“Girdi fiyatlarında bir istikrar istiyoruz”

Ülke genelinde süregelen ekonomik sıkıntılar gübre fiyatlarını da yansıyarak çiftçinin gübre kullanmasını zorlaştırır hale getirdi. Çiftçinin azalan talebi, gübre firmalarının satışlarının düşmesine ve zarar yazmalarına neden oldu.

1030
“Girdi fiyatlarında bir istikrar istiyoruz”

 
Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, gübre fiyatlarının dolar üzerinden konuşulabileceğini belirterek, gübre piyasasının dünyaya bağımlı olarak ilerleme kaydettiğini ifade etti. Üreticinin daha pahalı gübre almaya başladığını belirten Kaya, “Zamlar zaten bizi bir şekilde etkiliyor. İstikrar çok çok önemlidir. Bizim girdi fiyatlarımızda da istikrar önemlidir. Bir sene kullandığımız ham maddenin kilosu 100 lira, ertesi yıl bakıyorsun 300 lira. Bir sonraki yıl 50 lira. Dolayısıyla biz istikrardan yana olduğumuz için girdi fiyatlarımızda da bir istikrar istiyoruz. Ürettiğimiz ürünün tüketiciye ulaşması noktasında istikrarlı fiyatlar istiyoruz” dedi.
 
“ÜRETİCİ DAHA PAHALIYA GÜBRE ALMAYA BAŞLADI”
Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya yaptığı açıklamada, “Burada söylenmek istenen şey gübre fiyatlarının artmasıyla alakalı. Devletin vermiş olduğu desteklerle alakalı değil. Devlet gübreye destek veriyor. Ancak piyasa nezdinde fiyatlar artıyor. Bu piyasa nedir? Bu piyasa dünyaya bağımlı bir piyasadır. Türkiye’deki piyasa da dolayısıyla buna yakındır. Dünyada dolar üzerinden gübrenin bir kilogram fiyatı vardır. Gübre çeşitlerinin kilogram fiyatları vardır. Gübre fiyatları uzaklık yakınlığa göre, nakliye fiyatlarının farkına göre aşağı yukarı aynı düzeyde seyreder. Türkiye’de 300 dolarsa Almanya’da da 280 dolardır. Burada sadece aradaki nakliye fiyatından dolayı fiyat artı ya da eksi yönde değişir. Dolayısıyla gübre fiyatları döviz fiyatındaki artışla beraber ciddi şekilde kendini yukarı çekti. Bu da üreticinin maliyetini yukarıya çekti. Üretici gübre kullanırken daha pahalı gübre almaya başladı. Ne yazık ki doların geri gelmesiyle birlikte gübre fiyatları tam istenilen şekilde geri gelemedi. Biz yine de duruma çok olumsuz bakmamayı tercih ediyoruz. Son 5-6 yıla baktığımızda gübre fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 10 ile 12 arasında değişiyor. Zamlar zaten bizi bir şekilde etkiliyor. İstikrar çok çok önemlidir. Bizim girdi fiyatlarımızda da istikrar önemlidir. Bir sene kullandığımız ham maddenin kilosu 100 lira, ertesi yıl bakıyorsun 300 lira. Bir sonraki yıl 50 lira. Dolayısıyla biz istikrardan yana olduğumuz için girdi fiyatlarımızda da bir istikrar istiyoruz. Ürettiğimiz ürünün tüketiciye ulaşması noktasında istikrarlı fiyatlar istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Özel Haber: Seda Atan
 


Etiketler; #girdi #fiyat
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.