Karneye göre hediye almak yanlış

2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılının birinci dönemi 18 Ocak 2019 Cuma sona erecek. Yarıyıl tatili, 21 Ocak-1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak.

501
Karneye göre hediye almak yanlış

2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılının birinci dönemi 18 Ocak 2019 Cuma sona erecek. Yarıyıl tatili, 21 Ocak-1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak.

Karne heyecanın yaklaştığı şu günlerde öğrencilerin derslerinde gösterdiği performanslara gösterilecek yaklaşımlar da büyük önem kazanıyor. Çocukların başarısının karne notlarına göre değerlendirilmesinin son derece hatalı olduğunu ve yapıcı olmayan eleştirilerin çocukların özgüvenlerini kıracağını dile getiren 17 Dikkat Gelişim ve Danışmanlık Merkezi’nin yetkilisi Psikolog Güngör Yazıcı, ebeveynlerin bu dönemde hassas davranması gerektiğinin altını çizdi. Karne döneminde çocuğun yaşına uygun hediyeler alınabileceğini, ama bunun koşul olmaması gerektiğini söyleyen Yazıcı, “Karnen iyi gelirse sana bisiklet alacağım şeklinde yaklaşım yanlıştır. Çocuğunuza karne zamanı dışında da sırf onu mutlu etmek ya da neşelendirmek ya da ufak motivasyonlar sağlamak adına hediyeler alabilirsiniz” dedi.

 “EBEVEYNLER OLUMSUZ VE KIRICI TEPKİLER VEREBİLİYORLAR”
Velilerin karne döneminde dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?
Çocukları karne notlarına göre değerlendirmek çocuğu olumsuz yönde etkiler. Çocuğa sürekli karne karne derseniz ve sırf buna odaklatırsanız başarıyı sadece oradaki sayılar olarak algılamasına dolayısıyla kendisini zorlamasına yol açarsınız. Çocuğu eleştirmek ve çocuğa kızgın bir dil kullanmak yerine çocuk ebeveyn ilişkilerini güçlendirmeyi hedeflemeliyiz. Bu çocuğun yaşayacağı stresin önünü almak adına da çok önemlidir. Öğrenciler tempolu ve yorucu geçen bir eğitim dönemini geride bıraktılar. Artık tatil onların da en doğal hakkı.  Kimi öğrencilerin karneleri güzel gelecek kimilerinin gelmeyecek.  Kimisi sevinecek, kimisi üzülecek. Karneler iyi geldiğinde ebeveynlerce hiçbir tepki olmuyor ancak karneler kötü olduğunda ebeveynler olumsuz ve kırıcı tepkiler verebiliyorlar. Oysa ebeveynlerin yaklaşımları çocukların okul başarılarında son derece önemli. Çocuk karne notlarından ibaret değildir. Çocuğu eleştirmek ya da çocuğa kızmak yerine durum ile ilgili çözüm önerileri üretmeliyiz.  Bu çocukla aramızdaki bağları da güçlendirecektir. Sert eleştiriler yerine çok daha yumuşak yaklaşımlarda bulunulmalıdır. Bunun yanı sıra öğrencinin aldığı düşük notlar onun hayat başarısını, hayatın tüm alanlarındaki başarısını göstermez. Bunun bir kanıtı değildir.
“ÇOCUĞA SÖYLENECEK ÖVGÜLERİN DOZAJI AYARLANMALIDIR”
Çocuklara karne hediyesi alınmalı mıdır?
Tabi ki bu dönemde çocuğun yaşına uygun hediyeler alabilirsiniz. Ancak karne koşuluyla olmamalı. Karnen iyi gelirse sana bisiklet alacağım şeklinde olmamalıdır. Çocuğunuza karne zamanı dışında da sırf onu mutlu etmek ya da neşelendirmek ya da ufak motivasyonlar sağlamak adına hediyeler alabilirsiniz. Ayrıca çocuğa söylenecek övgüler de çok önemlidir. Dozajı ayarlanmalıdır. Çocuk kendisi için başarılı olmayı öğrenmelidir. Kendisinin hedefleri olmalıdır. Bir şartlanma içerisinde olması normal değildir. Çocuk ödül için değil kendisi için mutlu ve başarılı olmayı öğrenmeli, hayatını bu yönde planlamalıdır.
“ÇOCUĞUN ÖZGÜVENİNİ YIPRATACAK DAVRANIŞLARDAN KAÇINMALIYIZ”
Karnesi kötü gelen çocuğa yaklaşım nasıl olmalıdır?
ocukların çok farklı ilgi alanları olabilir. Her çocuğun yetenekli olduğu konu farklı olabilir. Çocukları belirli kalıplar içerisine sokmamalıyız. Bir öğrencinin sporda yeteneği olurken bir öğrencinin müzikte olabilir. Bir çocuk sayısal derslerde yetenekli olabilirken bir çocuk çok güzel kompozisyon yazabilir. Bu noktada çocuğun yeteneklerini gözlemlemek de son derece önemlidir. Çocuğun ideallerinin arkasında durulması çok mühimdir. Notlar sadece bir sezonun değerlendirilmesi anlamına gelir. Notlar o kişinin başarısızlığı değildir. O öğrencinin ölçütü de değildir. Aldığı notlar göz önünde bulundurularak kesinlikle çocuğun şahsına yönelik hareket edilmemelidir. Bu ve benzeri girişimlerde çocuklarda rastladığımız intihar girişimlerine kadar uzanabilmektedir. Ergenlik dönemi son derece hassas bir dönemdir. Bu dönemden sağlam çıkabilmek için özgüven konusunda yapıcı olabilmeliyiz. Çocuğun özgüvenini yıpratacak davranışlardan kaçınmalıyız. Kaldı ki ailelerin göstermiş olduğu yanlış tutumlar ne yazık ki daha kötü sonuçlar doğuruyor. Bu sonuçlar arasında en kötüsü de yalana başvurmak. Karne notlarını değiştirmek ya da notlarla oynamak ya da evden uzaklaşmak gibi olumsuz ve asi davranışlar doğurabiliyor. Sorun ne olursa olsun bu noktada çocuğu karşımıza alıp konuşmak en önemlisidir. En büyük kilit noktadır. İyi bir iletişim sağlamamız önemlidir. Aileler çocuklarına hoşgörülü bir şekilde yaklaşmalıdır. Düşük gelen notların nedenleri oturup birlikte irdelenmelidir. Çocuğun okul hayatında yaşadığı bir sorun, arkadaşlarıyla geçiminde sıkıntıları ya da bambaşka sorunları olabilir. Bunlar göz ardı edilmemelidir. Bir veli olarak paniğe kapılmanız ve notların neden düşük geldiği hakkında endişelenmeniz doğal olsa da bunu çocuğa yansıtmamaya gayret göstermelisiniz.
“SÜREÇ ODAKLI OLMAK BAŞARIYI YÜKSELTİR”
Velilerin dikkatsiz davranışları çocukta güven eksikliğine neden olur mu?
Bir diğer önemli konu da çocuğu başka çocuklarla kıyaslamamak gerekliliği. Diğer çocukların karnesinde başarı oranı daha yüksekse, falanca kaç getirmiş örnek al biraz tarzı yaklaşımlarda bulunmamalıdır.  Böyle yaptığınız takdirde çocuğun zaten mevcut halde eksik olan güveni daha da sarsılacaktır. Destek olmak, ben senin yanındayımı hissettirebilmek çok önemlidir. Başarı çabasını desteklemek, yani süreç odaklı olmak çocukların başarı ve gelişimini yükseltecektir.
“AİLECEK BİRLİKTE AKTİVİTELER YAPMALISINIZ”
Çocukların sömestr dönemini, kış tatillerini nasıl değerlendirmelerini tavsiye edersiniz?
Bunun yanı sıra sömestr ya da kış tatili değimiz süreçte de çocukların vakitlerini en verimli şekilde değerlendirebilmelerinin birçok yolu vardır. Bu dönemde çocuğun kafasının rahatlaması çok önemlidir. Bu çocuğun yeni döneme kafasının daha dinç şekilde hazırlanmasına da yardımcı olur. Bunun yanı sıra bu dönemde çocuğu internet ya da oyun gibi içe kapatan aktivitelerden çok dış dünyaya yönlendirmeliyiz. Çocuk bu dönemde daha çok seyahat etmeli, gezmeli ve keşfetmelidir. Bu dönemde ders çalışmaktan çok derslerden bir nebze uzaklaşması daha olumludur. Çocuk böylece hem yorgunluğunu atacak, hem de çocuğun stres seviyesi azalacaktır. Bu süreçte ailecek birlikte yapacağınız aktiviteler çok önemlidir. Çocukları temiz havaya, doğa yürüyüşlerine, gezilere yönlendirerek doğayı kucaklamalarını da sağlayabilirsiniz. Çocuğun da talepleri doğrultusunda çocuğu konsere, sinemaya, tiyatroya, sergiye, sportif faaliyetlere götürebilirsiniz. Hem aile zamanlarınızı arttırabilir, hem çocuğa bir alan açmış olursunuz. Boş kalan vakitleri kaliteli zamanlara dönüştürebilmek çok önemlidir.

Özel Haber: Seda Atan
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.