PATATESTE GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLANDI

Patates fiyatlarında yaşanan artışın ardından, Cumhurbaşkanı kararı ile patates ithalatında gümrük vergisi sıfıra çekildi. İthalatın ise 200 bin ton ile sınırlı olması kararlaştırıldı.

178
PATATESTE GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLANDI

 
“Üretici açısından girdap yaratabilir”
 
Patates ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanmasının üretici açısından bazı girdaplar yaratabileceğini belirten Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, üreticinin sabrının tükendiğini ve giderek üretimden vazgeçme noktasına doğru sürüklendiğini dile getirdi. Patatesin ekim alanlarının da düştüğünü de vurgulayan Savaş, “Mazot fiyatı yüksek, ilaç fiyatları katlandı. Gümrüğün durumu ortada. Alacakları para karşılığında girdilerini dahi ödeyemeyen üretici sıkıntılı bir döngüye girebilir” ifadelerini kullandı. 
 
MALİYETİ BİLE KARŞILAYAMADIĞINIZ BİR ÜRETİM DÖNGÜSÜ VAR”
Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, Türkiye içerisindeki fiyatları kontrol altında tutmak için böyle bir uygulama yapıldığını ancak uygulamada üreticinin zararına olan noktalar olduğunu belirterek, “Tüketiciyi korumak deniyor ama sıkıntı şurada. Ürün fiyatlarının düşmesi ya da kontrol altında tutulması demek bu insanların bir sonraki dönemde bu ekimi yapamamaları anlamına gelir. Alacakları para karşılığında girdilerini dahi ödeyemeyen üretici sıkıntılı bir döngüye girebilir. Üreticimiz üretimden giderek vazgeçmeye başladı. Patatesin ekim alanlarının da düştüğünü biliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda giderek düşmeye başladı. Net olarak buğday ile ilgili bir hesaplamamız var. Geçen yıl Türkiye’de buğday ortalaması 370 kilogramdı dekar başına. Bizim buralarda biraz daha yüksek olabilir. 400 kilogram olduğunu söyleyebiliriz. O dönem fiyatlarına baktığımızda 1 liraya bile satamadı çiftçi bunu. Aynı dönemde fiyatlar hızla yükselirken birden bire dışarıdan buğday geleceğine dair spekülasyon yapıldı. Bunlar kötü niyetle yapıldı. İçerideki fiyatları düşürdü. 80 kuruşlara bile düşürdü. Geçen sene örnek veriyorum ortalamada dönüm başına dekar başına 400 lira para aldınız. Bugün buğday ekimi için harcadığınız para dekar başına 500 lira. Maliyeti bile karşılayamadığınız bir üretim döngüsü var. Dolayısıyla sıkıntı şu, evet tüketiciyi korumak için devlet bu tür önlemler alır. İçerde spekülatif bir şekilde yükselmesini engellemesi için bunları yapar ama öbür tarafı unutursanız olmaz. Siz ürün fiyatlarını tüketici lehine sabit tutmaya çalışırsanız bir denge sağlanabilir. Maalesef o bile yeterince gerçekleşmiyor. Tamamen iyi niyetle bunu yaptığımızı varsayalım tarımda kullanılan fiyatlar alıp başını giderse çiftçimiz üretimden vazgeçer. Hatta vazgeçmesi değil, yapamaması anlamına gelir. Bir kısım yapıyor ama duyduğumuz kadarıyla gereklikleri yerine getiremiyor. Olması gereken gübreyi atamıyor. İşlerini zamanında yapamıyorlar. Mazot fiyatı yüksek, ilaç fiyatları katlandı. Gümrüğün durumu ortada. Üreticiler bunların bir kısmını yerine getiremeyecek bu da üretimin zarar görmesi anlamına geliyor” şeklinde konuştu.
Özel Haber: Seda Atan
 


Etiketler; #patates
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.