ANTİK ROTADA İLK ADIMLAR

Troya Kültür Rotası,  120 km’lik tarihi ve coğrafi güzellikleri ile yürüyüşçülere eşsiz bir deneyim yaşatmaya başladı. Tüm yer işaretlemelerinin bittiği rotada ilk adımlar atılmaya başlandı.

259
ANTİK ROTADA İLK ADIMLAR

“Bölgenin tanıtımı sağlanacak”
Seyahat severlerin kültürel, tarihi ve doğal değerleri bir arada görebilecekleri, yöre halkıyla birlikte vakit geçirip,  antik köylerin kahvelerinde çay içebilecekleri bu eşsiz deneyim ile ilgili projenin Rota Danışmanı,  Yürüyüş Ve Kültür Rehberi İlhan Varlık, “Egemen Çakır ile birlikte, bütün yolu defalarca yürüdük ve  yürüyüşçüler fotoğraf çekinirlerken Troya Kültür Rotası üzerinde oldukları belli olsun ve tanıtıma katkı sağlasın diye, en güzel fotoğraf alınacak yerlere, yürüyüş yolu işaretleri koyduk, bu yol yüründükçe bölgenin tanıtımı ve gelişmesi sağlanacak” dedi.
Günümüzde seyahat edenler; kültürel, tarihi ve doğal değerleri bir arada görebildikleri, yöre halkıyla birlikte vakit geçirebildikleri ve o bölgedeki yaşamı deneyimledikleri tatil seçeneklerini tercih ediyorlar.  Troya Kültür Rotası da tercih edilen yürüyüş yollarının arasında yer alacak ve bölge turizmine önemli bir ivme kazandıracak.
Tüm yer işaretlemelerinin bittiği rotada ilk adımlar atılmaya başlandı. Projenin Rota Danışmanı,  Yürüyüş Ve Kültür Rehberi İlhan Varlık,  “Egemen Çakır ile birlikte, bütün yolu defalarca yürüdük ve  yürüyüşçüler fotoğraf çekinirlerken Troya Kültür Rotası üzerinde oldukları belli olsun ve tanıtıma katkı sağlasın diye, en güzel fotoğraf alınacak yerlere, yürüyüş yolu işaretleri koyduk, bu yol yüründükçe bölgenin tanıtımı ve gelişmesi sağlanacak” dedi
Öte yandan, işaretlemeler boyunca çok üzücü manzaralar ile de karşılaştıklarını dile getiren Rehber Varlık, “Beni en çok üzen konu genel anlamda insanların çevrelerine olan vurdumduymazlığı ve hoyratlığı. Bir defasında Kösedere’den çay boyunca giden rotayı, çayın ilerleyen bölümlerinin herkesin çöplerini attığı yer olması dolayısı ile değiştirmek durumunda kaldık” dedi.
Rehber Varlık,  bu eşsiz rotayı şu başlıklar ile anlattı:
“TROYA KÜLTÜR ROTASI 21 KÖYDEN GEÇİYOR”
“Troya Kültür Rotası, Troya’dan Asos’a kadar uzanan bir yol ve 21 köyden geçiyor. Bu rotanın işaretleme çalışmaları geçtiğimiz hafta bitti.  Bu 120 km’lik bir kırsal kalkınma projesi.   Kırsal kalkınma olunca, yürüyüş yollarını başlangıcında ya da sonunda, bir köyden geçirmek işin ruhuna uygun. Yürüyüş yapan kişi ya da grup köyden geçmeli, mümkünse köy kahvesinde oturmalı.  Bu noktalarda ev pansiyonculuğu, hediyelik eşya satışları gibi gelişmeler olmalı. Köylülere bu gibi yatırımlar için istihdam verilecektir.”
“YÜRÜYÜŞ YOLLARINDA BİLGİ TABELALARI OLMAZ”
“Rota üzerinde, Aşil Tümülüsü ve Cezayirli Hasan Paşa Köşkü var.  Troya Kültür Rotası bir "Gelecek Turizmde " projesi. "Gelecek turizmde" kültür ve turizm bakanlığı, Anadolu Efes ve birleşmiş milletler kalkınma fonunun oluşturduğu bir yapı. Burada rota desteklendi, rotanın fizibilite çalışması desteklendi, işaretlemeler yapıldı.  Bizim yaptığımız bu.  Dolayısı ile Aşil Tümülüsü ve Cezayirli Hasan Paşa Köşkü’ne doğru bir tabelanın konulması ya da bilgi notunun paylaşılması proje kapsamında değil. Bu projenin amacında yolu oradan geçirmek, yürüyüşçülerin de bölgeye gelmesini sağlamak var.  Oraya tabela dikmek için bizim iznimiz de yok. Türkiye’de birçok bu şekilde yürüyüş yolu var, hepsi birçok tarihi kentin içerisinden geçiyor ama hiç birinde tarihi bölgeyi anlatan tabela olmaz. Bu yürüyüş yolunun doğasına aykırı. Cezayirli Hasan Paşa Köşkü,  Aşil Tümülüsü, eğer restorasyona ihtiyaç duyuyorsa, bu başka bir projenin kaynağıdır.”
“İLK YÜRÜYÜŞÇÜLER GELMEYE BAŞLADI”
 İyi bir yürüyüş yolunun hakkında konuşmaya değer ve gezilip görülecek yerlerden geçmesi ve panaromik seyir noktaları sunmasıdır. İşaretleme bittikten sonra rotayı ilk defa Trek 5000 kulübü üyesi Şenay Kılıç ile birlikte üç sporcu yürüdü. Gözlemlerini paylaştılar, gerçekten çok etkilendiklerini gördük ve mutlu olduk. Nisan’da ve Mayıs’da 20-25 kişilik gruplar gelecek. Tanıtımı daha iyi yapılınca, daha çok duyulunca, çok daha fazla insan gelecek.  Yol yüründükçe daha çok bilinecek. Ben adım adım rotayı yürüdüm, insanların iyi fotoğraf çekileceği yerlere kırmızı beyaz işaretler koydum, çok güzel fotoğraflar çekilsin, Troya Kültür Yolu paylaşılsın diye.”
“CEP TELEFONLARINIZA ROTA APLİKASYONU İNDİREBİLİRSİNİZ”
“Sosyal medya bu anlamda çok kuvvetli bir tanıtım aracı.  İnsanlar Alemşah’a gelsin, Bozköy’ü görsün. Asos’un hemen arkasındaki Korubaşı Köyü’nü görsün.  Ben bile bu kadar güzel olduğunu bilmiyordum.   Hafta sonu etkinliği olarak birçok insan Çanakkale’yi seçebilir. Play Store’de aplikasyon var. Programı cep telefonuna indirdiğinizde, program size nerde olduğunuzu, nereye gittiğinizi söylüyor. Siz rotanın üzerinde olup olmadığınızı takip edebilirsiniz. Bu yol zamanla yerine oturacak. Yolun tamamı çok güzel noktalar da mı işaretlendi, hayır ama rota yürüyüşünün hikâyesi budur, eğer geldiğiniz noktada ilginizi çeken bir şey yoksa son işarete geri gelir ve çevrenize bakarsınız. Yeni bir şeyler görmeye çalışırsınız.”
“ROTA BOYUNCA BİZİ ÜZEN MANZARALAR DA VAR”
“Gerek rota fizibilitesi esnasında gerekse sonrasında işaretleme yaparken köylerin arasında kaç kere yürüdüğümü hatırlamıyorum. Beni en çok üzen konu genel anlamda insanların çevrelerine olan vurdumduymazlığı ve hoyratlığı. Bir defasında Kösedere’den çay boyunca giden rotayı, çayın ilerleyen bölümlerinin herkesin çöplerini attığı yer olması dolayısı ile değiştirmek durumunda kaldık. Kösedere Kahvesinden otur aşağıya bak, her yer çöp içinde. Ve bu genel bir problem. Yeniköy’ de rota etap tabelasının dikildiği çok güzel bir düzlük yeşil alan var, herkes çöplerini dökmüş. Koyunevi Köyü’nün ilerisinde orman içine toplu cop dökülmüş dahası beton mikseri beton boşaltmış. Assos rotasında biraz ilerleyince devasa çöp dağları var zeytinliğin içinde.  Troya ovasında ve tarım yapılan her yerde kullanılan ilaç kutuları hep yerlere atılmış vaziyette. Damla sulama boruları her yerde… En kötüsü bu artık kanıksanmış bir durum ve bu köylerin muhtarlarının bunu görmemesi mümkün değil.”
Özel Haber: Dilek Akşen
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.