (Facebook, Youtube)
 
22 Eylül 2020 Salı
Otomobilsiz Gün: Temiz ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin Durma Yürü!
Saat: 10.00-14.00
Yer: Değirmenlik Sokak
(10.00-14.00 saatleri arasında Molla Yakup Sokak ile Kemalyeri Sokak geçişleri hariç trafiğe kapatılacaktır.)
 
 “HAREKETLE KALIN, SAĞLIKLI KALIN”
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da ‘Avrupa Hareketlilik Haftası’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Başkan Gökhan mesajında; Hem yeşil alan bakımından zengin hem de masmavi bir deniz kenti olan Çanakkale’de, temiz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımını çok önemsiyor; gelecek nesillere sağlıklı ve yaşanabilir bir kent bırakmak için çalışıyoruz. Dünya genelinde artan çevre kirliliği özellikle şehirlerde alarm vermeye başlamışken, bizler de kentimizde çevre kirliliğine etmen olabilecek faktörleri en aza indirgemeye çalışıyoruz. Memnuniyet ile belirtmek isterim ki, bu kapsamdaki çalışmalarımızın farkındalığını artırmaya yönelik olarak, Avrupa Hareketlilik Haftasına geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de iştirak ediyoruz. 2002 yılından bu yana düzenlenen, temiz hareketliliği ve sürdürülebilir kentsel ulaşımı teşvik ederek halk sağlığını ve yaşam kalitesini artırmaya yönelik bir organizasyon olan Avrupa Hareketlilik Haftası, bu sene 16-22 Eylül tarihleri arasında “Herkes İçin Sıfır Emisyonlu Hareketlilik” temasıyla gerçekleşiyor. İçinde bulunduğumuz salgın hastalık süreci nedeniyle, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamındaki etkinliklerimizi bu yıl sosyal medya aracılığıyla sizlerle buluşturuyor olacağız. Toplu taşıma araçlarımızın yanı sıra, her geçen gün geliştirdiğimiz ÇABİS sistemimiz ile bisiklet kullanımına ve yürüyüşe de oldukça elverişli olan kentimizde hem kendi sağlığımız hem de çevre ve doğamızın sürdürülebilirliği açısından tüm hemşerilerimi temiz enerjili mobil yaşama davet ediyor, 16-22 Eylül tarihleri arasında Belediyemizin sosyal medya hesaplarından gerçekleşecek olan etkinliklerimizi kaçırmamanızı tavsiye ediyorum. Hareketle kalın, sağlıklı kalın” ifadelerini kullandı.


Kaynak: Haber Merkezi