ENGELLERİ ZANAATLARI İLE AŞACAKLAR

Çanakkale Valiliği öncülüğünde bir araya gelen, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, İŞKUR İl Müdürlüğü ve proje finansörü Müstakil İşadamları Derneği(MÜSİAD) iş birliği ile kentte yaşayan engelli bireylerin istihdam edilmesinin ve aktif yaşama dahil

433
ENGELLERİ ZANAATLARI İLE AŞACAKLAR

 
İçlerindeki cevher gün yüzüne çıkıyor
 
 
Çanakkale Valiliği öncülüğünde bir araya gelen, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, İŞKUR İl Müdürlüğü ve proje finansörü Müstakil İşadamları Derneği(MÜSİAD) iş birliği ile kentte yaşayan engelli bireylerin istihdam edilmesinin ve aktif yaşama dahil olmalarının amaçlandığı Gümüş Takı İşlemeciliği kursu başladı. Kurum yetkilileri, öğrencileri, kursun ikinci dersinde ziyaret etti. 
 
Valilik himayesinde bir araya gelen kurumların bir araya gelmesi ile yeni bir meslek edinecek kursiyerler, projenin sonunda bölgedeki kuyumcu ve kuyumcu tamircileri ile tanıştırılarak söyleşi düzenleyecek. Her biri birbirinden donanımlı ve işsiz olan engelli bireyler geleceğe umutla bakıyor. Kimi resim sergisine hazırlanıyor, kimi yüzme olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil etme hedefini anlatıyor. Yeni meslek edinmenin heyecanı içerisinde olduklarını ifade eden kursiyerler, gelecekten umutlu olduklarını söylediler.
 
Çanakkale Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü ve Müstakil İşadamları Derneği(MÜSİAD) iş birliği ile kentte yaşayan engelli bireylerin istihdam edilmesinin ve aktif yaşama dâhil olmalarının amaçlandığı Gümüş Takı İşlemeciliği kursu başladı. 10 engelli vatandaşa, usta eğitici olarak Mersin Üniversitesi Takı Teknolojisi Tasarımı Bölümü Mezunu Zeliha Topyurt ve el sanatları alanı usta öğreticisi Melek Tokat bir ay boyunca eğitim verecek.
 
Proje sonunda engelli bireylerin mesleki yeterliğe ulaşması, engelli bireylerin kurs bitirme belgesi ile yeterliliklerini belgelendirmesi, eğitim sonunda rehabilitasyonunun sağlanması için 17-19 mart 2019 tarihinde Troya Müzesinde workshop etkinliği düzenlenecek. Proje sonunda engelli bireylerin bölgedeki kuyumcu ve kuyumcu tamircileri ile kursiyerler tanıştırılarak söyleşi düzenlenecek.
 
Kursun ikinci gününde, öğrenciler, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Recai Keleş, ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Salih Zeki Genç,  Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yasemin Şenol ve projenin finansörlüğünü üstlenen MÜSİAD Başkanı Şerif Mutlu ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından ziyaret edildi.
 
Görüşlerini aldığımız engelli kursiyerler, yeni bir meslek edinmenin heyecanı içerisinde olduklarını ifade ederek düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:
 
Nurten Özçelik, “Sosyal Hizmet Uzmanıyım, Veteriner Teknikeriyim, Adalet Bölümü 3 sınıf, Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf öğrencisiyim.  Eğitim Fakültesi şantiyesinde iki sene çalıştım, ön muhasebede çalıştım, son bir aydır işsizim. Kamu personeli sınavına da girdim.  Atamaları bekliyorum. Şimdi bu kursa geldim, burada da yeni bir meslek öğreneceğim.”
 
 Hülya Telli, “Bir süre İÇDAŞ’da çalıştım ama yol sorun olduğu için bıraktım. Sonrasında özel bir şirkette çalıştım ama çocuklarıma bakmak için işten çıkmak zorunda kaldım. Uzun süredir işsizim. Gümüş takı yapmayı öğrenmeyi çok istiyordum, hocalarımız çok ilgililer. Umarım yeni bir meslek edinebilirim.”
 
Özge İba, “Ben liseden mezun olunca temizlik işlerinde çalıştım. Bir süre sonra işsiz kalınca Halk Eğitim Merkezi’nde bilgisayar kursuna katıldım. Kamu personeli sınavına girdim, atanmayı bekliyorum. Şimdi buradayım, burada da yeni bir iş öğreneceğim, umarım devamı gelir.”
 
Şafak Güven, “ Ben daha önce çalışmadım, yüzme eğitimi alıyorum, sürekli antrenman yapıyorum.  Tokyo Olimpiyatlarına katılma hedefim var.  Onun dışında kamu personeli sınavına girdim.  Memur olmak istiyorum. Burada da hem sosyalleşiyorum, hem de yeni bir meslek ediniyorum.”
 
Sezer Polat, “Ben İŞKUR’un yönlendirmesi ile buraya geldim.  İŞKUR İş Kulübene bir süre devam ettim. Gümüş takı yapmak aslında biraz zor ama zaman içerisinde öğreneceğimize inanıyorum.”
 
Emine Tezcan, “ Halk Eğitim Merkezi’nde ikinci kursum. Burada olduğum için mutluyum, öğrenmeye çalışıyorum. Arkadaşlar ile keyifli vakit geçiriyoruz.”
 
 Emel Sorgut, “Ben Sosyal Hizmet Uzmanıyım, onun dışında resim yapıyorum, keçeden değişik ürünler yapıyorum.  Önümüzdeki günlerde karma bir resim sergisine dâhil olacağım, onun dışında kişisel sergim için MÜSİAD Başkanı Şerif Mutlu yardımcı olacak. Burada da yeni beceriler geliştiriyorum.”
 
Özel Haber: Dilek Akşen
 
 


Etiketler; #engel
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.