Kent vizyonu gelişiyor (VİDEO)

Çanakkale Belediyesinin hibe faydalanıcısı olarak İspanya Tarragona Belediyesi, Tarragona Akıllı Şehir Platformu ve Türkiye Bilişim Vakfı ile ortaklaşa yürüttüğü Geleceğin Akıllı Şehirleri için Ortaklık Projesinin Açılış ve Strateji Geliştirme Toplantısı Parion Hotel İmroz Toplantı Salonu’nda gerçe

272
Kent vizyonu gelişiyor (VİDEO)
VİDEO HABER

Çanakkale Belediyesinin hibe faydalanıcısı olarak İspanya Tarragona Belediyesi, Tarragona Akıllı Şehir Platformu ve Türkiye Bilişim Vakfı ile ortaklaşa yürüttüğü Geleceğin Akıllı Şehirleri için Ortaklık Projesinin Açılış ve Strateji Geliştirme Toplantısı Parion Hotel İmroz Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
Toplantıya Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı İsmet Güneşhan, Esnaf Odası Başkanı Ünal Özcan, Kuaförler Odası Başkanı Ayhan Engin, Tarragona Belediyesi Başkan Yardımcısı Begona Floria, Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Berrin Benli, Tarragona Akıllı Şehir Platformu Genel Müdürü Gustavo Cuadrado, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, günümüzde dünya nüfusunun yarısından fazlasının şehirlerde yaşadığını dile getirerek, akıllı kentleşme yolunda bilinçlenilmesi ve kent vizyonunun sürmesi konusundaki çabaları desteklediklerini söyledi. Başkan Gökhan, akıllı şehrin kentlilere sunacağı katkıya da değinerek, “Kentlerde yükselen nüfusun ihtiyaçları içinde daha hızlı ve verili çözümler yaratmak gerektiğini hepimizi biliyoruz. Değişen dünya düzeninde artık ülkeler değil, şehirler yarışıyor. Bir Avrupa kenti ile birlikte daha ileri bir seviyeye getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“YENİLİKLERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan toplantının açılış konuşmasını yaparak, “Bu programda İspanya’nın Tarragonna şehri ile aynı bizim nüfus ve yapımızda tarihi bir kent. Roma’nın başkentlerinden bir şehir. Kendileri ile bir eşleşme programında kabul gördük. Bununla ilgili hazırlık programı için beraberiz. Akıllı şehir kentlerin gelişimi, teknoloji fırsatlarından yararlanabilmelerini ve insanların daha iyi yaşaması için sürdürülebilir yöntemler ve projeler üretilmesine yönelik bir kavramdır. Günümüzde dünya nüfusunun yarısından fazlası şehirlerde yaşıyor. Dolayısı ile gelişen ve değişen dünya düzeninde artık ülkeler değil, şehirler yarışıyor. Bu nedenle kentlerde yükselen nüfusun ihtiyaçları içinde daha hızlı ve verili çözümler yaratmak gerektiğini hepimizi biliyoruz. Teknoloji gelişmişlik altyapısını arttıran şehirlerde bu süreçte öne çıkıyor. Bu proje Kale Grubu ve Türkiye Bilişim Vakfı öncülüğünde Çanakkale’nin akıllı şehre dönüşümünün hızlandırılması ve ketteki yaşam kalitesinin arttırılması amacı ile çalışmalar yapılmış. Biliyorsunuz Aklım Fikrim Çanakkale projesi bu konuda kentimize ve bize ufuk açtı. Dolayı ile böyle bir projenin de başlangıcı yaptık. Kent aktörlerinin akıllı kentleşme yolunda bilinçlenmesi ve kent vizyonunun sürmesi konusundaki çabaları destekliyoruz ve gelecek vizyonumuzun da önemli bir parçası haline getirmeye çalışıyoruz. Çanakkale Belediyesi olarak kaynaklarımızı verimli kullanmak ve sahada etkin hizmet üretimi için teknolojik alt yağımızı da geliştirmek için çalışmaları takip ediyoruz. Özellikle ulaşım alanında akıllı belediyecilik anlamında yenilikleri yakından takip ediyoruz. Akıllı duraklarımız kavşaklarımızın akıllı kavşak haline getirilmesi ve şu anda 54 durağımız akıllı durak olarak çalışıyor ve bunu da arttırmayı hedefliyoruz. 11 ÇABİS durağımız ve 72 bisikletimiz var. Yine belediyemizin ulaşımında teknolojiden yararlanıyoruz. Yani bu çalışmaları adım adım yapıyoruz. Ama bu proje ile bunları hedeflemiş bir Avrupa kenti ile birlikte daha ileri bir seviyeye getirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“OLUMLU SONUÇLARA ULAŞACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM”
Tarragona Belediyesi Başkan Yardımcısı Begona Floria ise sunumunda, “İki uzak şehir arasında böyle bir organizasyonu yapmak oldukça zor bir iş. Çok dikkatli ve özenli bir şehirle karşılaştık. Başkanımız da bu projeyi başlattığı için teşekkür ederim. Bence iki şehir arasında böyle bir değişimi başlatmak oldukça önemliydi. Küreselleşme döneminde özellikle yerel yönetimler için teknik, sosyal ve katılımı organize etmek oldukça zor bir süreç. Bu anlamda önemli projeler olduğunu düşünüyorum. Belediye olarak bizim ilk adımımız dolayısı ile buradan gelen deneyimi paylaşabileceğimiz bunun gibi projelerle hem bizim bilgimizi arttırmak önemli hem de bu projeler aslında çok büyük katkı sunacak. Bu proje sonucunda oldukça olumlu sonuçlara ulaşacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“AKILLI ŞEHİR TEKONOJİYE EŞDEĞER DEĞİLDİR”
Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Berrin Benli gerçekleştirdiği sunumda, akıllı şehir algısının geçmişi ve tanıtımı hakkında bilgi vererek, “Akıllı şehir kavramı nedir, neden böyle bir kavramın gelişmesine ihtiyaç duyulmuş dünyada, bizim şehrimize faydaları ne, dünyada neden bu kadar büyük bir trend var?  Ve artan hızda devam ediyor? Dünyadaki durum dünyadan kısaca birkaç örnek ve Türkiye’den birkaç örnekle sunumumu yapmak istiyorum. En sonunda da aklım fikrim Çanakkale projesinde ne durumdayız bundan bahsetmek istiyorum. Bizler bilişim sektöründe 30 seneyi aşkın süredir çalışıyoruz. Bu problemlerle nasıl başa çıkacağız? 2014 yılında yapılan bir öngörü var. Şu anda dünya nüfusunun yarısından fazlası şehirlerde yaşıyor. Ve Birleşmiş Milletlerin yaptığı öngörüye göre 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde yetmişinin şehirlerde yaşayacağı öngörülüyor. Bu oldukça büyük bir oran. Şu anda bile aslında yaşadığımız pek çok sıkıntı var. Gerek nüfus artışı, gerek yaşlanan nüfusumuz. Şimdiden birtakım tedbirler almamız gerekiyor. İstihdam da keza öyle. Çevresel olarak bakmak gerekirse örneğin iklim değişikliği, kaynaklarımızın kısıtlı oluşu gibi pek çok zorlukla küresel ölçekte mücadele ediyoruz. Bu problemlerle nasıl başa çıkacağız? Nüfusa bakarsak Türkiye’de yapılan öngörü çalışmalarında 2030 yıllarında yüzde sekseninin de üzerinde olduğu görülüyor. Peki akılı şehir ne demek? Akıllı şehir dünyada ilk defa çıktığında çoğunlukla teknoloji olarak anılmış. Bunun da nedenleri var tabi. Teknolojiye önderlik eden birçok şirket özellikle uluslararası şirketler bu alanda büyük yatırım yaptıkları için genelde akıllı şehir eşittir teknoloji olarak görülmüş. Çok kısaca düğmeye bastığımızda uçan kaçan şehirler gibi bir algı oluşmuş. Akıllı şehir kavramının teknolojiyle eşdeğer olmadığını, teknolojinin sadece bir araç olduğunu söylüyoruz. İnsan odaklı bir kavram. Akıllı şehrin hedefi insan yaşamının kalitesini arttırmaktır. Yaşadığımız şehirlerdeki refahı, mutluluğu arttırmaktır” şeklinde konuştu.

PROJE HAKKKINDA
Geleceğin Akıllı Şehirleri için Ortaklık Projesi, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülen “Türkiye ve Avrupa BirliğiArasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı” kapsamında yürütülmektedir. Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Vilayetler Birliği (VB) ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü programın üç kilit paydaşını oluşturmaktadır. Programın ana yararlanıcısı olan Avrupa Birliği Başkanlığı ile birlikte bu üç kilit paydaş kurum, ülkemizde gerçekleştirilen şehir eşleştirme faaliyetlerinde kamuyu temsilen rol oynayan aktörler olma niteliği taşımaktadır.
Haber: Seda Atan
 
 


Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.