“Krizin yükünü kadının sırtına yüklüyorlar”

Emek Partisi (EMEP) ve Emek Gençliği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle EMEP İl Binası’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

2556
“Krizin yükünü kadının sırtına yüklüyorlar”

Toplantıya Emek Partisi (EMEP) adına Damla Yeltekin ve Emek Gençlik Üyesi Melike Güneş katıldı. Emek Partisi (EMEP) adına açıklamada bulunan Damla Yeltekin, kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesi adına büyük çaba verdiklerini belirterek, siyasi kutuplaşmalarla birbirinden uzaklaştırılmaya çalıştığını ifade etti. Kadınların yan yana mücadele vermelerinin engellendiğini de ifade eden Yeltekin, “Bizi zayıflatan, çaresizliğe ve umutsuzluğa sürükleyen ayrımcılığa son verelim. Kadınların sömürüsü yılda bir gün fabrika patronlarının dağıttıkları karanfillerle son bulmaz. İktidar, kapitalizmin yarattığı krizin yükünü yoksul emekçi ailelere, en çok da kadının sırtına yüklüyor” dedi.
“KADINLAR BİRBİRİNDEN UZAKLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR”
Emek Partisi (EMEP) adına açıklamalarda bulunan Damla Yeltekin, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bu yıl bir kez daha birçok ülkede, şehirde, fabrika ve okullarda çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu etkinlikler 8 Mart’a gelmeden günler haftalar öncesinde başladı. 8 Mart’ın 162. Yıl dönümünde bir kez daha dokuma fabrikalarında greve giden ve fabrikaya kitlendikten sonra yanarak can veren kadınların mücadelesini anarak hazırlandı. En temel hakları için, 7 saatlik iş günü ve eşit işe eşit ücret isteyen kadınların mücadeleleri yeni talepler ekseninde bugün de devam ediyor. Her fabrikada, iş yerinde atölyelerde benzer sorunlar yaşanıyor. Geçen onlarca yılın ardından kadınlar eşitlik ve özgürlük mücadelesinde elde edilen kazanımları korumak ve yeni haklar elde etmek için sesini yükseltmeye devam ediyor.  Kadınların erkeklerle eşit yaşayamayacağı fıtrattan gibi gösterilmeye çalışılıyor. Yok denilen, yarı yarıya düştü, ya da hissedilmiyor denilen enflasyon oranları kendini oldukça belirgin biçimde, temel gıda maddelerine ve faturalara gelen zamlarda gösteriyor. Siyasi kutuplaşmalarla kadınlar birbirinden uzaklaştırılmaya çalışılıyor ve bu sayede yaşanan ortak sorunlara karşı kadınların yan yana dayanışma göstermesi aynı talep etrafında birleşmeleri engellenmeye çalışılıyor” ifadelerini kullandı.
“KRİZİN YÜKÜNÜ KADININ SIRTLAMASINI İSTİYORLAR”
İktidar, kapitalizmin yarattığı krizin yükünü yoksul emekçi ailelere en çok da kadının sırtına yüklüyor diyen Yeltekin,  “Kriz var diyenler önce darbeci, terörist oldu. Sonra kriz dış güçlerin oyunu oldu.  Öyle ise soruyoruz, “Kendi ‘kriz yok’ derken, patronların kriz bahanesiyle tüm hakları gasp etmesine, işçi atmasına göz yuman kim? İşsizlik Fonu’nu işsizler yerine patronlara peşkeş çeken kim? Tanzim satış noktalarının yerel seçim öncesi fiyatlardaki artışlara çözüm olarak sunulması aslında krizin emekçilere, kadın emekçilere nasıl yansıdığını göstergesi. ‘Kadın ailenin lokomotifidir’ diyerek krizin yükünü kadının sırtlamasını istiyorlar. Kadınlar iş yerlerinde işten atılma korkusuyla mobbinge, şiddete, tacize ses çıkaramıyor. Ucuz ve güvencesiz, koşullarda çalışmak zorunda bırakılıyor” şeklinde konuştu.
“AYRIMCILIĞA SON VERELİM”
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde düzenleyecekleri mitingi de duyuran Yeltekin, “Çanakkale’de geçtiğimiz kasım ayında boşanmak istediği eşi tarafından katledilen Sedef nezdinde tüm yaşamını yitiren kadınları anıyoruz ve kadın cinayetleri son bulsun diyoruz. Ve “Hiçbir fondöten, kadın düşmanlığınızı ve işçi düşmanlığınızı kapatamaz diyen direnen Flormar işçileri nezdinde tüm emekçi kadınları selamlıyoruz. Kadınların sömürüsü yılda bir gün fabrika patronlarının dağıttıkları karanfillerle son bulmaz. 8 Mart’a özel yapılan satış indirimleriyle mücadelenin üstü örtülemez. Bizler, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle her yerde yan yana bizi zayıflatan, çaresizliğe ve umutsuzluğa sürükleyen ayrımcılığa son verelim. Krize, şiddete ve eşitsizliğe karşı gücümüzü, birliğimizi 8 Mart Cuma günü saat 17:30’da Eski Salı Pazarı önünde başlayacak olan mitingde gösterelim. Kriz kader değil! Şiddet reva değil. Krize, şiddete, eşitsizliğe karşı gücümüz birliğimiz” dedi.
Haber: Seda Atan
 
 
 


Etiketler; #emep #çanakkale
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.