HIDIR OKTAY

Gökçeada uzun süreden beri organik üretim için pilot bölge seçilmiş bir yöremiz.

15088 0

Harun BAYTEKİN

Harun BAYTEKİN


Gökçeada’nın enlerini öteden beri biliyoruz. Türkiye’nin en batı ucundan tutun da su varlığı yönünden dünyanın en zengin adalarından biri olmasına kadar birçok özelliğe sahip. 
2004 yılı sonuna doğru, bir DPT projesi için Gökçeada Tarım İşletmesine gittiğimizde, işletme müdürü araştırma için arazi veremeyeceğini söylemişti. Ardından işletmenin Elta-Ada tarafından kiralandığını öğrendik ve Hıdır Oktay’la tanıştık. İşletme burada istediğiniz yerde deneme kurabilirsiniz dedi. Traktör, alet, ekipman ne istiyorsanız kullanabilirsiniz diye sözlerine ekleme yaptı. Misafirhaneleri de kullanabilirsiniz demez mi. Gökçeada’da araştırma yapmak için her şey uygundu. 
Hıdır Beyin destekleriyle çok sayıda çalışma yürütüldü. DPT ve TÜBİTAK projeleri başta olmak üzere çok sayıda lisansüstü çalışmaya da sürekli lojistik destek sağladı. 
Marka yaratmak Türkiye gibi tüketici bilincinin tam oluşmadığı ülkelerde ne kadar zor ve riskli olduğu aşikârdır. Markayı yaratırsınız, sizden önce birileri satmaya başlar. Nitekim Türkiye’nin önündeki en önemli problemlerden biridir. Organik olmayan ürünler pazarda sürekli önünüze gelir. Böyle riskli bir ortamda tutunabilmek için, dirençli, inatçı, hatta hırçın olmak gerekir. 
Gökçeada’da daha öncesinde başlayan organik üretim çalışmaları, pazara sürekli ürün veremiyordu. Elta-Ada’nın üretime başlamasıyla birlikte, markalı ürünler peşi sıra pazara çıkmaya başladı. Ardından Elta-Ada markası pazarda ve marketlerde aranmaya başladı. Bazı uyanık marketler tüketiciye saklambaç oynattı. Elta-Ada ürünlerini rafın gerisine koyan marketler vardı. 
Onca dezavantajına rağmen ulusal pazarlarda Gökçeada’ya özgü organik ürünleriyle organik üretimin kurumsallaşmasına önemli katkılar sunan Elta-Ada, yoğurt, süt, değişik peynir çeşitleri, et, tereyağı, zeytinyağı gibi ürünleri büyük marketlere iade şartıyla vermeye başlamakla birlikte, ürünleri kısa sürede tüketilmeye başladı. 
Gökçeada organik ada olma yolunda Elta-Ada’nın olağanüstü özverili çalışmalarıyla şeytanın bacağını zor da olsa kırdı. 
Savaşı zor zararlılarla boğuşmak bir yana, pazarda korsanlara, sahtekârlara karşı mücadele vermenin de zor olduğu bir ortamda dik durmak herkesin harcı değildir. Bu anlamda Elta-Ada işletmesinin Sahibi ve aynı zamanda en çok Çalışanı Hıdır OKTAY’ı, oğlu Enis OKTAY’ı, çalışma arkadaşlarını tebrik etmek lazım. 
Gökçeada’nın marka değeri sürekli artmaktadır. Adanın potansiyel değeri büyümektedir. Bu alanda da inat ve dik duran karakterlere ihtiyaç var ne yazık ki. İnanmak ve gönüllü olmak yetmiyor çoğu zaman. Hıdır OKTAY karakterlerinin çoğalması gerekiyor. Karına zararına bakmadan çalışmak ve üretmek gerekiyor. 
20.11.2018 tarihli Hürriyet Gazetesinde ‘Dubai’nin Günlük Sütü Gökçeada’dan’ başlıklı bir haber vardı. Haberde Elta-Ada’nın Dubai’ye haftada 1.5 ton şişe süt, yoğurt, dil peyniri ve kefir gönderdiği yazıyor. 
Çok eski değil. 2004 yılında 24 inek ve bir boğa ile organik hayvancılığa adım atıyor Elta-Ada. 
Kısa sürede ağırlıklı olarak özgün yatırımlarla 200’ü sağmal 650 büyükbaş, 500 keçi ve bir o kadar da koyunla butik üretimin üzerine çıkıyor. 
Bugün, Nestle gibi uluslararası devlerin cirit attığı Dubai pazarına giriyor, haftada 4 defa ürün gönderiyor, emsali olmayan bir başarıya imza atıyor. 
Hıdır Oktay ve çalışma arkadaşlarını tebrik etmek kuru kalır, ayakta alkışlamak lazım değil mi?


Etiketler; #hıdır #oktay
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet yönten299 - 07.12.2018 13:35:14
Harun bey çok güzel makale etmişsin.Hıdır Bey ve oğlu Enis bey çok çalışkanlar.Esas çalışkanını unutmuşsun kıymetli eşini.Hepsine selam ve öpücükler.