“Çardak rampalarını ikiye çıkarttığımızda yoğunluk azalacak”

1997 yılından beri Çanakkale Boğazı Gelibolu-Çardak Lapseki hattında Çanakkale Liman Başkanlığı’na bağlı olarak yolcu taşımacılığı yapan Gelçar Gelibolu Çardak Denizcilik şirketinin Genel Müdürü Suat Berinbe sektörün genel durumunu ve hedeflerini gazetemize anlattı. 

541
“Çardak rampalarını ikiye çıkarttığımızda yoğunluk azalacak”

“Çardak rampalarını ikiye çıkarttığımızda yoğunluk azalacak”
Gelçar Gelibolu Çardak Denizcilik Ltd. Şti’nin Genel Müdürü Suat Berinbe, Türkiye’nin ekonomik zorluklardan geçtiği süreçte yerli bir firma olarak güçlü bir şekilde ayakta kalmaya çalıştıklarını, GESTAŞ gibi bir markayla rekabet etmenin zor olduğunu belirterek, kurumsallık yolunda emin adımlarla ilerlediklerini söyledi. “Çardak rampası bizim kalemiz” diyen Berinbe, “O rampanın 2015’te izni alınmıştı. Ama şu anda teknik şartları karşılamadığı için, biz tekrar imar izni almaya çalışıyoruz. İki tane sıfır rampa yapacağız. İki rampanın yapılması iş hacmini artıracak. Çardak rampalarını ikiye çıkarttığımızda en az yüzde 20 hızlanacağız diye düşünüyorum” diye konuştu.    
Kendinizi tanıtır mısınız?
Suat Berinbe. Eski askerim. 2016 yılında istifa ettim. 39 yaşımdayım. Kamu Yönetimi ve Adalet Bölümleri’nden mezun oldum. İstanbul’da Çengelköy’de franchising işletmem vardı. Umurbey’e bir yatırım yaptık, emekli olunca ilgilenmek için ceviz ağaçları aldık. Sonra buraya yerleştik. Böyle bir teklif gelince de başladık. Gemiyle, denizle ilgim yok, ama yöneticilik anlamında deneyimliyim. 15 aydır görev yapıyorum. Gelibolu-Çardak hattı sahipsiz gibi, onu daha kurumsal hale getirmek adına çalışmalarımız var. Personel eğitimlerimize önem veriyoruz. Gelçar Gelibolu’nun, Çanakkale’nin bir markası, daha da iyi yerlere getirmeye çalışıyoruz. 
Şirketiniz kaç ortaklı, yerli mi?
6 ortaklı şirketimizin 5 ortağı Gelibolulu, bir tanesi İstanbullu. Çalışanlarımızın hepsi Gelibolu ve civarında ikamet ediyor.
Kaç tane geminiz var, yapınızda kaç kişiyi istihdam ediyorsunuz?
Büyüklükleri 50 ila 80 m. arasında değişen 6 adet arabalı feribotlar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Çanakkale Liman Başkanlığı’na bağlı 24 saat boyunca, her yarım saatte bir düzenli hizmet veriyoruz. Şirket olarak 143 kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu noktada Gelibolu’nun en büyük işveren yerli markasıyız.  
İşleyişiniz ve geçişler nasıl?
Her türlü sosyal projelere elimizden geldiğince katkı sağlamaya çalışıyoruz. Kamu kurum araçlarını ve kurumsal kimlikli personelden özel araçlarıyla geçişlerinden ve yaya yolcularımızdan ücret almıyoruz.
Rekabet ortamında yapınızı nasıl koruyorsunuz?
2018 yılında toplam 555 bin 726 araç ve 150 binden fazla yolcuyu karşı kıtaya geçirmenin onur ve gururunu yaşıyoruz. Araç geçişlerinden alınan işgaliye bedelleriyle hem Gelibolu hem de Çardak Belediyelerine hatırı sayılır bir gelir elde ettiriyoruz. Yaptığımız işin büyüklüğünün ve stratejik öneminin farkındayız ve maalesef büyük işler, yanında büyük maliyetleri de getiriyor. Özellikle son aylarda yaşanan girdi artışlarıyla beraber neredeyse maliyetlerimizi karşılayamaz hale geldik. Net rakam vermek gerekirse; geçen sene Ocak ayıyla bu sene Ocak ayını kıyasladığımızda maliyetlerimiz  yakıt, personel, kiralar, tersane  konularında yüzde 50’nin üzerinde artış gösterirdi. 2018’de yakıt 2.23+KDV’ydi. Bu rakam 5.30’lara neredeyse üç katına çıktı. Bu rakamlar inecek ama, inmiş hali bile yüzde 50’nin üzerinde. Personel maliyetleri de arttı. Asgari ücret arttı, bunu yansıtmak zorundayız. Geçen seneden bu yana yaptığımız yüzde 17 bir zammımız vardı. Ondan sonra zam yapmadık. Yaparken de GESTAŞ ile aynı zamanlarda yapıyoruz. Araçlardan 41 lira, artı işgaliye alıyoruz. Bu da belediyeye katkı sağlıyor” dedi.
GESTAŞ ile kıyaslanırsa fiyatlarınız nasıl?
Artışları GESTAŞ ile birlikte yapıyoruz. Onlar zam yapamayınca biz de yapamıyoruz, biz özel sektör olduğumuz için maliyetlerimiz noktasında direnebildiğimiz kadar direniyoruz. Fiyatlarımız GESTAŞ’ın bir tık altında. Gelibolu’da GESTAŞ’ın kiracısı durumundayız. Yeni projede de, inşallah en kısa zamanda yapılır, dört rampadan iki tanesi bize tahsis edilecek.
“KAMYON VE TIRLAR MECBURİ KÖPRÜYÜ TERCİH EDERSE BİZ BİTERİZ”
Kamyon ve tırlar mecburen köprüyü tercih ederse bu durum sizi nasıl etkiler?
Kamyonlar az maliyetli olduğu için bizi tercih ediyor. Tek korkumuz İstanbul’daki köprülerde olan sıkıntı kamyon ve tırların mecburi olarak köprüleri tercih etmesi. O olursa biz biteriz. Bu kadar istihdam sona erer. Kısıtlama getirmek hem bizi bitirir, hem de 100 liraya geçmek varken, 250 liraya geçmek söz konusu olur. Ben bunun olacağına inanmıyorum. Sektörde şu an tek zam yapmayan bizim hattımız.  acil bir durum olmadığı sürece ben köprüyü kullanmıyorum. Hiç birimizin yarım saati 100 lira değil. En fazla handikap sıra beklemek olur.
Yeni yatırımlarla taşımacılık alanınızı yüzde kaç artırmayı planlıyorsunuz?
Çardak İskelesi bizim kalemiz. O rampanın 2015’te izni alınmıştı. Ama şu anda teknik şartları karşılamadığı için, biz tekrar imar izni almaya çalışıyoruz. İki tane sıfır rampa yapacağız. İki rampanın yapılması iş hacmini artıracak. Çardak rampalarını ikiye çıkarttığımızda en az yüzde 20 artacak diye düşünüyorum. Taşıdığımız yolcu 2018’de 550 bin civarında, onu en az yüzde 20,25 artıracağız. Yazın en büyük sıkıntılar yoğunluktan oluyordu. Bu durumda yoğunluk yüzde yirmi beş daha da azalacak.

“İZİN ERKEN ÇIKARSA, ERKEN BİTİRİRİZ”
Yatırımlar anlamında destek beklentiniz var mı?
Destek beklentimiz hiyerarşik olarak imar izni alma noktasında, 22 kurumdan icazet alıyoruz. Biz bunu belediye üzerinden yapıyoruz, 6-7 yıl alamayanlar var. Destek değil, ama zaman anlamında işimizin hızlanması noktasında, izin erken çıkarsa erken bitiririz. Bu yaza yetiştireceğimizi sanmıyorum. Ama en azından izin olayını çözebilirsek, bir an önce projeye başlamak istiyoruz. Biz kendi yağımızla kavruluruz, kendi göbeğimizi keseriz.   
Çanakkale’nin en büyük sorunu trafik. Karayollarında ciddi sıkıntı yaşanıyor. Bayramlarda çok yoğun oluyor, sektörel anlamda bu yoğunluğu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ben İstanbul’da otururken ve araçla buraya gelirken günler öncesinden stres yaşıyordum. Bir bayramda kurban kestik. Üç buçuk, dört saat bekledik. İstanbul’a döndüğümüzde etler koktu ve çöpe atmak zorunda kaldık. Çanakkale’de araç sayısı da her geçen gün artıyor. Potansiyelimizi artırarak bunun önüne geçebiliriz. Bize düşen de tamamen öz bütçemizle projeye yoğunlaşmak. Çardak Belediyesi de maliyete destek oluyor. İki rampaya çıkarsa yoğunluk yüzde 25 azalır. 
2019’da hedefiniz nedir?      
2019 yılında daha modern, daha büyük ve yenilenmiş gemilerimizle Gelibolu ve Çanakkalemize yakışır, güvenilir, kaliteli, emniyetli ve daha da fazla iş hacmiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yapımızı daha kurumsal bir yapıya kavuşmak için çalışıyoruz. 80 metreye çıkacak modern ve büyük bir geminin bünyemize kazandırılmasıyla bir adım daha ilerleyeceğiz. Bu da ciddi maliyet.  15 milyon gibi bir rakam, “Ama biz denizden kazandığımızı yine denize yatırıyoruz.
Bize zaman ayırdığınız için teşekkürler. Yolunuz açık olsun.
Röportaj: Mine Tarım
 
 
 
 
 


Etiketler; #çardak #rampa
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.