“Öncelik hayatın, öncelik yayanın” (VİDEO)

Çanakkale Valiliği himayesinde de, Çanakkale Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası ve Gazi Ortaokulu Öğrencilerinin katılımı ile Cumhuriyet Meydanı’nda eylem gerçekleştirildi.

514
“Öncelik hayatın, öncelik yayanın” (VİDEO)
VİDEO HABER

İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 81 ilde aynı anda eylem gerçekleştirdi. Bütün illerde eş zamanlı yapılan eylem ile 2019 yılı Yaya Öncelikli Trafik yılı ilan edilişi, kampanya ve tanıtımlarla kamuoyuna duyuruldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde "Devlet eylem yapar mı? Evet, devlet önümüzdeki günlerde eylem yapacak. İnşallah önümüzdeki zaman dilimi içinde, bu yaya öncelikli trafik için eylem yapacak" ifadeleriyle; yaya öncelikli trafik eyleminin ilk sinyalini vermişti. Bu kapsamda Bakanlık trafik kazalarında her yıl yaklaşık bin 700 yayanın hayatını kaybetmesi üzerine harekete geçti. İçişleri Bakanlığı, uzun yıllardır Türkiye'nin kanayan yarası olan trafik kazalarını azaltabilmek ve buna ilişkin farkındalık oluşturabilmek için projeler üretiyor. Bu kapsamda "Kırmızı Düdük", "Bu Yolda Hep Birlikteyiz" ve "Çocuklar, Polis, Jandarma Trafik Denetiminde" kampanyaları başlatıldı.
Çanakkale Valiliği himayesinde de, Çanakkale Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası ve Gazi Ortaokulu Öğrencilerinin katılımı ile Cumhuriyet Meydanı’nda eylem gerçekleştirildi.

“TRAFİK KONUSUNDAKİ DUYARLILIĞIMIZ ARTARAK DEVAM EDECEK”
Vali Tavlı, Gazi Ortaokulu öğrencileri ile birlikte yaya geçidinden geçerek eylemi başlattı. Konuya ilişkin açıklama yapan Vali Tavlı, “İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun öncülüğünde ülke genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de tüm ilçelerimizle birlikte ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ sloganıyla, trafik konusunda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Çanakkale Belediyesi, yaya geçitleri konusunda çalışmalarını yürütüyorlar. Umarım, bu konuda da trafiğin geneline uygun çalışmalar yapılır. Trafik konusunda bugüne kadar hassasiyet gösteren vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz, şükranlarımızı sunuyoruz. Umarım bundan sonra da trafik konusundaki duyarlılığımız artarak devam edecek. 2019 yılında, trafik konusunda bu tür etkinlikler, vatandaşlarımızın, öğrencilerimizin verdiği destekle birlikte devam edecektir” dedi.
Çanakkale’de çok sık yaya geçidi olduğu konusu da kendisine sorulan Vali Tavlı, “Çanakkale Belediyesi ve İl Trafik Komisyonu bu konuda bir çalışma yapıyor. En kısa zamanda gereken çalışmalar sonuç bulacaktır” dedi.

“DÜNYA STANDARTLARINA GELMEMİZ GEREKİYOR”
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da kısa bir açıklama yaparak; “Şu anda İçişleri Bakanlığımızın öncülüğünde trafikte yayalara saygı ve yaya geçitlerindeki düzenlemenin dikkate alınması ve onunla ilgili duyarlılık oluşturulması için ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ sloganıyla kampanya başlatıldı. Çanakkale’deki vatandaşlar, diğer kentlere göre yaya geçitlerine duyarlı. Fakat bu yeterli değil, daha da yaygınlaştırılması gerekiyor. Bu konuda, Avrupa, dünya standartlarına gelmemiz gerekiyor. Onun için bu konunun bir kez daha gündeme gelmesi son derece önemli. Bizim de bu konuda yaya geçitlerinin sayısıyla ilgili bazı düzenlemeler yapmamız gerekebilir” dedi.

“YAYA GEÇİTLERİ AZALTILACAK”
 Şoförler ve Otomobilciler Oda Başkanı Mehmet Ali Demir de Çanakkale’deki yaya geçitlerinin azaltılacağını dile getirerek, “İçişleri Bakanlığımızın 2009/18 sayılı karayolu taşıma kanununda bir değişiklik yapıp yayaya öncelik verilmesiyle ilgili 81 ilde başlatılan Trafikte yayaya öncelik verilmesiyle ilgili ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ konulu bir uygulama var. Biz de Valiliğimizin başkanlığında bir çalışma başlattık. Biz de broşürler bastırdık, servis araçlarımıza, taksicilerimize dağıtacağız. Umarım, hayırlı olur, bu konuda duyarlı olacağımıza inanıyorum. Yaya geçitleriyle ilgili konu, İl Trafik Komisyonu’nda gündeme geldi. Bu konuda Belediye Ulaşım Müdürlüğünün çalışması var. Yaya geçitleri azaltılacak” dedi.

Dilek Akşen
 


Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.