“TARIMIN DEĞERİ ANLAŞILDI”

Bir dizi ziyaret, temas ve programlara katılmak üzere Çanakkale’ye gelen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli çiftçiye verilecek olan desteklerden bahsederek, Mart ayına ait tarımsal destekleme rakamını 3 milyar 716 milyon lira olarak müjdelendiğini vurguladı.

562
“TARIMIN DEĞERİ ANLAŞILDI”

“Yaşa-gör politikasıyla farkındalık oluştu”

Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, üreticiye verilecek olan desteklerin baş tacı olduğunu belirterek ödemelerin düzenli ve zamanında yapılmasının üreticilerin yeni sezonda üretimlerine devam edebilmesi adına faydalı olacağını ifade etti.  2019 yılının ilk üç ayını sektörel açıdan değerlendiren Kaya, 2019 yılının ilk üç ayında gıda fiyatlarının yükselmesiyle birlikte tarımın değerinin anlaşıldığını dile getirerek, “Daha önce tarımın ve üretimin bu kadar önemli olduğunun farkına varılmamıştı. Biz bunu yüz bin kere de söylesek vatandaşın bir kulağından girip öteki kulağından çıkıyordu. Fiyatların bir anda bu kadar yüksek verilere çıkması tarımın ülke için ne kadar önemli olduğunu, insanların karınlarını doyurabilmeleri ve gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına temel nokta olduğunu bizlere gösterdi. İnsanlar uyandı. Bizim uğraşıp didinip anlatamadığımız şeylerin yaşa-gör politikasıyla çok kısa bir sürede herkes farkına varmış oldu” ifadelerini kullandı.
 
“ÜRETİCİYE FAYDA SAĞLAYACAKTIR”
Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, üreticiye gösterilen desteğin çok değerli olduğunu belirterek, “Üreticiye verilecek her türlü destek üreticinin baş tacıdır. Üretime destek verilmesi gerektiğini hep söylüyoruz. Bundan sonra da bu desteklerin ve üretimin devam edebilmesi için artan bir ivme gerekiyor. Bakan Pakdemirli’nin ziyaretinde söylediği gibi zamanında ödenecek bir paradan bahsediyoruz. Dolayısıyla ödenecek desteklemeler ve üretim sezonu başlamadan önce ödeniyor olması üreticiler açısından yeni sezonda üretimlerine devam edebilmeleri için, haklarını karşılayabilmeleri için bir nebze de olsa fayda sağlayacaktır. Önemli olan verilecek olan sözlerin, ödenecek olan rakamların zamanında, söylendiği tarihlerde üreticilerin hesaplarına yatmasıdır. Bunun yanı sıra elektriğe gelen destek de üreticiyi rahatlattı. Bunlar bizim için göz ardı edilemeyecek, takdir görecek basamaklardır” dedi.

“GERİDE BIRAKTIĞIMIZ YILDAN BİR SÜRÜ DERS ÇIKARDIK”
2018 yılı bizim dersler çıkarttığımız bir yıl oldu diyen Kaya,  “Biz geride bıraktığımız yıldan bir sürü ders çıkardık. 2019 yılının ilk üç ayını değerlendirecek olursak ciddi şekilde zor bir süreçten geçildi. Ekonomi anlamında ciddi şekilde sıkıntılı dönemlerden geçiyoruz. Burada önemli olan şeylerden bir tanesi de gıdada fiyat artışlarının baş göstermesiydi. Gıda fiyatları ciddi şekilde arttı. Bu da bizim değerimizin anlaşılmasına vesile oldu. Tabi ki biz burada fiyat artışlarının güzel olduğunu söylemiyoruz. Şöyle bir önemi var ki bu ülkede gıda üretiminin, tarımın önemli olduğunun farkına varıldı. İnsanlar uyandı. Daha önce tarımın ve üretimin bu kadar önemli olduğunun farkına varılmamıştı. Biz bunu yüz bin kere de söylesek vatandaşın bir kulağından girip öteki kulağından çıkıyordu. Fiyatların bir anda bu kadar yüksek verilere çıkması tarımın ülke için ne kadar önemli olduğunu, insanların karınlarını doyurabilmeleri ve gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına tarımın ve üretimin temel nokta olduğunu bizlere gösterdi. Bizim insanlara çok çabalayıp da anlatmaya çalıştığımız gerçeklerin iki üç aylık süre zarfında yaşanan olaylarla herkes bilincine varmış durumda. Bu bizim için çok değerli. İnşallah önümüzdeki dönemde de üreticilerin de tüketicilerin de memnun olacağı fiyatları ortaya çıkarıp bu bilincin devam etmesini temenni ediyoruz. Bizim uğraşıp didinip anlatamadığımız şeylerin yaşa-gör politikasıyla çok kısa bir sürede herkes farkına varmış oldu. Bu bakımdan 2019 yılının ilk üç ayı sektörümüz için önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Özel Haber: Seda Atan
 


Etiketler; #tarım #değri
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.