“Ülkemizde çok değerli bir üretim döngüsü var”

Tüketiciyi ve yerli malı korumak amacıyla mal satışlarında, ürünün ülke içinde üretildiğini göstermek üzere vatandaşların dikkatini çekecek nitelikte ‘yerli üretim’ logosu hazırlanması için harekete geçildi. 

495
 “Ülkemizde çok değerli bir üretim döngüsü var”


Esnaf ve sanatkârın hem üretici hem tüketici olduğunu ifade eden Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ünal Özcan, tüketicilerin bir kısmının yerli ürün kullanmak istemelerine rağmen hangi ürünün yerli olduğunu anlayamadıklarından ürünü alamadıklarını bu sistemle bu sorunun geride bırakıldığını belirtti.  Ünal, uygulamanın tüketiciler açısından çok büyük bir lüks olacağını da vurgulayarak, “Burada ülkemizde çok değerli bir üretim döngüsü var. Tüketicilerin kafası rahatlamış olacak. Yerli üretim logosuyla desteklenmesini ve yerli üretimin önemimin tüm kanallar vasıtasıyla duyurulmasını bir borç biliyor, bu uygulamaların daha da genişletilerek devam etmesini diliyoruz” şeklinde konuştu. 
YERLİ ÜRETİM BİLİNCİ ÖNEMLİ
Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ünal Özcan, yerli üretim logosunun hem tüketici hem üretici açısından çok büyük fayda sağladığını dile getirerek, “Uygulama sadece büyük marketlerle ilgili değil. Bakkallarda, esnaf ve sanatkarın satış yaptığı her alanda muhakkak yerli üretimin ön plana çıkartılması gerekiyordu. Aylar önce ticaret bakanlığı bununla ilgili uygulamayı başlattı. Çok sağlıklı ve verimli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü neden? Yavaş yavaş bu bilince de ulaşmamız lazım. Esnaf ve sanatkarımız hem üretici, hem tüketici. Bunun yanında halkı da bu konuda bilinçlendirmeye çalışıyoruz. En azından alışverişe gittiği yerdeki tezgahlarda yerli üretim malı olduğunu bilmesi, tercihini bu taraftan kullanması hem üretici açısından hem bizim Türk insanın ürettiği mamullerin diğerlerine göre tercih edilmesi açısından çok faydalı çok yararlı. Bunu destekliyoruz. Tüketicilerimizin bazıları yerli ürün kullanmak istemelerine rağmen hangi ürünün yerli olduğunu anlayamadıklarından ürünü alamıyorlardı. Yerli ürün alamayan ya da ürünü ithal üründen ayırt edemeyen vatandaşlarımız da böylelikle kendi ülkesinin ürününü gönül rahatlığıyla kullanmış olacak. Bu tüketiciler açısından çok büyük bir lüks olacak. Tüketicilerin kafası rahatlamış olacak. Burada ülkemizde çok değerli bir üretim döngüsü var. Ona saygı duymak adına da yapılan çok doğru bir hamle. Bunun yanında 21 bin esnaf ve sanatkarımız var il genelinde. 4900 kişisi kadın esnaf ve sanatkar. Özellikle nüfus sayısına göre 2018 yılında da Türkiye genelinde il nüfusuna göre en yüksek kadın üyeye sahip iliz. Bayan girişimcilerin özgüvenlerinden de biz teşkilat olarak ayrıca gurur duyuyoruz. Onların da emeklerinin yerli üretim logosuyla desteklenmesini ve yerli üretimin önemimin tüm kanallar vasıtasıyla duyurulmasını bir borç biliyor, bu uygulamaların daha da genişletilerek devam etmesini diliyoruz” dedi. 
Özel Haber: Seda Atan 
 


Etiketler; #yerli
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.