Reklam
Reklam

KRONİK RAHATSIZLIK VE CORONA VİRÜS COVİD19 NEDENİYLE İŞTEN AYRILMA

.

20227 0

Av. Mehmet Mert Sezgen

Av. Mehmet Mert Sezgen

Korona virüsü nedeniyle işten ayrılırsam tazminat alabilir miyim?
Korona haklı Fesih sebebi midir?
Kimler Koronavirüs nedeniyle işten çıkabilir?
Koronavirüs nedeniyle tazminatsız işten çıkarma mümkün müdür?
Yaşam hakkı anayasa ile de güvence altına alınan en kutsal haktır. Devlet vatandaşların yaşam hakkını güvence altına almak zorundadır. Bu sebeple iş kanununun 24. maddesinde sağlık sorunları nedeniyle işçinin haklı olarak işten ayrılması düzenlenmiştir.
İşçinin ‘ben hastayım işe gelmiyorum.’ şeklinde bir beyanla işi bırakması kabul edilemez. Covid-19 riski nedeniyle çalışmayı yasaklayan bir sebep olması gereklidir. Kalp, hipertansiyon, diyabet, koah, kronik solunum yolu hastalığı, kanser gibi kronik hastalığı olan kişiler yeni tip Koronavirüsten daha fazla etkilenmektedir.
İşçinin, benim kronik hastalığım var demesi geçersizdir. Mutlaka elinde güncel bir sağlık raporu olması gereklidir. Burada aile hekiminden basit bir rapor almak yeterli olmayacaktır. İşçinin kronik hasta olduğuna ilişkin tam teşekküllü devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinden alınmış bir rapor olması gereklidir.  Heyet raporu alınması ileride çıkacak ihtilafları engellemek için önemlidir. Raporda sadece kişinin hastalığı yazmamalı ayrıca işçinin çalışma şartları, yaptığı işi, yaşı, hizmet süresi ve hastalığın bu mesleğe olan etkisi değerlendirilip heyet tarafından sağlık ve yaşam için tehlike arz ettiğinin tespiti gerekir. Örneğin bir yazılımcının evden çalışması mümkün iken, covid-19 nedeniyle iş akdini feshetmesi haklı sebep olarak kabul edilemez. Ancak şeker hastası bir kargo çalışanının yüzlerce insanla teması kapsamında covid-19 kapıp ölebileceği, çalışmaya zorlanamayacağının kabulü gereklidir.
 
Koronavirüs nedeniyle işten ayrılmak için belirli bir süre beklemem gerekir mi?
İhbar süresi var mı? Virüsü nedeniyle hemen iş yerinden ayrılabilir miyim?
Covid-19 nedeniyle işten ayrılan tazminatına hak kazanır mı?
Pandemi ilan edilen virüs salgını yukarıda belirttiğimiz üzere kronik rahatsızlığı olan ve heyet raporu almış kişiler, hastalık kendilerini ölümcül şekilde etkilediğinden derhal, herhangi bir süre beklemeksizin iş akdini haklı sebeple feshedebilir, işten ayrılabilirler. İşçinin bir gün bile işe devam etmesi virüs kapıp vefatına neden olabilir.
Haklı olsun veya olmasın kendi iradesi ile iş yerinden ayrılan işçi ihbar tazminatına hak kazanamaz. Ancak diğer işçilik alacaklarına şartları varsa hak kazanabilecektir.
 
Koronavirüs nedeniyle işten ayrılan kişi kıdem tazminatına hak kazanabilir mi? Covid-19 nedeniyle ayrılan işçiye, işveren kıdem tazminatını ödemek zorunda mı?
Covid-19 kıdem tazminatını etkiler mi?
Eğer işveren işçilerinin sağlığı ve güvenliği için dezenfektan maske ve eldiven temin etmez covid-19 salgınını teşvik edercesine hiçbir önlem almaz ve işçilerini bu koşullarda çalışmaya zorlarsa, işçiler haklı nedenle işi bırakabilirler ve her tür tazminat hakları ceplerindedir. Ancak burada işçilerin, ellerindeki imkânlarla işverene yazılı olarak durumu bildirir mail atmaları SMS yollamaları, iş yerinde gerekli önlemleri almadığını ispatlayacak yazılı, görsel delil elde etmelerinde büyük fayda bulunmaktadır.
işyerinde can güvenliğinin sağlanması için gereken tedbirlerin alınması, bu yönde gerekli önlemlere rağmen sonuç alınamaması durumunda, gerekirse, işyerinde faaliyetin askıya alınması zorunludur. Zira hiçbir kazanç, can güvenliği üzerinde değildir.’ Yargıtay 9.HD 2008/34679E 2010/26086 K 28.09.2010 T.
İşverenin iş yerinde her türlü güvenlik önlemini almasını rağmen, işçi keyfi olarak Koronavirüs COVID-19 bahanesi ile işe gitmekten kaçınır ve Covid-19 virüsünü fırsat olarak ileri sürerse işyerinden bir tazminat alamaz.
 
Sağlık raporu olmadan haklı nedenle fesih mümkün müdür?
Covid-19 sağlık raporu alınamazsa ne olacak?
Covid-19 heyet raporu olmadan fesih?
Eylemli fesih kısaca işçinin iş hukukundan kaynaklı bir hakkının verilmemesi veya işçinin zor durumda kalması nedeniyle haklı olarak iş yerini terk etmesi diğer bir tabirle kapıyı çarpıp gitmesidir. İş kanunu kapsamında işçi burada haklı sebeplerle işi bıraktığı için her türlü tazminat hakkı şartları varsa saklı olacaktır.
Normal şartlarda sağlık sebeplerine ilişkin fesih için heyet raporu aranmaktadır ancak COVID-19 salgını olağanüstü bir durumdur. Covid-19 nedeniyle hastanelerdeki yığılma gittikçe artmaktadır. Kronik rahatsızlığı olan ancak rapor için hastaneye gittiği takdirde virüs bulaşması ihtimali olan kişiler Yargıtay kararları ile kabul edilen eylemli fesih uygulaması ile tazminat hakları saklı kalmak kaydıyla işi bırakabilirler. Genel kural, haklı nedeni işçinin ortaya koyması ise de, bu gibi istisnai durumlarda, feshin geçersiz olduğunun, işçinin canı istediği için işi bıraktığı ispatını işveren üzerine bırakan görüşler de vardır.
Eylemi fesih yapacaksanız dahi E-devlet üzerinden kronik rahatsızlığınıza ilişkin kullandığınız ilaçların ve sistemde kayıtlı raporunuzun çıktısını alıp işverene mail, whatsapp üzerinden göndermenizde fayda vardır.
 
Patron veya başka bir işçi COVID-19 korona virüse yakalanırsa işi bırakmak mümkün müdür?
İşyerinde COVİD-19 çıkması. Çalışanların COVİD 19 Koronavirüse yakalanması halinde yapılacaklar. İşyerinde COVİD-19 Koronavirüs salgını.
İşçinin çalıştığı iş yerinde alınan tüm önlemlere rağmen işverenin veya diğer işçilerden birinin COVID-19 Koronavirüse yakalanması durumunda işçinin haklı fesih imkanı mevcuttur. Ancak haklı feshin şartı, işçinin COVID-19 Koronavirüs taşıyan personelle fiziksel temas halinde olması, ölümcül virüsü kapma riski barındırmasıdır. İnternet üzerinden evinden çalışan bir tasarımcının, fabrikadaki işletme müdürünün CODIV-19 Koronavirüs kapması nedeniyle işi bırakması haklı kabul edilemez.

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat kaya350 - 28.11.2020 00:30:12
Merhaba öğüt bey 6 yıldır bir otelin teknik atölyesinde çalışıyorum iki tane kızım var ve kronik karaciger sorunları yüzünden sürekli Ankara’ya kontrol ve tedavi için gidip geliyoruz
Çocuklarımın sağlık sorunları yüzünden istifa edersem kıdem tazminatımı alabilirmiyim
Teşekkür ederim
Avatar
Bilal poyraz305 - 22.09.2020 14:23:07
Ankilozan spondilit hastayım işten ayrılıp tazminat alabilirmiyim yüzde 39 raporum var
Avatar
Nazif burker293 - 15.09.2020 14:49:04
Sordugum Cevap bi nerden takip edecem wanssaptan GÖNDERE biliyormusunuz 5355217011 cep no
Avatar
Nazif burker292 - 15.09.2020 14:43:48
Ben emekliyim özel sektörde çalışıyorum kronik hastasıyım işten ayrilisam tazminat alabilirmiyim yüzde 40 raporum var ve vergi indiriminde var
Avatar
Dudu288 - 07.09.2020 09:28:46
Covit rahatsızlığımı kendinde hissettiğim halde işyeri hekimi beni test yaptırmaya göndermedi dengemi kaybedip kendim düşük gittim test sonucu pozitif albüm ortaya çıktı bu süre zarfında görüşeceğim herkese bilmeden bulaştı bunun vebalini kim verecek zoruma gitti için işe gitmek istemiyorum işi bırakıp Tazminat istiyorum olur mu
Avatar
Erdinç272 - 10.08.2020 13:20:58
Merhaba..kardesimin kronik rahatsızlığı var bundan dolayı çalışamyor...benim sorum eğerki işveren işden çıkarırsa virusten dolayı çalışmadığı aylar kıdem tazminatına dahil olurmu...yaklasık 5 6 aydır çalısmıyor bu ayların tazminat hakkı varmı...tsk ederim...