Güçlü Kadınlar Şehri

Kadının sadece adı yok bu şehirde… Siyasetten sanata, ekonomiden spora, edebiyattan ticarete kadar her alanda adından söz ettiren, toplumlara yön verecek, geleceğe ilham olacak işlerde imzası olan, sokaklarda özgürce ve gururla gezebilen kadınların şehri Çanakkale…

1291
Güçlü Kadınlar Şehri

 
 
Başarının cinsiyeti yok
Kadının sadece adı yok bu şehirde… Siyasetten sanata, ekonomiden spora, edebiyattan ticarete kadar her alanda adından söz ettiren, toplumlara yön verecek, geleceğe ilham olacak işlerde imzası olan, sokaklarda özgürce ve gururla gezebilen kadınların şehri Çanakkale…
Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Milli Sporcular Birgül Erken, Derya Can ve Şahika Ercümen, iş dünyasının patroniçeleri Zeynep Bodur, Nurten Öztürk, Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici, İletişim Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hülya Önal, Yazarlar Nazan Aygen, Ümit Samur bu kadınlardan sadece bir kaçı…
Çanakkale, Türkiye’de birçok ile göre kadının adının çok daha fazla ön planda geçtiği kentler arasında yer alıyor. Çeşitli sosyoekonomik yapılardan birçok Çanakkaleli kadın, hayatın her alanında aktif olma fırsatını yakalıyor. Devlet politikasından, belediyenin imkânlarına, sivil toplum kuruluşlarından yardım derneklerine kadar birçok platformda aktif rol oynayan kentli kadınlar bu yıl da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde iskeleyi dolduracak, ayak sesini duyuracak.
Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Milli Sporcular Birgül Erken, Derya Can ve Şahika Ercümen, iş dünyasının patroniçeleri Zeynep Bodur, Nurten Öztürk, Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici, İletişim Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hülya Önal, Yazarlar Nazan Aygen, Ümit Samur bu kadınlardan sadece bir kaçı…
Onlar kendi hayatlarında attıkları adımlar ile Çanakkale’yi ulusal ve uluslararası arenalara taşıyan başarılı kadınlar.
 KENTİN TEK KADIN MİLLETVEKİLİ
27. Dönem AK Parti Çanakkale Milletvekilli olan Jülide İskenderoğlu, 2003 yılında Çanakkale İl Kadın Kolları yönetiminde görev aldı ve daha sonra sırasıyla; AK PARTİ Çanakkale Merkez İlçe Yerel Yönetimler Başkanı, AK PARTİ Çanakkale İl Yönetim Kurulu Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2010 yılında AK Parti Çanakkale İl Kadın Kolları Başkanı olarak atanmasını takiben yapılan kongrede seçilerek İl Kadın Kolları Başkanı olarak görevine devam etti. 5 Aralık 2015 tarihinde AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı MKYK Üyesi olarak seçilmesinin ardından, Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı. Aralık 2017 tarihinden itibaren Ege Bölgesi Koordinatörlüğünü sürdürdü. Çanakkale Karadenizliler Derneği, Ata Sporları Vakfı, Toplumsal Diriliş Hareketi Derneği, Huban Kadınlar Kalesi, Değişim Derneği gibi birçok sivil toplum kuruluşunda yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü’dür.

İŞ DÜNYASININ GÜÇLÜ PATRONİÇELERİ
Çanakkale’nin sanayi alanında kalkınmasında büyük rol oynayan İbrahim Bodur’un kızı Zeynep Bodur kent ekonomisinin en güçlü isimlerinden biri olarak iş hayatına devam ediyor. 1992 - 1993 yılları arasında Çanakkale'nin Çan ilçesindeki Çanakkale Seramik Fabrikaları'nın üretim birimlerinde yönetici adayı olarak çeşitli görevlerde bulundu. Üretim - planlama, üretim - yönetimi birimlerinde çalıştı. 2007'den beri Kale Grubu Başkanı ve CEO'su olarak görevini sürdürüyor. Zeynep Bodur Okyay pek çok sivil toplum kuruluşu, dernek, vakıf ve odanın yönetim kurullarında faal olarak çalışıyor. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Başkanı, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkan Vekili, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyeliği ve DEİK İtalyan İş Konseyi Başkanı, Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Üyeliği, Türk Eğitim Vakfı (TEV) Mütevelli Heyeti Üyeliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Seramik ve Refrakter Meclisi Başkanlığı aktif olarak üstlendiği görevlerden bazıları. Zeynep Bodur Okyay, kurucuları arasında bulunduğu Harvard Mezunlar Derneği'ndeki çalışmaları ile Harvard Üniversitesi'nde Türk Kürsüsü kurulmasına da destek verdi.Kale Grubu bünyesinde Türkiye'nin bilim, kültür ve sanat hayatına katkıda bulunarak pek çok faaliyet gerçekleştiren Zeynep Bodur Okyay, Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı'nın Başkanlığı'nı da yapıyor.

Türkiye’de ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk’ konusunda öncü kimliğiyle tanınan, OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk Çanakkale’de yatırımları ve kadın kimliğinin gelişmesi için attığı adımları ile adından her  zaman gurur ile söz ettiriyor. Yeşil Yol Projesi ise 2004 yılı TUHİD (Türkiye Halkla İlişkiler Derneği) tarafından “Altın Pusula” ile ödüllendirilmiştir. Proje , İSO 2010 Yılı Sürdürülebilir Çevre Dostu Ürün ve Uygulama Ödülleri’nde Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) dalında 3’üncülük almıştır. 2006 yılında Gelibolu Yarımadası’nda başlatılan “Tarihe Saygı Projesi” nedeniyle Çanakkale Rotary Kulübü Toplum Hizmetleri Üstün Hizmet Ödülü vermiş, aynı zamanda şehrin fahri hemşehrisi de ilan etmiştir. Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği ise Çanakkale iline katkıları nedeniyle Nurten Öztürk’e “Kent Hizmet Ödülü “ vermiştir. Tarihe Saygı Projesi ile TÜHİD Altın Pusula jüri özel ödülünü alan Nurten Öztürk, TBMM tarafından ülke yararına karşılıksız hizmette bulunan kişi ve kurumlara verilen 2007 yılı Üstün Hizmet Ödülüne layık görülmüştür. Tarihe Saygı Projesi 2009 yılında ‘En Başarılı Koçlular Ödülleri’nde ‘Jüri Özel Ödülü’nün de sahibi olmuştur.

 ÇANAKKALE’NİN GURUR TABLOLARI
Serbest Dalış branşında Milli Sporcu olarak ülkemizi uluslararası birçok organizasyonda temsil eden Birgül Erken, 1972’de Çanakkale’de doğdu. Serbest dalışın farklı disiplinlerinde hem havuzda hem de denizde defalarca Türkiye Rekoru kırarak birinci oldu. Dünya Şampiyonalarında iki kez bronz madalya elde ederek ülkemizin bayrağını kürsüye taşıdı. Serbest dalışta bu başarıya ulaşan sayılı Türk kadınından biri. Aynı zamanda sualtı fotoğrafçılığı ve sualtı modelliği de yaptı. Aktif olarak sosyal sorumluluk projelerine katılan ve kişisel sergiler açan sporcu, Stock fotoğrafçılığı ve sanatsal fotoğraf çalışmalarına devam ediyor. Evli ve bir çocuk annesi olan Milli Sporcu Çanakkale’de yaşıyor ve Çanakkale Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yapıyor.
Lise öğretimini Milli Piyango Anadolu Lisesi’nde tamamlayan Milli Sporcu Şahika Ercümen, 2013 itibarıyla serbest dalış alanında 4 adet resmi dünya rekoru sahibidir. Dünya rekorlarının yanı sıra 1998’den beri katıldığı yüzme ve sualtı sporları müsabakalarında ulusal ve uluslararası 100’ün üzerinde madalya, çeşitli özel ödüller, kupalar, birçok Türkiye Rekoru elde etmiştir. Şahika suya karşı olan tutkusu ve minnettarlığı ile sualtı ile ilgili birçok sosyal sorumluluk projesini de gönüllü olarak yürütmektedir.
İki çocuk annesi Milli Sporcu Derya Can, Çanakkale’de doğup ve büyüdü. Üniversite de dahil tüm eğitim hayatını Çanakkale de tamamladı. Spor hayatı 8 yaşında atletizm ile başladı. Çanakkale'de ve bölge şampiyonalarında birçok madalya aldı Serbest dalışa geçişi ise çok enteresan bir hikâye. Sualtı korkusunu yenmek için ilk başta 15 yaşında tüplü dalışa başladı, ardından dalış yaptığı dalış okulunun Serbest Dalış takımında yer alan kuzeninin teklifi ile serbest dalış yapmaya başladı. 17 yıldır serbest dalış yapıyor. Serbest dalışta 3 Dünya Rekoru var. 40’tan fazla Türkiye rekoru bulunmakta. Dünya Şampiyonalarında ise birçok madalyası var. Bu dalda ülkemizde milli takıma en çok seçilmiş ve uluslararası madalya alan ilk kadın sporcu.

KADIN PROFESÖRLER ALANLARINDA ÖNEMLİ İŞLERE İMZA ATIYOR
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İletişim Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hülya Önal kuruculuğunu da yaptığı bölümünde uzun yıllardır başarılı işlere imza atıyor. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivalinin Başkanlığını da yapan Önal, girişimleri ile Çanakkale’de uzun yıllar devam edecek olan bir festivalin de öncülüğünü  yapmış oldu.
Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici, Prof. Dr. Arzu Mirici 2007-2010 yılları arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan yardımcısı, Dâhili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı, Fakülte Eğitim Komisyonu Başkanlığı, Uzmanlık Eğitimi Komisyonu Başkanlığı ve Göğüs hastalıkları Anabilim dalı Başkanlığı görevlerini yürüttü. Halen Anabilim dalı Başkanlığı görevine devam ediyor.

ÇANAKKALE’DE SOLUKLANAN KALEMLER
Kepez’de yaşayan Ümit Samur’un ilk kitabı bir yemek kitabıydı. Türk kültürünü ve yemeklerini tanıtan, “From My Heart To Your Kitchen” adlı yemek kitabı, şimdi Amazon da e-book olarak satılıyor. Ayrıca, kendi yaşam hikayesini konu alan, “Flight To Freedom” adlı kitabıyla uluslararası ruhsal yazarlar yarışmasına katıldı. Bu yarışmaya katılan 2800 yazar arasından ilk 250 ye girme şansını yakaladı. Son olarak çocuklar için 20 masal kitabı yazdı.              
 Uzun yıllardır restoran işletmeciliği de yapan Bozcaada doğumlu Nazan Aygen, ‘ Book Culture Art Times’  tarafından geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen Altın Kalem Ödülleri Yemek Kitabı kategorisinde ‘Bence Yemek’ isimli ilk kitabı ile ödül aldı.
Öte yandan, kent içerisinde aktif faaliyet gösteren bir çok, kurum müdürlüğü, dernek ve  sivil toplum kuruluşuna kadınlar başkanlık etmektedir. Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Hafize Akıncı, DİSK Emekli Sendikası Hale Sarıcan, Halk Eğitim Merkezi Yasemin Şenol, Çanakkale Eczacılar Odası Jale Karaata, Çanakkale Kadın El Emeği Derneği Kadın Dayanışma Merkezi Fatma Erdoğan, Türk Anneler Derneği Çanakkale Şubesi Belgin Akpınar, Türkiye Yardımseverler Derneği Çanakkale Şubesi Seval Berkup başkanlığında yürütülmektedir.

Özel Haber: Dilek Akşen
 
             
 
 
 
 
 
 
  
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Etiketler; #kadın
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.