Sarıcaeli Köyü’nde teknoloji üretilecek

Arkeo Köy’e dönüşen Tevfikiye’nin ardından Çanakkale’de bir köy daha yeniçağa ayak uydurdu.

2654
Sarıcaeli Köyü’nde teknoloji üretilecek

 Sarıcaeli Köyü’nde faaliyete geçen, Dünya Teknoparklar Birliği ve Asya Teknoparklar Birliğine üye olan, şu ana kadar 59 projeyi hayata geçiren ‘Teknopark Çanakkale’  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımı ile açıldı. Bakan Varank,  Sarıcaeli Köyü’nde açılan Teknopark için ‘yaşam merkezi’ ifadelerini kullanırken 11 Milyonluk hibe desteğinin sağlandığını ifade etti ve yeni bir hak edişin de yollandığını dile getirdi.
 Güney Marmara’nın faaliyete geçmiş tek teknoparkı olan  ‘Teknopark Çanakkale’ ile bölgede ilk defa güneş enerjili aydınlatma direkleriyle tüm bölgenin çevre aydınlatması sağlanmış oldu.
Güney Marmara Bölgesi’nde faaliyete geçmiş tek teknopark olan ‘ Teknopark Çanakkale’ Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımı ile açıldı. Sarıcaeli’de gerçekleştirilen açılış törenine, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Gültekin Yıldız, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Dr. Erkan Bil, Gestaş Genel Müdürü Volkan Uslu ile birlikte kurum ve daire müdürleri, oda başkanları ve vatandaşlar katıldı.
“ÇANAKKALE TEKNOPARK’A TOPLAM 11 MİLYON HİBE DESTEĞİ VERİLDİ”
Açılış töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ürünü ve ticareti bir bütün olarak ele alan yenilikçi yaklaşımların hızla çoğalmasını arzu ettiklerini söyleyerek, yenilikçi reform paketleriyle güçlü bir teknoloji geliştirme altyapısı inşa ettiklerini dile getirdi.
Varank, “2001’de sadece 2 olan teknopark sayımız, bugün 54 şehrimizde 81 rakamına ulaştı. 61’i aktif bir şekilde faaliyet gösteriyor. Kalan 20 teknoparkımızın da bir an önce faaliyete geçmesi için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Bugüne kadar 3,8 milyar dolar ihracat, 119 milyar lira satış gerçekleştiren teknoparklarda, 5 bin 334 firma faaliyet gösteriyor ve 42 bin 159 AR-GE personeli istihdam ediliyor. Girişimcilere kurumlar vergisi, gelir vergisi, gümrük vergisi alanlarında istisnalar sağlıyoruz. Satın aldıkları ekipmanları KDV’den muaf tutuyoruz. Ayrıca işletmelerin SGK priminin yüzde 50’sini devlet olarak biz ödüyoruz. İstihdam edilen temel bilim mezunlarına iki yıl boyunca nakdi destek sağlıyoruz. Bakanlıkça teknoparkların alt yapıları, kuluçka binaları ve hizmet binaları için şimdiye kadar 1 milyar lira yatırım yaptık. Vergi teşvikleri ve hibelerin yanı sıra buralarda sunulan benzersiz hizmetlere de katkılarımız var. Teknopark firmaları mentörlük, iş eşleştirmeleri, ticarileşme, ihracat teşvikleri gibi alanlarda da bizim desteklerimizden faydalanıyorlar. Çanakkale’de 2012’de kurulan teknoparkımız, 2014’te faaliyete geçti. 39 firmaya ev sahipliği yapan bu yerleşke, yüzde yüz doluluk oranına sahip. Yapılan AR-GE çalışmaları hem şehrimiz, hem de ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Bugüne kadar teknoparkımıza yaklaşık 11 milyon lira hibe desteği sağladık. Aynı zamanda yeni bir hak edişi de yolladılar, ondan da haberim var. Binamızın da yüzde yüz doluluk oranıyla çalışacak. İlk aşamada burada yaklaşık 300 AR-GE personeli istihdam edilecek. Büyüyen teknoparkımız ilimizin ekonomik sıçramasına da önemli katkılar sunacak.  Burası sadece bir teknopark olmamış. Teknopark ekosistemi kadar, teknoparkın yaşam alanı da çok mühim. İşte burada siz değerli AR-Ge insanlarının rahat yaşayabileceği, fikirlerini çok rahat geliştirebilecekleri çok güzel bir yaşam alanı oluşturmuşsunuz. Buraya gelip görmüş olmaktan büyük bir gurur duydum. Bence şehrinizle ve teknoparkınızla ne kadar övünseniz azdır.  Üniversite gençliğine, parlak fikirleri olan girişimcilere ve üretmek isteyen herkese kapımız açık. Burası Çanakkale’nin sadece tarımda, turizmde değil, AR-GE ile birlikte sanayi ve teknoloji alanında da güçlü bir şehir olmasını sağlayacak. Biz Çanakkale’yi her alanda güçlendirirken, elbette yerelde de güçlü, modern bir Çanakkale görmek istiyoruz. Bunun için 31 Mart’ı Çanakkale için gerçekten bir fırsat olarak görüyoruz. Bizim yerelle genelin uyumunu yakalamamız lazım. Gerçekten başarıya ulaşmak istiyorsak, gerçekten katma değer üretmek istiyorsak, gerçekten neticeye ulaşmak istiyorsak yereldeki aktörlerin tamamının genelle beraber hareket etmesi lazım. İnşallah bu manada ben Çanakkale’nin 31 Mart’ta doğru tercihi yapacağına inanıyorum. Doğru tercihi yaparak yerelle genelin tam uyumunu yakalayacağına inanıyorum” dedi.
“ZAMANLA MİLLET BAHÇESİ HALİNE GELMİŞ ÖZEL BİR ALAN OLACAK”
AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Teknopark, 35 Milyar Dolar piyasası olan, Üniversite ile olan Ar-Ge’ler, son dönemlerde artığı özel bir alan. Bu alanın Çanakkale’de olmamasını düşünemezdik.  Rektörümüz ile bu konuyu paylaştığımızda, büyük bir heyecan duyduk, adımlarımızı attık. Aynı şekilde GESTAŞ’ın kıymetli Genel Müdür, Özel İdarenin Kıymetli Genel Sekreteri, Teknopark Müdürü, İl Genel Meclisi Başkanımızla hep beraber omuz verdik ve bir yıl erkene alarak açılışımızla bu güzel mekânı açıyoruz. Her işimiz estetik, her işimiz güzellik, sadece bir iş alanı olmaksızın, zaman zaman vizyonumuzun çok arkasında kaldığımızdan dolayı, burada Futbol tesisleri, aynı zamanda kültürel merkezler, düğün yapma, konser yapma imkânı ile farklı bir yerel dünya kuracağız tabiri caizse.  Zamanla görecekler ki adeta bir millet bahçesi haline gelmiş özel bir alan olacak. Hem iş imkânlarının olduğu, ama onun yanında sosyal alanlarının da olduğu bambaşka bir hizmeti hayata geçiriyoruz” dedi.
“ÇANAKKALE TEKNOPARK’TA ÜNİVERSİTEYLE SANAYİ VE TARIM BULUŞACAK”
Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale’nin teknolojik yenilik ve araştırma, geliştirme altyapısının güçlendirilmesine katkı sağlayarak, Çanakkale’yi bölgenin yazılım ve teknoloji üssü haline getireceklerini ifade etti ve, “Ülkemiz yenilikçiliğe dayalı bir ekonomik kalkınma modeline geçmiştir. Yenilikçiliğin temelini ise araştırma ve geliştirme faaliyetleri oluşturmaktadır. Çanakkale’miz ileri teknoloji besleyecek, akademik çalışmalara ev sahipliği yapacak teknoparkımız sayesinde, bilim ve teknolojide ülkemizin önemli bir merkezi haline gelecektir. Çanakkale’mizin vizyon projelerinden en önemlilerinden birisi olan Çanakkale Teknopark’ta üniversiteyle sanayi ve tarım buluşacak, işbirliği yapacak, ülkemiz ve ilimiz için ciddi bir katma değer ortaya çıkmasına vesile olacaktır” dedi.
“ÜNİVERSİTEMİZ HOCALARIMIN BURADA KURDUĞU ŞİRKET SAYISI 20'YE ULAŞMIŞTIR”
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer,  “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, sağladığı 15 Milyon TL kaynak ile bu büyük işin lokomotifi olmuştur. Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden birisi olma hedefiyle ilerleyen son 4 yılda, kalite sıralamalarında 9 basamak birden yükselen Üniversitemiz, burada gerçekleşecek yenilikçi teknolojilerin ve yenilikçi ürünlerin bir parçası olmak temel hedefiyle hareket edecektir. Şu ana kadar, Üniversitemiz hocalarımın burada kurduğu şirket sayısı 20'ye ulaşmıştır. Çanakkale'ye bugüne kadar kazandırılan en değerli projelerinden birisi olduğuna yürekten inandığımız Çanakkale Teknopark binasına ve diğer unsurlarının Çanakkale'ye ve ülkemiz ekonomisine büyük destekler vermesini ve hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi
“137 PERSONEL İSTİHDAM EDİLDİ”
Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Dr. Erkan Bil, “Güney Marmara’da ilk defa güneş enerjili aydınlatma direkleriyle tüm bölgenin çevre aydınlatmasını tamamladık. Dünya Teknoparklar Birliği ve Asya Teknoparklar Birliğine üye olduk. İTÜ ile mentörlük anlaşması imzaladık. Projelerimiz yeni kurulan firmalarımızda bu anlamda devam etti. 3 yılda 23 tanesini başarı ile ticarileştirdiğimiz, 36 tanesi de devam eden, toplamda 59 tane projeyi hayata geçirdik. Şuan itibari ile teknoparkımızda toplam 137 personel istihdam ediliyor. Yine firmalarımız yaklaşık 5 milyonluk Arge harcaması ve 150 bin dolarlık Arge ürünü ihracatı yaptılar. Sayın Bakanım bugün açılışını onurlandırdığınız yeni hizmet binamıza ve yerleşkemizin bitmesini beklemeden yeni girişimcilerimiz ve firmalarımızla ön görüşmeler yaptık. Bugün itibarı ile 49 firma, 8 kuluçka ve 6 ön kuluçka girişimcisi ve 286 Arge personeli ile yüzde 100 dolulukla yeni binamızı açıyoruz.” dedi.
 Açılışın ardından Bakan Varank’a  Çanakkale’ye özgü hediyeler takdim edildi.
Dilek Akşen
 


Etiketler; #sarıcaeli
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cengiz keskin 674 - 09.03.2019 00:19:53
Bu ve bunun gibi projeler Bizim için çok önemli olduğunu ifade ederek emeği geçen bütün herkese çok teşekkür ediyorum ve bize vatana millete hayırlı uğurlu olsun ..