Reklam
Reklam

Sessiz borudan tartışma çıktı

Çanakkale Belediye Meclisi tarafından 2017 yılında alınan bir kararla, yapılacak her inşaatta sessiz boru kullanma zorunluluğu Kasım Ayı Meclis Toplantısı’nda yeniden gündeme geldi.

672
Sessiz borudan tartışma çıktı


Çanakkale Belediye Meclisi tarafından 2017 yılında alınan bir kararla, yapılacak her inşaatta sessiz boru kullanma zorunluluğu Kasım Ayı Meclis Toplantısı’nda yeniden gündeme geldi. İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Burak Kunt ve AK Parti Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Esra Yüksel, sessiz boru standardının hiçbir kurum tarafından verilmemesi ve uygulamanın başka hiçbir ilde olmaması nedeni ile bu zorunluluğun kaldırılmasını talep etti.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da konuyu yeniden değerlendireceklerini dile getirerek, “Şu an da  eski kararı gerekçesiz düzeltemeyiz. Karar 2017 yılında alınmış.  Bu zamana kadar komiteler yok muydu,   inşaat odası yok muydu, bu zamana kadar inşaat yapılmadı mı?  Şimdi ne oldu da bu konu ortaya çıktı? Detaylı inceleme yaptıktan sonra karar vermeliyiz” dedi.
Çanakkale Belediye Meclisi tarafından 2017 yılında alınan bir kararla, yapılacak her inşaatta sessiz boru kullanma zorunluluğu Kasım Ayı Meclis Toplantısı’nda yeniden gündeme geldi. İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Burak Kunt ve AK Parti Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Esra Yüksel, sessiz boru standardının hiçbir kurum tarafından verilmemesi ve uygulamanın başka hiçbir ilde olmaması nedeni ile bu zorunluluğun kaldırılmasını talep etti.

“TANIMI OLMAYAN ÜRÜNÜ VATANDAŞA ŞART KOŞTUK”
İyi Parti Belediye Meclis Üyesi Burak Kunt, “Eylül ayı meclis toplantımızda önerge teklifini vermiş olduğum inşaatlarda sessiz boru kullanılması ile ilgili kararın araştırılması isteğimin sebeplerini anlatmak istiyorum.  ÇTSO 8. Komite üyesi sıfatı ile de bu konuşmayı yapıyorum.  Bu sektörde 1500’e yakın ticaret insanını da temsil ediyorum. Yapılacak her inşaatta sessiz boru kullanma zorunluluğu 2017 yılında meclis kararı ile geldi. İyi niyet ile vatandaşın konforunu artırmak üzere alınmış olan bu karar hiç kimseye danışılmadığı,  konunun muhataplarından bilgi alınmadığı,  hiçbir sivil toplum kuruluşundan bilgi istenmediği için maalesef hayal kırıklığına dönüşmüş bir karardır. Türkiye’nin başka hiçbir ilinde olmayan bu kararın hayal kırıklığına dönme sebebini anlatmak istiyorum. Hiçbir kurumda sessiz boru standardı yoktur, belgesi yoktur. Bir borunun sessiz olup olmadığını kontrol edebilmemiz bir belge ile mümkün değildir.  Şu anda Belediyemiz, idare tarafından bu boruları kontrole gittiğinde hiçbir evrak istememekte, borunun üzerinden sessiz yazmasının yeterli olduğunu söylemektedir. Bu karar tüm Çanakkale’yi zarara uğratıyor. Çanakkale halkı, sessizliği kontrol edilemeyen bu boruları çok daha pahalıya alıyor.  Normalde sessiz denmese daha ucuza alabileceği ama aynı faydayı sağlayacağı ürünü bizim aldığımız karar ile daha pahalıya alıyor.  Bu ev sahibi olmak isteyen vatandaşa bir darbedir. Şu anda herhangi bir firma, herhangi bir borunun üzerine sessiz yazısını yazıp, bunu Çanakkale Belediyesi sınırları içerisinde,  sessiz boru olarak kullanabilir.  Haksız rekabete davetiye çıkaran bu uygulama ile vatandaş bizim aracılığımız ile kandırılıyor.   Bu işi gerçekten iyi yapan markalar ile bu işten faydalanan markalar arasında fiyat farkından dolayı satıcı firmalar arasındaki rekabet ortadan kalkmış, piyasa adeta tek bir markanın egemenliğine bırakılmıştır.  Mevcut durum ayrıcalıklı bir marka yaratmıştır.  Bu kararın uygulanabilir olması için sessiz boru tanımı yapılmıştır.  İki aydır imar komisyonunda yaptığımız çalışmalarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bu borunun tanımını talep ettik. Tanımı olmayan ürünü vatandaşa şart koştuk. Esnafın hali ortada. Her geçen gün gelen vergiler ve sonu gelmeyen istekler zaten esnafı zorluyor. İki aydır komisyon tarafından standart bulunamayınca Bakanlık’tan standart istendi. Standardı olmayan bir ürün için direnmek doğru değildir. Bakanlık’tan ne zaman cevap geleceği belli değil. Vatandaşı bir gün bile böyle bir ikilemde tutmamız doğru değil. Madem konu ile ilgili cevap bekliyoruz,  cevap gelene kadar uygulamanın askıya alınmasını arz ediyorum.  Bu konuda desteğinizi bekliyorum” dedi.

“ÜZERİNDE SESSİZ YAZIYOR DİYE DAHA PAHALIYA ALIYORUZ”
AK Parti Grup Başkanı Esra Yüksel, “ Bu şehirde dernekler var, inşaat komiteleri var. Bu görüşlerin işin başında alınması gerekiyordu. Bu ürünleri satan bir de sektör var. Tüm taraflar ile konuşulmalı idi.  Tesisattan kaynaklı bir ses sorunu inşaatlar da yaşanmıyor.   Önceden daha uygun fiyatta aldığımız ve sorun olmayan bir boruyu,  şimdi üzerinde sessiz yazıyor diye daha pahalıya alıyoruz.  Tesisattan ses gelme sorunu, inşaat ömrü bitmiş olan eski yapılarda var.  İmar komisyonu iyi niyetli hareket etmiş ama masa başında sıkıntı yaratıyor.  Gereksiz bir bürokrasi ve haksız rekabet oluyor” dedi.

“BU ZAMANA KADAR İNŞAAT YAPILMADI MI?”
Başkan Gökhan, “ İmar Komisyonu sorusunu Bakanlık’a sorsun. Yılbaşına kadar süre verelim.  Yeni yılda akustik yönetmeliği çıkacak. Yılbaşından sonra gelecek yeni yönetmeliğe göre, olayı değiştirelim. Sessiz boru standardı yoksa ve Bakanlık’tan cevap gelmezse konuyu yeniden değerlendirelim. Şu an da  eski kararı gerekçesiz düzeltemeyiz. Karar 2017 yılında alınmış.  Bu zamana kadar komiteler yok muydu,   inşaat odası yok muydu, bu zamana kadar inşaat yapılmadı mı?  Şimdi ne oldu da bu konu ortaya çıktı? Detaylı inceleme yaptıktan sonra karar vermeliyiz” dedi.

Dilek Akşen

 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.