“Kadın hem ev, hem iş hayatında emekçidir”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle eşi Hale Gökhan ile birlikte Marina Restoran’da belediyenin kadın çalışanlarına ve kentin çeşitli kesimlerinden sivil toplum örgütlerinde görev alan kadınlara kahvaltı düzenledi.  

960
  “Kadın hem ev, hem iş hayatında emekçidir”

Kahvaltıya Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Çanakkale Belediye Meclis Üyesi Diş Hekimi Bilge Şimşek, Esenler Mahalle Muhtarı Nafize Aydın, Türk Kadınlar Birliği Üyeleri, Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri katıldı.
Başkan Gökhan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili gerçekleştirdiği konuşmasında, kadınların hem ev, hem iş hayatında emekçi olduklarını belirtirken kadınların çalışma hayatının her alanında özgürce ve hak ettikleri değeri görerek var olmasının en büyük destekçileri olduklarını ifade etti. Çanakkale’de kadınların özgürlük içerisinde yaşadıklarını da vurgulayan Gökhan, “Bu özgürlükleri kaybetmememiz için bilinçlenmiş olmamız önemli. Ülkemizin başka şehirlerinde görüyoruz, akşam hava karardı mı kadın sokağa çıkamıyor. Özgürlüğü kaybettiğin zaman kıymeti anlaşılıyor, onun için diyoruz ki özgürlüğümüze sahip çıkalım” şeklinde konuştu.
 
“ÖZGÜRLÜĞÜ KAYBETTİĞİN ZAMAN KIYMETİ ANLAŞILIYOR”
 Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne dair yaptığı açıklamada, “1857’de kadınlara karşı farklı bir anlayış varmış. Çarpık düzenin içinde ezilen kadınlar hak aramaya kalkmışlar, uzun çalışma saatlerine karşı tepkilerini göstermişler fakat o zamanki düzenin elindeki güçler tarafından 129 kadın işçi katledilmiş. Bugün bir kutlama günü değil anma günüdür. Biz bunu yanlış telaffuz ediyoruz. Dünya emekçi kadınlar gününüz kutlu olsun diyerek aslında o kadınları anıyoruz, hatırlıyoruz. Sadece o kadınları anmıyoruz o günden bugüne bütün tacize uğramış, işkence görmüş, dövülmüş, öldürülmüş kadınlarımızı anıyoruz. Maalesef bugün de bu süreç devam ediyor. Toplumda özellikle biz de kadına karşı çarpık anlayışlar bu çağda da ülkemizde var olmaya devam ediyor. Bu çok önemli bir toplumsal yaradır. Tam tersine kadın ve erkeğin bir yaşamın parçası olduğu gerçeğini ve herkesin eşit haklara sahip olduğunu çok iyi özümsememiz gerekir. Bunun eğitimini aile başlatıp, ondan sonra okullarımıza hayata geçirmek bütün yaşam sürecimizde bunu uygulamamız gerekir. Kadına karşı eşit gözle bakmamız ve kadını kadın gibi erkeği erkek gibi yorumlamamız gerekir. Burada maalesef Türkiye’mizde bunu izliyoruz, televizyonlarda görüyorsunuz. Aile içi şiddet, taciz, öldürülme dayak ne ararsanız var, hatta çocuk yaşta evlendirilmesi bile kızlarımızın bu da kadının hakkına karşı yapılmış bir ihlaldir. Bunları Çanakkale’den kınıyoruz. Çünkü biz Çanakkale’de demokrasiye inanmış insanlar olarak özellikle Cumhuriyetin değerlerini birlikte korumaya inanmış ve bunun mücadelesini birlikte veren insanlar olarak kadının özgürlüğüne, haklarına çok fazla, çok sayıda bütün olumsuzlara karşı birlikte karşı koymaya alışığız. Kadının özgürlüğünden yanayız, hep bunu söylüyoruz. İnsanlar bunu bazen garipsiyor, ne demek özgürlük diye. Evet, özgürüz. Allah’a şükür Çanakkale’de hepimiz özgürüz. Bizim endişemiz şu, bu özgürlükleri kaybetmememiz için bilinçlenmiş olmamız önemli. Ülkemizin başka şehirlerinde görüyoruz, akşam hava karardı mı kadın sokağa çıkamıyor. Özgürlüğü kaybettiğin zaman kıymeti anlaşılıyor, onun için diyoruz ki özgürlüğümüze sahip çıkalım” dedi.
 
“BÜTÜN KADINLAR ASLINDA EMEKÇİ KADINDIR”
 
“Çanakkale’de elbette ki kadınlarla ilgili düşüncelerimizi, davranışlarımızı herkes biliyor” diyen Gökhan, “Başkan yardımcılarımızın dördünden üçü kadın, Bu da yüzde 67’si kadın emek oluyor. 21 birim müdürlüğün 8 tanesi kadın, yüzde 38. Toplamda kadın oranımız yüzde 26’sı kadın.  Belediyede bu önemli bir orandır, çünkü belediyenin birçok hizmeti erkekler tarafından yapılmak durumunda. Kadın her aşamada bir yerde çalışsın çalışmasın emekçidir. Kadın evinde de çalışıyor çünkü kadın evinde de emekçi. Çocuğu doğuran, ona bakan, onu yetiştiren, evin düzenini sağlayan insan kadındır. Bütün kadınlar aslında emekçi kadındır. Hele bir de iş hayatındaysa iki kat emekçi sayılır. O kadın, orada çalışıyor diye evini ihmal etmiyor ki. Kadınlarımızı her zaman baş tacı yapmak zorundayız” ifadelerini kullandı.
 
“KIZ ÇOCUKLARIMIZIN OKUTULMASI ÇOK ÖNEMLİ”
 
Başkan Gökhan kadının en önemli unsurlarından bir tanesinin üretkenliği olduğunu vurgulayarak, “Biz bu bağlamda önümüzdeki dönemde kadınların el emeklerinin, işçiliklerinin de çok rahatlıkla pazarlanması ve aile gelirlerini arttırması için birçok projelerimiz var. Kırsaldan kente göçü önlemek için, kırsalda oradaki köylü kadınların üretimlerini arttıracak, kooperatifleşmelerini sağlayacak ve burada bu kentte o ürünlerin tüketicilere ulaşmasını sağlayacak projelerimiz var. Bu kentte yine birlikte demokratik süreçlerde, özgürce ve hep beraber bu kenti paylaşmanın yolunda hep beraber mücadele edeceğiz. Kız çocuklarımızın okutulması çok önemli. Erken yaşta evlendirilmemesi çok önemli” dedi.
 
“KUTSAL BİR GÖREV YAPTI”
 
Ülgür Gökhan, 2019 yılında belediyeden emekli olan Nezahat Kuşçu’ya ise bugüne kadarki çalışmalarından dolayı plaket takdim etti.  Konuyla ilgili olarak görüşlerini de dile getiren Gökhan, “Hepiniz muhtemelen tanıyorsunuz çünkü engelliler aracını 7 yıl boyunca kullandı. Tekerlekli sandalyede olan bedensel engelli hemşerilerimizin ulaşımını sağladı, onları hastaneye götürdü,  ulaşımlarını temin etmek için çaba gösterdi. Çok önemli bir görev yaptı, kutsal bir görev yaptı engellilere hizmet etti. Kendisi emekli oldu artık görev değişimi ama bir kadın olarak bu görevini aksatmadan ve canı gönülden çalışarak yaptığı için kendisine çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
Haber: Seda Atan
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.