“Sulama ücretlerinde indirime gidilmeli”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Külliye'de gerçekleşen Çiftçiler Buluşması'nda açıkladığı teşvik ve destekler sektörde büyük yankı uyandırdı.

5323
“Sulama ücretlerinde indirime gidilmeli”

Çiftçinin en büyük girdi maliyetlerinden olan mazota verilecek devlet desteğiyle tarım ürünlerinde maliyetlerin düşmesinin üretimde çitçiye de yansıyacağı gerçeği heyecan uyandırdı. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, “Sulu tarım yapılan bölgelerde sulama ücretleri de üretim maliyetlerimizi bir o kadar yukarı çeken bir girdimizdir ve buradan devletin kasasına giren gelir de yok denilecek kadar azdır. Yüksek su ücretlerinin önüne geçilerek sulama ücretlerinde ciddi indirimlerle, sulu tarım yapan üreticiyi bu yükten kurtararak girdi maliyetlerini daha da aşağılara çekmesi gerekmektedir. Birliklerin üreticiye sattığı su ücretlerinden devlete de ödediği bir şey yokken toplanan ücretler ile ne gibi yatırımlar yaptıklarını açıklamaları lazım. Çiftçiye mazot desteği üretici arasında ebetteki bir heyecan yaratıyor ancak işleyiş başladığı zaman ödemeler alındığı zaman asıl memnuniyetin o zaman olacağını düşünüyorum” dedi.

“MALİYETLERİN AŞAĞI ÇEKİLMESİ ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEKTİR”
Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya,  mazot desteğinin olumlu bir gelişme yaratacağını ancak aynı zamanda sulama ücretlerinin de iyileştirilmesi gerektiğini kaydederek, “Ben mazot desteğini üreticinin girdi maliyetlerinin aşağı çekilmesi için yapılmış olan bir çalışma olarak görüyorum. Tabi ki mazotun yarısının devletin karşılayacak olması ciddi şekilde üreticinin girdi maliyetlerini aşağı çekme noktasında yüzünü güldürecektir. Ancak bu uygulama üreticiye pompada yansıtılsa üreticilerimizi inanın bir o kadar daha memnun edecekti ama yine de yerinde bir karar olduğunu ve üretim maliyetlerimizi aşağıya çekeceğini düşünüyoruz ve buradan bu konuyu gündeme getirip çözenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

“SULU TARIM YAPAN ÜRETİCİ BU YÜKTEN KURTARILMALI”
Kaya, sulu tarım yapan üretici için de indirimlere gidilmesi gerektiğinin de altını çizerek, “Devletin altyapısını hazırlamış olduğu yapmış olduğu göleti, barajı, vatandaşın tarlasının kenarına kadar getirmiş olduğu suyu da üreticinin daha hesaplı kullanması gerekiyor. Yani sulama birliklerinin bu konuda çok daha titiz davranması gerektiğini düşünüyorum. Sulu tarım yapılan bölgelerde sulama ücretleri de üretim maliyetlerimizi bir o kadar yukarı çeken bir girdimizdir ve buradan devletin kasasına giren gelir de yok denilecek kadar azdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bir konuşmasında dediği gibi sulama birliklerinin tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor söyleminden sonra sulama birliklerini yeniden şekillendirilme çalışmaları başlamıştır. Bu çalışmalarla birlikte zaten her türlü yatırımı devletin gerçekleştirdiği ve üreticinin arazisinin yanına kadar getirilmiş sulama sistemlerinden su birliklerinin veya yeni oluşacak yapının bu denli yüksek su ücretlerinin önüne geçilerek sulama ücretlerinde ciddi indirimlerle, sulu tarım yapan üreticiyi bu yükten kurtararak girdi maliyetlerini daha da aşağılara çekmesi gerekmektedir. Bu da üreticilerimizi en az mazottaki uygulama kadar memnun edecektir. Sulu tarım yapan üreticilerimizi ciddi şekilde ilgilendiren ve üretim maliyetini mazot kadar yukarı çeken bir konu. Birliklerin üreticiye sattığı su ücretlerinden devlete de ödediği bir şey yokken toplanan ücretler ile ne gibi yatırımlar yaptıklarını açıklamaları lazım. Bu konuda bizi bilgilendirmeliler. Çiftçiye mazot desteği üretici arasında ebetteki bir heyecan yaratıyor ancak işleyiş başladığı zaman ödemeler alındığı zaman asıl memnuniyetin o zaman olacağını düşünüyorum” dedi.
Özel Haber: Seda Atan
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
murat335 - 26.2.2018 10:31:56
Bu arkadaşa biri sorsun köyündeki kooperatik ne kadar para topluyomuş diye.