KİRA SÖZLEŞMESİNİN SÜRESİ DOLMADAN, KİRA ARTIŞI YAPILABİLİR Mİ?

Son dönemde konut kira bedellerinde yaşanan hızlı yükselişle birlikte ev sahipleri tarafından kira artış dönemi olmadığı halde kira bedelinde artış yapma talebi geldiğini görmekteyiz.

13332 0

Av. Şevval Şen

Av. Şevval Şen

Son dönemde konut kira bedellerinde yaşanan hızlı yükselişle birlikte ev sahipleri tarafından kira artış dönemi olmadığı halde kira bedelinde artış yapma talebi geldiğini görmekteyiz.
Kiracılar da bu zamansız gelen artış talebiyle birlikte “Yılda iki kere kira bedelinde artış mı olur?”, “Artış yapmazsam evden çıkarılır mıyım?” sorularının cevabını aramaktadırlar.
Borçlar Kanunu’nda bu yönde önemli bir düzenleme bulunmaktadır.
Kira sözleşmesinin kuruluşundan itibaren beş yılın sonunda ve bundan sonraki her beş yılda bir yeni kira yılında uygulanacak kira bedelinin, hâkim tarafından tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) 12 aylık ortalamalara göre değişim oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirlenmesi mümkündür.
Söz konusu düzenleme uyarınca; beşinci kira yılının sonunda yani altıncı kira yılı için kira bedeli tespitinde artık sadece tüketici fiyat endeksi değil, bunun yanı sıra kiralananın durumu, emsal kira bedelleri ve hakkaniyet de göz önünde tutularak rayiç kira bedeli belirlenecektir.
Bu tespit yapılırken sözleşmede artışa yönelik bir hükmün olup olmaması da önemli değildir.
Rayiç bedelin tespit edilmesinde ele alınacak kriterler kanun koyucu tarafından belirtilmiştir.
 
Bu durumda “Kira artışları yalnızca sözleşme döneminde ve sözleşmede belirlenen çerçevede” yapılabilir.
 
Kira sözleşmesinde kira bedelinin artırılmasına ilişkin TÜFE artış şartı var ise 2022/Mart ayında yapılacak artış, bir önceki ay yayınlanan 12 aylık TÜFE artış ortalaması esas alınarak artış yapılması gerekecektir.
Ancak, yine yasa gereği kira sözleşmesi başlangıcından itibaren 5 beş yıllık süre geçmiş ise artık TÜFE artış oranına bağlı kalınmaksızın “Çevrede oluşan rayiç kira bedeline göre” sulh hukuk mahkemesinde kira bedelinin tespiti davası açılabilir.
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Av. Şevval Şen745 - 11.06.2022 21:37:01
Mehmet Ali Bey, öncelikle belirtmekte yarar var ki, sözleşmenizin tüm maddelerine bakarak yorum yapmak daha sağlıklı olacaktır. Ama temelde mağduriyetin giderilmesi için sözleşmenin imzalandığı 5. yılın sonunda kira tespit davası açılarak kira bedeli hakimin takdiri ile yeniden belirlenebilir.
Avatar
Mehmet Ali744 - 08.06.2022 07:45:05
Biraz garip olacak ama ben mülk sahibi olarak mağdurum . Şok marketlere dükkanımı 10 yıllığına kiraya verdim . Kira artış oranını da tefe-TÜFE artsa bile %10 u geçemeyecek şekilde bir madde koymuşlar. Enflasyon malum . Tek istediğim yasal oranda artış ama sözleşmeye göre sadece %10 artış yaptılar . Yapabileceğim bir şey var mı ?
Avatar
Av. Şevval Şen 702 - 29.03.2022 12:35:38
Merhabalar Elif Hanım, kira sözleşmesine göre kira artış zamanı öncesinde ev sahibiniz sizin rızanız olmadan artış yapamaz. Kira bedelinde zamansız artışı reddetmeniz de sizin evden çıkmanız için geçerli bir sebep değildir. Ev sahibinizin sizi hangi durumlarda evden çıkarabileceğine ilişkin bilgi almak için 13 Aralık 2021'de kaleme aldığımız yazıyı okuyabilirsiniz.
Avatar
Elif Topal700 - 25.03.2022 10:37:03
Zam dönemi değil ama ev sahibim zam yapmak istiyor yoksa çıkın diyo yardımcı olur musunuz