Rıdvan Arı’nın yeni kitabı çıktı   “ANA BEN ÇANAKKALEDEYİM”

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda alan kılavuzu olarak görev yapan emekli topçu yüzbaşı Rıdvan Arı’nın üçüncü kitabı “Ana Ben Çanakkaledeyim” çıktı.

4408
  Rıdvan Arı’nın yeni kitabı çıktı   “ANA BEN ÇANAKKALEDEYİM”

 
Boğaz Medya’yı ziyaret eden ve yeni kitabıyla ilgili bilgi veren Rıdvan Arı, “Çanakkale cephesinde” yaşanan kırk beş kahraman Mehmetçiğin anılarını hatıralarını anlattım. Acısıyla tatlısıyla savaş içinde ve cephe gerisinde yaşanan bu vatan toprağı uğruna canları pahasına koruyan ve kollayan Türk halkının nelere maruz kaldığını okuruma anlatmaya çalıştım. Ulu önderimiz Mustafa Kemal’imizin de söylediği gibi “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” cümlesinden esinlenerek o “teferruatı” eserimde bir nebze yansıtmaya çalıştım” dedi.
 
 
Sayın Rıdvan Arı kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
 
1960 yılında Çanakkale ili, Biga ilçesinde doğdum.  İlk ve ortaokulu Çan ilçesinde, liseyi ise Çanakkale Endüstri Meslek Lise’sinde bitirdim. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde sekiz yıl astsubay, on dört yıl subay olarak topçu birlik ve garnizonlarında görev yaptım. Görevimin son on yılında PKK eşkıyası ile yapılan operasyonlara katıldım. Kuzey Irak’ta altı ay görev yaptım. 2003 yılında Topçu Kıdemli Yüzbaşı rütbesiyle Hatay-İskenderun’da ki birliğimden emekli oldum.  2004 yılında bugünkü adıyla Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nca verilen “Çanakkale Savaşları Alan Kılavuzluğu Kursu’nu” tamamladım. Aynı yıldan bugüne kadar yaklaşık 15 yıldır vatanımızın dört bir yanından şehitlik ziyaretine gelen milyonlarca insanımıza tarihi bilgiler ışığında barışa ev sahipliği yapan, ilkler kenti olarak bilinen, güzel ve nadide, geleceğin değeri, yerleşim merkezi, kültür kentimiz Çanakkale’mizin geçmiş kültürlerini ve tarihini ve ayrıca “Çanakkale Savaşlarını” anlatmakta ve konferanslar vermekteyim.
 
Neden tarih?
 
Tarihle TSK iç içedir. Geçmiş tarihi kahramanlıklarla dolu ülkemizin ana temelini oluşturan ve tarih kadar eski devlet kuruluşu TSK’deki yaşantımda algıladım, özümsedim ve benimsedim. Emekli olduğum yıllarda eski yıllara nazaran popüler hale gelen Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitlik, Anıt-Abide ve gezi alanlarına ilginin arttığını gözlemledim. Barışın kenti Çanakkale’mizin kültürel ve tarihi değerlerini, gelen vatandaşımla bilgi birikimimi paylaşmak istedim.
 
Sayın Arı, yazarlığını sizin yaptığınız 2018 yılın ilk basımı olan kitabınız “Ana Ben Çanakkale’deyim” adlı eseriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
 
On beş yıldan bu yana tarih anlatıyorum. Bu eser benim üçüncü kitabımdır. İlk eserim, 2007 yılında “Yeni Türkiye’nin ön sözü Çanakkale” şiir kitabım basıma girdi. İkinci kitabım “Topçu Yüzbaşı anlatıyor; Koca Seyit” 2016 yılında yayınlandı. Son olarak yazdığım “Ana Ben Çanakkale’deyim” adlı eserim 2017 yılı son ayında baskıdan çıktı.
 
Eseriniz yani son kitabınızın içeriğinden bahseder misiniz?
 
Hepimizin aşina olduğu harp sanatı ve harp edebiyatı olarak tarih iki şekilde incelenir. Harp sanatı, savaşın teknik ve taktiği ile ilgilenir. Harp edebiyatı ise kahramanlık şiirleri, hikâyeler ve anılarla ilgilenir.
Eserimde bu topraklarda 103 yıl önce yaşanan birinci dünya savaşında bugünün emperyalist devletlerinin yenilgisiyle sonuçlanan, vatanımızı parçalamak üzere acımasızca saldıran dokuz cepheden birisi olan “Çanakkale cephesinde” yaşanan kırk beş kahraman Mehmetçiğin anılarını hatıralarını anlattım.
Acısıyla tatlısıyla savaş içinde ve cephe gerisinde yaşanan bu vatan toprağı uğruna canları pahasına koruyan ve kollayan Türk halkının nelere maruz kaldığını okuruma anlatmaya çalıştım. Ulu önderimiz Mustafa Kemal’imizin de söylediği gibi “Söz konusu Vatan’sa gerisi teferruattır.” cümlesinden esinlenerek o “teferruatı” eserimde bir nebze yansıtmaya çalıştım.
 
Tarihimize ışık tutan bu kitaplarınızın daha da çoğalması dileğimizle kolay gelsin diyor, teşekkür ediyoruz.
 
Hasan Sami Er
 


Etiketler; #rıdvan
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rıdvan ARI-ÇANAKKALE340 - 2.3.2018 12:38:42
Hasan Sami Er beyefendi ye katkıları ndan dolayı teşekkür ederim. Saygılarımla.