Katarlılar Çanakkale’ye geliyor

Troia'nın UNESCO'nun kültürel miras listesinde seçilişinin 20'inci yıl dönümü olması nedeniyle Çanakkale'deki turizm aktörleri ve resmi kurumları çalışmalarına devam ediyor.

5150
Katarlılar Çanakkale’ye geliyorTurizm Bakanlığı’nın öncülüğünde Çanakkale Valiliği’nin himayelerinde, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), ÇATOD ve Ortadoğu Seyahat Acenteleri Derneği’nin katılımıyla 16-18 Şubat 2018 tarihleri arasında Katar’a giden turizmciler Çanakkale’yi tanıttı. Katar’daki turizm potansiyeline dikkat çeken TÜRSAB Başkanı Turgay Kılıç gazetemize yaptığı değerlendirmede, önümüzdeki süreçte Dubai ve Suudi Arabistan’da da Çanakkale’yi tanıtacağız. Katarlıları ve Arapları Nisan ve Mayıs aylarında Çanakkale’ye davet etmeyi düşünüyoruz” dedi.
Organizasyon ile ilgili bilgi veren TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Turgay Kılıç, “Çanakkale Valiliği’nin himayesinde, TÜRSAB ve ÇATOD, ÇTSO yönetimi ile otelciler ve Ayvacık Belediye Başkanımız Mehmet Ünal Şahin de katılımıyla Çanakkale’mizi tanıttık. Organizasyona İstanbul’dan katılanların yanı sıra, o bölgede operasyon yapanlar ve Katar Ticaret Odası da katılım gösterdi. Workshop düzenledik. Başarılı oldu.  Buna da o bölgede operasyon yapan elliye yakın seyahat acentesi katıldı. Türkiye’ye Arapların gelmesi noktasında fikir alışverişinde bulunduk. Sadece Katar’da değil, Dubai’de ve hatta Suudi Arabistan’da da bu tür tanıtım organizasyonları yapacağız. Onları önümüzdeki süreçte Çanakkale’ye de davet edeceğiz” şeklinde konuştu.
“KATARLILAR TRABZON, RİZE VE SAMSUN’U BİLİYOR, ÇANAKKALE’Yİ TANIMIYOR”
Organizasyonun başarılı geçtiğini ve bölgede ciddi bir potansiyel olduğuna dikkat çeken TÜRSAB Başkanı Turgay Kılıç, “Onlar daha çok Trabzon, Rize ve Samsun’u biliyorlar. Ama Çanakkale’yi tanımıyorlar. Onlara özel 45 dakika İngilizce tanıtım yaptık. Çok ilgi gösterdiler ve Çanakkale’ye gelmek istediklerini söylediler. Nisan ve Mayıs aylarında kendilerini Çanakkale’ye davet etmeyi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
“KATARLILAR DA MADDİ ZENGİNLİKLERİ AÇISINDAN BÜYÜK POTANSİYEL “
Organizasyona katılan turizmci İsmet Balkan ise, “Troia yılı ilan edilmesiyle ilgili Çanakkale’yi Katar’da daha iyi tanıtmak adına düzenlenmiş bir organizasyondu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Valilik, Ortadoğu Seyahat Acenteleri Derneği ve turizmcilerin katıldığı organizasyon oldukça başarılı geçti. Ben TÜRSAB’ın daveti üzerine katıldım. Katarlılar Trabzon, İstanbul gibi bazı illeri biliyor, ama Çanakkale’yi tanımıyorlar. Çanakkale’miz turizm açısından yüksek potansiyele sahip. Katarlılar da maddi zenginlikleri açısından büyük potansiyel. Biz Balkanlar’da, hatta Almanya ve Hollanda’da da fuar ve organizasyonlara katılıyoruz, ama Katar ve Araplarda var olan potansiyelin onlarda olduğunu söylememiz mümkün değil. 20’e yakın seyahat acentesinin katıldığı ve sadece Çanakkale’nin tanıtıldığı organizasyon çok başarılıydı. Turizm profesyonellerinin katıldığı çalışmaya Türkiye Büyükelçisi, Kıbrıs Büyükelçisi, Katar Ticaret Odası Başkanı ve Yardımcısı da katıldı. Ciddi bir çalışmaydı. Gördüğümüz ilgi ve alaka Çanakkale turizmini çeşitlendirmek açısından büyük ümit verdi. Bundan sonra idareciler görevlerini layıkıyla yerine getirirse potansiyel ilimize gelir” dedi.
Özel Haber: Mine Tarım
 
 

 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.