ESKİDEN İNSANLAR DAHA MI MUTLUYDU?

Çok ilginç araştırmalar var. Bunların içinde halkların yaşam tarzını tespit etmeye yönelik olanlar kadar, memnuniyet derecelerini ortaya konan göstergeler var.

12384 0

Mine TARIM

Mine TARIM

Türk halkının yaşam tarzını çeşitli açılardan inceledi. Ajans Press’in IPSOS’un gerçekleştirdiği  “Türkiye Anlama Kılavuzu” araştırmasına göre, Türkiye’de her dört kişiden üçünün geçmişe özlem duyduğu belirlendi. Böylece, “Eskiden insanların daha mutlu olduğunu düşünüyorum” diyenlerin oranı yüzde 76 olarak saptandı.
2015 ila 2017 yılları arasında 34 şehirden 15 bin 918 kişi baz alınarak hazırlanan rapora göre, Türkiye’de her dört kişiden üçünün geçmişe özlem duyduğu belirlendi.
Böylece, “Eskiden insanların daha mutlu olduğunu düşünüyorum” diyenlerin oranı yüzde 76 olarak saptandı.
Eskiden de filmlerde sınıf ayrımı yapılır, zengin ve fakir aileler irdelenirdi. Ama en zengini ve disiplinli olan Hulusi Kentmen bile insan gibi insandı.
En sert görünümün ardında bile yumuşacık ve merhametli kalbi vardı. Adaletsizlik, haksızlık bu kadar yoktu. İnsanlar küçük mahallelerde yaşar ve komşuluk ilişkileri ile hayata tutunurlardı.
Biz İstinye’de oturuyorduk, çocukluğum orada geçti. Komşularımızla pikniğe, denize filan gittiğimizi hatırlıyorum. Annemiz olmadığında onlara emanet edilirdik… Kimsenin gözü arkada kalmazdı, güven vardı…
Şimdi komşuluk diye bir şey yok, insanlar soğuk nevale, samimiyet yok…
Arkadaşlık, dostluk deseniz sorgulanacak vaziyette… Herkes bir başkasını bulduğunda diğerini anında satar duruma geçmiş.
Araştırmalara bile gerek yok, sahiden hayatımızı süzgeç altına aldığımızda bugünden daha mutlu olduğumuz gün gibi ortada…
Yine araştırmaya dönersek…
2015-2017 yılları arasında 34 şehirden 15 bin 918 kişi baz alınarak hazırlanan rapor, Türkiye’nin tüketim alışkanlıkları, hobileri, yaşam tarzı ve boş vakitlerinde neler yaptıkları gibi çeşitli açılardan ele alarak tamamlandı. Elde edilen raporda, nüfusun yüzde 68’inin dış dünyanın acımasız, tahmin edilemez gerçeklerinden dolayı evde kalarak kendini koruma ihtiyacı hissettiğini bildirdi. Bunun yanı sıra, yüzde 72’inin boş vakitlerini alışveriş merkezlerinde geçirdiği görülürken, AVM’lerde geçirilen sürenin ortalama 3 saat olduğu tespit edildi. Buna ek olarak, Türk halkının yüzde 35’i hiç kitap okumazken, yüzde 44’ünün hiç sinemaya gitmediği görüldü. Hayatında hiç konser, tiyatro veya opera izlememiş olanların oranı ise yüzde 64 olarak saptandı.
Türk halkının memnuniyetsizlik karnesi de belli oldu. Medyaya yansıyan haber başlıklarına göre; işsizlik, hayat pahalılığı ve döviz kurlarında yaşanan artış, halkın memnuniyetsizlik nedenleri arasında başı çekti. Türkiye’de bireylerin hane özelliklerine bakıldığında ise, yüzde 63’ünün ev sahibi olduğu görüldü. Geriye kalan dilimin de yüzde 24’ünün kiracı, yüzde 12’sinin kira vermeden oturduğu, yüzde 1’inin de lojmanda ikamet ettiği belirlendi. Rapora katılan kişilere evlerinin duvarlarında ne asıldığı sorulduğunda da, yüzde 80’i saat şeklinde cevap verdi. Saat dışında tablo asanların oranı yüzde 48 olarak tespit edilirken, ayna asanların oranı yüzde 46, takvim asanların oranı ise yüzde 44 oldu.
Mutsuzluk derecesinin artması endişe verici, bu da gelecekle ilgili kaygı ve endişe yaratıyor…
Ama duruma göre duvarımıza astığımız saatimiz yerini koruyor ve de zaman işliyor…Umudumuz ise işleyen zaman diliminde bir parça da olsa mutlu olabilmek…
 
 
 


Etiketler; #mine tarım
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
evin karabulut328 - 14.02.2019 22:01:33
tabi ki ilk çağ insanı mutlu çünkü özgürlük ve aza di vardı
Avatar
Nejla yaman214 - 19.04.2018 08:24:42
Hızlı yaşarken bir şeyleri unuttuk.Kendimizi unuttuk.Birbirimizi sevmeyi sarılmayı unuttuk.Öyle bir unuttuk ki ,bir bitimizi görmemek için bahaneler uretir hale geldik.ondandır geçmişe özlem.İkide bir yüreğimizin geçmişi araması.Bü günü yaşayalım.Sabah olmuşsa ve nefes alıyorsak, hiçbir şey için geç değil.Yeter ki, UMUT ve SEVGİ tükenmesin.sevgiler....