Reklam

Resim Yapmak İhtiyaç Mı?

Sizce resim yapmak ihtiyaç mı? Birçoğumuz belki de eğitim hayatından sonra resim yapmayı bıraktı.

2805 0

Ezgi Gökçe

Ezgi Gökçe

Sizce resim yapmak ihtiyaç mı? Birçoğumuz belki de eğitim hayatından sonra resim yapmayı bıraktı. Sanatsal üretim kendinizi belki de en iyi ifade edebileceğiniz yöntemdir ve siz bunu geri plana atarak kendinizi bastırıyor olabilirsiniz. Belki yeniden elinize kâğıt ve kalem alma zamanı gelmiştir. Ne dersiniz?

Biz farkında olmasak da aslında sanat öyle bir gereksinim ki tarih öncesi devirlerden itibaren insanoğlu, doğayı ve çevresinde gördüğü ne varsa betimlemeye başlamıştır. İşte bu yüzden bulunan ilk resim örnekleri mağara duvarlarında yer alır. Resimlerin yapılma sebebi hakkında kesin sonuçlara varmayan çeşitli düşünceler vardır. Varsayımlardan biri büyü ve korunma amaçlı yapılabileceğine dairdir. Birçok resmin belli bir düzenden yoksun oluşu ile ulaşması zor noktalarda yer alması bu düşünceyi destekler niteliktedir.

Açıklama yok.
Res.1 Lascaux Mağarası

Resim Sanatı Gelişimlere Ayak Uydurarak Mağaradan Çıktı
Mağara duvarlarından tuvallere geçiş yapan resim, zamanla manzara, natürmort, figür ve iç mekân gibi türlere ayrılmıştır. Manzara resmi, bazı dönemlerde daha fazla ilgi görerek ön plana çıkmıştır. Bazen de figüratif resimler öne çıkarak manzara tasvirleri, ya hiç kullanılmamış ya da konuyu güçlendirecek fon niteliğinde çalışılmıştır. Yapılan eserlerde manzarayı oluşturabilecek öğeler bazen gözleme dayanarak yansıtılırken bazen de stilize edilerek betimlenmiştir.
Bilinen ilk manzara ve figür resim örnekleri, Mezopotamya, Mısır, Ege ve Yunan uygarlıklarında görülür. Geçmişten günümüze sanat yapıtları birçok konuyu ele almıştır. Dini, mitolojik ve günlük hayat olarak genellenen konular arasında farklı yıllarda günlük yaşam sahneleri birçok defa çalışılmıştır. Hayatın akışı içerisinde hiç bitmeyecek içerik zenginliğine sahip olması ve toplumu sanata yaklaştırabilecek nitelikte olması da bu konuyu daha cazip kılmıştır.

Açıklama yok.
Res.2 Hikmet Onat, tuval üzerine yağlıboya, 1961.

Sebebi ne olursa olsun geçmişte bir biçimde başlayan betimleme içgüdüsü, sanatı şu an bulunduğumuz evreye kadar getirmiştir. Dünyada yaşanan gelişimlere bağlı olarak geçmişten günümüze konu ve biçim bakımından değişiklikler yaşanmıştır. İşte bu yüzden diyorum ki üretimden vazgeçtiyseniz de tüketin. Evet, sanatı tüketin. Üreterek değilse tüketerek sanata destek olun. Zamanla öyle bir an gelecek ki sahnede bir oyun veya sergide resim görmenin keyfini size birçok şey veremeyecek.
 
 


Etiketler; #ezgi gökçe
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Esma Mutlu 265 - 10.07.2020 00:57:45
Ezgi hanım size hayran kaldım üslubunuz ve sözleriniz öylesine düzgün ki uzun süredir okumayı bıraktığım köşe yazılarına sizinle tekrardan başlayacağım. Sevgiler.