“Projelerimiz vatandaş talebidir”

AK Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider tanıtım toplantısı sonrası değerlendirmelerde bulunmak üzere yerel basın mensupları ile bir araya geldi.

807
“Projelerimiz vatandaş talebidir”

Aday Gider hedeflerini anlattı
Tanıtım toplantısı için, ‘Çok özel ve güzel bir akşamdı’ yorumunu yapan Aday Gider,  projeleri ile ilgili gelen soruları yanıtladı. Aday Gider, “Vatandaşlarımızdan talep gelmeyen bir konuyu projeler arasına almadık. Çanakkale’de ne lazım demek yerine, vatandaşlarımıza sorduk ne istiyorsunuz diye. Muhakkak ki projelerimizi çeşitlendirmemizi istiyorlar” yorumunda bulundu.
AK Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen tanıtım toplantısı sonrası projeleri konusunda gelen sorulara yanıt verdi.
Tanıtım toplantısı için ‘çok özel ve güzel bir akşamdı’ yorumunu yapan Aday Gider, “Çok güzel bir akşamdı, insanlar çok heyecanlıydı. Projelerimiz ile ilgili, meclis üyelerimizle ilgili geri dönüşler çok olumlu. Hatta hiç olumsuz geri dönüş almadım çünkü başından beri söylüyorum, vatandaşlarımızdan talep gelmeyen bir konuyu almadık. Çanakkale’de ne lazım demek yerine, vatandaşlarımıza sorduk ne istiyorsunuz diye. Neyin nasıl olacağı konusunda örneğin düğün salonu projemiz hakkında, vatandaşlar nasıl olması gerektiğini konusunda detayları bizlere ulaştırıyorlar” dedi.
Gider şu başlıklar ile soruları yanıtladı.
“SOKAK HAYVANLARI BARINAK DEĞİL ÇİFTLİKLERDE YAŞAYACAKLAR”
 “Sokak hayvanları, ister barınakta ister çiftlikte isterse de sokakta olsun belediyenin sorumluluğundadır. Bütün hayvanlar denetimsiz bir şekilde sokakta dolaşsın da yanlıştır sokaktaki hayvanın zehirlenmesi de yanlıştır.  Islah edilemez bir hayvansa barınağa götürürsünüz değilse kısırlaştırarak sokağa bırakırsınız.  Sadece üreme anlamında değil saldırganlığın önüne geçmeniz lazım. Biz bütün hayvanların denetimlerini yapacağız. Ayrıca hapishane gibi olan barınaklardan da vazgeçeceğiz. Sokakta gezmeyecek hayvanları çiftlikte misafir edeceğiz. Ayrıca bu çiftlikler sahipli hayvanlar için misafirhane görevi de görecek. İnsanlar il dışına çıkarken hayvanlarını buraya bırakabilecek. Hayvan edinmek isteyen de buradan bir hayvanı sahiplenecek. Sadece sokak hayvanına oyuncak muamelesi yapan, bir dönem hayvana bakıp sonra onu terk eden vatandaşları tespit edip ona ceza keseceğiz. Mevcut belediye acaba kent merkezinde görev yapan resmi ve özel kurumların veterinerleri ile kaç kez toplantı yapıp, yapılabilecekleri konuşmuştur.   Bir kedinin derdini çözemeyen memleketin derdini çözebilir mi?”
“YOKSULDAN SU PARASI ALINMAZ”
“Ben 2019 yılında Çanakkale Belediye Başkan Adayı olarak kanalizasyon, otopark, su kesintisi gibi konuları konuşmayı ayıp buluyorum. Böyle güzel bir kentte çok çok daha farklı şeyleri konuşuyor olmamız gerekirdi.  Ama ne yazık ki hala bunları konuşuyoruz. Türkiye’de kaç il merkezi var hala altyapısı tartışılan?” Ulaşım ve su fiyatlarında Türkiye’de ilk üçteyiz. Ülgür Başkan bizi sıralamalarda üstte göstermek için bunu yapıyor sanırım.  Yapılaşmada en iyi kentlerden değiliz. Su için konuşayım, su işleri belediyenin para kazanma yeri olamaz. Su yoksul veya zengin eşit anlamda istifade etmesi gereken mutlak bir ihtiyaçtır. Dolayısı ile su maliyetin üzerinde satılamaz. Biz suyu maliyetinde satacağız onu da daha sonra açıklayacağım.  Bunu laf olsun diye söylemiyorum, bu insani bir haktır. Yoksuldan hiç su parası almazsınız, yoksul olmayanda da maliyetini alırsınız.  Para kazanmak için oraya gelmiyorsunuz, hizmet için geliyorsunuz.”
“OTOBÜS ÜCRETLERİ ÇOK YÜKSEK”       
“Otobüs ücretleri çok yüksek.  Handikapa bakın ki otobüsçüler de akaryakıt istasyonuna borçlarından dolayı akaryakıt ihalesi yapamıyorlar. Çünkü yaptıkları anda ihaleyi başkası kazanırsa mevcut firma akaryakıtı kesecek.  O kadar kötü durum. Hem vatandaş memnun değil hem otobüs sahibi memnun değil. Bunu ancak Ülgür Başkan becerebilirdi, becerdi. Vatandaş çok pahalı biniyorsa, otobüs sahibinin zengin olması lazım.  Halk otobüsçü devamlı zarar ediyorsa vatandaşın çok ucuza binmesi lazım. Esenlerden çıkan biri bir buçuk saatte üniversiteye varıyor, Bandırma’ya gidersin o saatte. Maliyeti bu değil ancak otobüsçülerinin hak ettiği de bu değil. “
“YAPTIKLARIMIZ YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR”
“Her yerde şunu ifade ediyorum. Ben de Ülgür Başkan da son 15 senesini Çanakkale halkının gözü önünde geçirdik. Bugün hangi vaatler ile çıkıyorsak dün söylediklerimizin karşılığı. Ben size, ben belediye başkanı olduktan sonra bana ulaşabileceksiniz diyorum bu durum milletvekili iken de böyle idi.  Ben şunu yapacağım deyip de yapamadığım bir şey yok. İkimizin de yaptıkları yapacaklarımızın teminatıdır.”
“ÇANAKKALE’DE EĞİTİMLİ BİR KİTLE VAR”
“Çanakkale’nin gençleri için istihdam sağlayacak alanları geliştireceğiz. Çanakkale’de biz fabrikalaşmaya karşıyız fabrika açsak çalışacak insan bulamayız. Burada işçilik yapmaya niyetli bir nüfus yok burada eğitimli bir kitle var. Dolayısı ile eğitim ve turizm sektörünü geliştirmek zorundayız.  Belediye eşe dosta istihdam sağlanacak bir yer değildir. Belediyenin personel alım mevzuatı bellidir. Belediyeye torpille kimseyi alamayız. Bu ahbap çavuş işidir, ağa düzenidir. Ağa olmak için ille mürebbiye ile büyümek gerekmez.”
“KARŞIYIM DA DEMİYORUM, TARAFIM DA DEMİYORUM”
“Yabancıya konut satışı konusunda net konuşuyorum. Türkiye’de bu kadar ilde değil de Merkez İlçede konut satışı yasaksa bu durduk yere konulmuş bir yasak değildir. Ben Ankara’da gerekli girişimlerde bulunurum ama bu devletin ve devletin birimlerinin karar vereceği bir iştir. Bu basit bir iş değil, incelenir, kamuoyu araştırması yapılır. İnşaat sektörünün canlanması için gerekli adımlar düşünülür. Ben tamamen karşıyım da demiyorum, tarafım da demiyorum. Dış işleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı bu konuda nasıl bir tasarrufta bulunacak bunların incelenmesi gerekir.”
“CUMHUR İTTİFAKI ORGANİK BİR İTTİFAKTIR
“Cumhur İttifakı, organik bir ittifak, zorlama bir ittifak değil. Bir yerde belediye alalım, bir yerlerde milletvekilliği alalım diye kurulmuş bir ittifak değil. Eğer bu doğal bir ittifak olmasa, bu coşkuyu yaşayamazdık. Gerek gençlerimiz gerek parti teşkilatı üyelerimiz Milliyetçi Hareket Partisinde, bu ittifaka sahiplerdir. Aynen AK Parti’nin teşkilatlarında olduğu gibi. Bu genç olmaktan mı kaynaklı, gençlerle aynı heyecanı duymaktan mı kaynaklı bilemiyorum ancak çok büyük bir heyecan var ve benim de onlardan çok büyük beklentilerim var. Bizim belediye meclisimize de baktığınız zaman ağırlıklı olarak gençler ve kadınlar var. Onlarla Çanakkale çok güzel olacak.  Bu projelerle birincisi Çanakkale yüklerinden kurtulacak ve ikincisi yarınlara daha güzel bakabilen bir hale gelecek. İnsanlar daha mutlu, daha ferah olacak. Çanakkale o kadar güzel bir il ki, hiç çalışmasanız belli bir yere kadar bunu kaldırabiliyor. Ama artık kaldıramaz hale geldi. Biz bu projeleri acil olarak uygulamak ve Çanakkale’yi yüklerinden kurtarmamız lazım.”

Dilek Akşen
 
 


Etiketler; #proje #vatandaş
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.