“Çanakkale’de en çok sadakatsizlik boşanma sebebi oluyor”

Avukatlar,  meslek yaşamları boyunca, tıpkı sağlıkta yaşanan şiddet gibi, sözlü tehdit ve taciz ile fiziksel saldırıya maruz kalıyor. 

542
 “Çanakkale’de en çok sadakatsizlik boşanma sebebi oluyor”

Avukat Burcu Özben özellikle boşanma davalarında avukatların sözlü tehdit ve taciz ile fiziksel saldırıya maruz kaldıklarını ifade ederek, “Çünkü avukatlara taraf olarak bakılıyor. Bizim her zaman söylediğimiz şu, biz vekiliz. Hiçbir davanın tarafı değiliz” dedi.
Çanakkale’deki boşanma davalarının artış gösterdiğini de vurgulayan Avukat Özben, “Gözlemlerim neticesinde ve baktığım davalar arasında Çanakkale'de, en çok, eşler arasında sadakatsizlik ve ekonomik sebeplerin boşanma nedeni olarak karşımıza çıktığını söyleyebilirim. Dava sonrasında da mal paylaşımları sıkıntılı oluyor” dedi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu Avukat Burcu Özben,  boşanma davaları ve sonrasındaki süreç ile ilgili görüşlerini gazetemize aktardı.

“Boşanmak demek sadece evliliğin bitmesi mi demek?”
Şöyle özetleyim, eşler karşılıklı sevgi, saygı, bağlılık gibi kanaatler ile bir yola başlar, sonra bu sonuç elde edilmeyince, mahkeme kararı ile hukuki duygusal ve cinsel birliktelik sonlanır. Bu boşanmak demek. Fakat boşanma davaları salt eşlerin birlikteliklerini sonlandırmaları değildir. Bununla beraber eşler arasında mal paylaşımı davası gibi süreçler de başlar. Bu da genelde gergin bir süreç olur.”

 “Çanakkale’de boşanma davalarında bir artış yaşandı mı?”
 “Önümüze çok sık boşanma davası geliyor. Yıllara oranla boşanma davalarının arttığını, gözlemlerimize dayanarak söyleyebiliriz. Gerek ekonomik koşullar, gerek sosyal çalkantılar boşanma davalarının artmasında etken olarak sayılabilir. Ülke genelinde olduğu gibi aynı artış Çanakkale için de söz konusu. Ayrıca günümüz toplumunda boşanma davalarına bakış açısı da daha esnek hale geldi. Çanakkale’nin ilçelerinden de köylerinden de boşanma davaları açılıyor, eskiden bu daha az görülürdü.”

“Avukat olarak özellikle boşanma davalarında sık sık olumsuz durumlar yaşıyor musunuz?”
“Avukatlık süresince sözlü tehdit, fiziksel saldırı, hakaret gibi olumsuz durumlarla çok sık karşılaşıyoruz. Çünkü avukatlara taraf olarak bakılıyor. Bizim her zaman söylediğimiz şu, biz vekiliz. Hiçbir davanın tarafı değiliz. Biz sadece müvekkilimizin bize vermiş olduğu bilgiler dâhilinde onu savunmak ve onun haklarını korumak ile mükellefiz.  Biz herhangi bir davada taraf olamayız.  Boşanma davaları hassas konular olduğu için duruma duygusal yaklaşılıyor. Hemen hemen tamamına yakını bizi taraf görür.  Bu ancak eğitimle çözülür. Her şeyin başı eğitim.  Avukatın, yani vekilin görevinin tam olarak ne olduğunun iyi algılanması gerekiyor. Avukatlığın mesleki tanımını açıkça anlamak gerekiyor. Bizim davalarda müvekkilin haklarını korumak ile yükümlü olduğumuzu anlamak gerekiyor. Biz kendimizi korumak için bir şey açıkçası yapmıyoruz,  bize gelen tehdit ya da saldırıyı savcılığa intikal ettiririz.  Sözlü taciz ve hakarete zaten sürekli maruz kalıyoruz.   Toplum olarak mutsuz bir toplum olmaya başladık, hıncımızı birbirimizden alıyoruz. Tahammülsüz bir toplum olmaya başladık. Doktor da şiddete uğruyor, esnaf da birbirine silah çekiyor gibi. Avukat işiniz özenle takip etmeli. Davaya süresinde cevap verme, delilleri süresinde sunma, temyizlerin takip edilmesi gibi.  Avukatın müvekkile sadece özen borcu vardır. Bir davayı yüzde yüz kazanma gibi bir borcu yoktur.  Bunu asla söyleyemeyiz. Kendi müvekkillerimizle de bu yüzden sorun yaşıyoruz.”

“Çanakkale’de en çok hangi sebeple boşanma davası açılıyor?”
“Boşanma davaları deyince akıllara hemen haksızlığa uğramış bir kadın gelir. Aslında öyle bir şey. Haklı sebeplerle boşanmak isteyen erkekler de var. Kanun boşanma sebeplerini tek tek sıralar, her boşanmak isteyen ben boşanmak istiyorum diyemiyor. Bu sebeplerden biri olmalı. Gözlemlerim neticesinde ve baktığım davalar arasında Çanakkale'de en çok eşler arasında sadakatsizlik ve ekonomik sebeplerin boşanma nedeni olarak karşımıza çıktığını söyleyebilirim.”

“Çocuk boşanma sonucunda her zaman anneye mi verilir?”
“Boşanma davalarında velayet konusu çok sorun oluyor. Velayet hakkının kötüye kullanılması da çok karşımıza çıkıyor. Eşlerden biri velayet hakkı ile diğer eşi baskı altına almaya, istediğini yaptırmaya da çalışıyor. Genelde çok büyük annenin iffetsiz yaşam sürme, bağımlılık gibi kusurları olmadığı sürece, özellikle yaşı küçük olan çocuklar anneden ayrılmıyor. Bu noktada kadının ekonomik durumu bile ikinci plana atılıyor. Anne kendi istemediği ve belli koşullar oluşmadığı sürece kanun koyucu çocuk ve anneyi ayırmıyor. Erkeklerin eşe uyguladığı şiddet son zamanlarda çok arttı.”

Özel Haber: Dilek Akşen
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.