SEVGİLİLER GÜNÜ’NE ÖZEL KERMESİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Şiddet Öleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM)’in desteklediği TOBİDAY’ın hayata geçirdiği Sevgililer Günü kermesi, kadın girişimciler tarafından İskele Meydanı’nda yer alan tezgahlarda sergilendi.

844
SEVGİLİLER GÜNÜ’NE ÖZEL KERMESİ

“Geliri ihtiyacı olan kadınlara gidecek”
Gelirleri muhtaç kadınlara ulaştırılacak olan kermesin hedefleri arasında kadın girişimcileri cesaretlendirmek ve kadınların ekonomik özgürlüklerini kazanmalarını sağlamak gibi amaçlar da bulunuyor. Mağdur kadınların kermesler sayesinde rehabilite olduklarını ve aynı zamanda el becerilerini geliştirebildiklerini dile getiren Toplumsal Birlik ve Dayanışma Derneği (TOBİDAY) Başkan Yardımcısı Ülkü Varol, kadınların özgüvenlerini ve özgürlüklerini kazanmalarının son derece önemli olduğunu ifade etti. Kadın girişimcilerin yaptıkları işi sevmeleri gerektiğini belirten Varol, “Aslında sürekli, sabit bir yere ihtiyacımız var. Valiliğin bize yardımcı olduğu zamanlarda çıkabiliyoruz” diyerek yetkililere seslendi.

“KADINLAR NEYE YETENEKLERİ VARSA O YÖNDE İLERLEMELİ”
ÜLKÜ VAROL: (TOPLUMSAL BİRLİK VE DAYANIŞMA DERNEĞİ ( TOBİDAY) BAŞKAN YARDIMCISI:
Biz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM)’in desteklediği bir derneğiz. Şiddet görmüş veya şiddete maruz kalmış bayanların yararına çalışıyoruz. Şiddet önleme ve izleme merkezleri koruyucu ve önleyici tedbirlerin etkin bir şekilde uygulanmasına yönelik olarak çalışırlar. Çanakkale ŞÖNİM 2016 yılından beri kentlilere hizmet vermektedir. Çanakkale Kadın Atölyeleri projesi, kadına şiddeti önlemek amacı ile koruyucu önleyici hizmetler kapsamında oluşturulmuş ve 3 yıldır farklı şekillerde yürütülen bir yerel projedir. Projede kadınlara el becerilerini geliştirici mesleki eğitimler verilerek kadın güçlendirilmesine çalışılmakta, yapılan sergi ve kermesler ile ürün sergilenmektedir. Böylelikle mağdur kadınların ve özellikle yanlarında bulunan küçük çocukların temel yaşam ihtiyaçları bu kaynaklar ile acilen temin edilebiliyor. Biz de bugün burada bu destekle bulunuyoruz. Aramızda vaka olan kadınlarımız da var. Birlikte rehabilite oluyoruz. Hem de el sanatları el ürünleri öğreniyoruz. Yaptıklarımızı kermeslerde satıp değerlendiriyoruz. Bunların gelirinin bir kısmını da ŞÖNİM’e gelen bayanlara yardıma ihtiyacı olan bayanlara hem çocukları için hem kendileri için destek vererek gerçekleştiriyoruz. Kermesimizde yiyecek, takı, örgü, hediyelik eşya her şey var. Kermesimiz 2 gün boyunca açık olacak. Genelde hep bir temayla çıkıyoruz. Öyle izin alabiliyoruz. Geçtiğimiz günlerde yılbaşı idi. Şimdi Sevgililer Günü ile ilgili. Muhtemelen 8 Mart’ta Kadınlar Günü ile ilgili olacak. Aslında sürekli, sabit bir yere ihtiyacımız var. Valiliğin bize yardımcı olduğu zamanlarda çıkabiliyoruz. Devamlı bir yerimiz olsa çok daha iyi olabilir. Kadın girişimcilerin ilk önce yaptıkları işi sevmeleri gerekir. Neye yeteneği ya da ne için becerisi varsa o yönde ilerlemesini tavsiye ederiz. Becerili olduğu şeylerde de muhakkak yardım almalıdırlar. Yerel kanallarla ya da valilik kanalıyla, İŞKUR kanalıyla birtakım destekler olmadan tek başına hiçbir şey olmuyor. Biz de herkesten destek bekliyoruz. Biz elimizden geleni en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Ancak bunun yanı sıra desteklenmemiz de şart.
Kermesteki emekçi kadınlar ise görüşlerini şu şekilde dile getirdiler:
“AİLE BÜTÇESİNE DE KATKI OLUYOR”

HAYAL BAŞOL:
Derneğimiz Şiddet Öleme ve İzleme Merkezi’ne bağlı bir dernek. Hem bayanları desteklemek amacıyla hem de bir katkımız olsun diye bugün burada el emeği ürünlerimizle halkımızla birlikteyiz. Bu bize ve aile bütçemize de bir gelir oluyor. İhtiyacı olan insanlara da bu sayede yardım elini uzatmış oluyoruz. Kadınların sosyal hayatta var olabilmeleri son derece önemli bir durum. Hem kafalarını dağıtabilmeleri, hem güçlerini gösterebilmeleri için önemli. Biz de buna ön ayak olmak istiyoruz. Bu kermesimiz Sevgililer Günü temalı. Bir başka kermesimiz 8 Mart’ta olabilir. Biz de bu özel günleri fırsat bilerek kadın girişimciliği ve kadınlarımızla dayanışmayı gündemde tutmak istiyoruz.

“KADINLARIN AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLMELERİ ÖNEMLİ”
MUKADDES BİLEN:
Kermesimizde birçok el emeği, göz nuru ürün var. Eldivenlerimiz, şapkalarımız, çetiklerimiz var. Havlularımız mevcut. Biz burada mağdur kadınlarımıza yardımcı olmayı, destek olmayı amaçlıyoruz. Bizim için kadınlarımızın tek başlarına ayakları üzerinde durabilmeleri son derece önemli. Kimseye bir muhtaçlıkları olmaması çok mühim. Kendi geçimlerini sağlayabilecek durumda olmaları kendilerine olan güvenlerini de yükselten bir olgu. Erkeklere muhtaç olmadan, onların eline bakmadan geçinebileceklerinin farkına varmalılar.

Özel Haber: Seda Atan
 
 


Etiketler; #sevgigiler #gün
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.