“ALTMIŞ ÇEŞİTLİ KONUDAN SORGULANDIK”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında, kentte görev yapan yerel ve ulusal medya temsilcileriyle Parion Hotel’de düzenlenen kahvaltı etkinliğinde bir araya geldi.

388
“ALTMIŞ ÇEŞİTLİ KONUDAN SORGULANDIK”

“Keşke belediye gibi başka kurumları da denetleseler”
Kahvaltı etkinliğinde bir konuşma yapan Başkan Gökhan, gazetecilerin gününü kutlayarak sözlerine başladı. Gazeteciliğin zor şartlar altında yapıldığını ve ifade özgürlüğü noktasında ciddi bir sıkıntı olduğunu dile getiren Başkan Gökhan, “ Türkiye basın özgürlüğü alanında Suudi Arabistan’ın bile gerisindedir” dedi. Gazeteciliğin doğru ve gerçek haber kurgusundan hareketle sağlıklı işleyişe sahip olması gerektiğini belirten Başkan Gökhan, “Çünkü basın haber alma mecrasıdır, ama doğru haber alma mecrasıdır. Basın da bu haberleri doğru olarak vermek zorundadır. Böyle bir etik anlayışa da kavuşmamız lazım. Birilerini memnun etmek için yalan yanlış, doğru olmayan iftira niteliği taşıyan haberleri yapmamak lazım” dedi.  Bazı basın yayın organlarında çıkan haberler yüzünden belediyenin altmış çeşitli konudan sorgulandığını dile getiren Başkan Gökhan, “Hepsinden alnımızın akıyla çıktık. Hepsi yalan, yanlış haberler yüzünden, gerçek olsa bu kadar birikmez zaten. Okuyanlar inanıyor ama, artık doğru olmadığı resmen tescil edildi. Biz hesap vermekten çekinmiyoruz, ama keşke belediyeyi denetledikleri gibi başka kurumları da denetleseler. Her kurum kullandığı kaynağın hesabını vermeli” diye konuştu. 
“GAZETECİLİK BİRİLERİNE YARANMA ÜZERİNE EVRİLMİŞ”
Gazetecilerin gününü kutlayarak sözlerine başlayan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan , “Yalnızca 10 Ocak değil her gün gazeteciler günü. Çünkü gazeteciler her gün çalışıyor. Yoğun bir mesai ve ciddi bir iş yapıyorlar. Türkiye’de gazetecilik birilerine yaranma üzerine yavaş yavaş evrildiği için bu yaranma sürecinde katılamayanlar maalesef zorda kalıyorlar. Gözaltına alınıyorlar, karakola çağırılıyorlar, mahkemeye çağırılıyorlar, tutuklanıyorlar. Bu süreçte emeklerinin karşılığını almaya çalışıyorlar. Gazeteler de diğer yayın organları değer belli bir destek yoksa ayakta durmaya çalışıyorlar. Destek alabilmek için de bazı odaklara şirin gözükmek gerekiyor” dedi.
“BASIN HABER ALMA MECRASIDIR AMA, DOĞRU HABER ALMA MECRASIDIR”
“Basın haber alma mecrasıdır ama, doğru haber alma mecrasıdır” diyen Gökhan, “Basın da bu haberleri doğru olarak vermek zorundadır. Böyle bir etik anlayışa da kavuşmamız lazım. Birilerini memnun etmek için yalan yanlış, doğru olmayan iftira niteliği taşıyan haberleri yapmamak lazım. Çünkü yapılan o haberleri bilmeyen vatandaş doğru varsayabilir. Halbuki onu yanıltmış oluyoruz” dedi.
“MEDYA SEKTÖRÜNÜN EVRİLMESİ GEREK”
Medya alanında internetin yaygınlaşmasıyla birlikte haberlerin çok hızlı bir şekilde yayıldığını belirterek, “Sabah gazeteyi beklemenize gerek yok. Çünkü haberler eskimiş oluyor. Bu bağlamda sektörün evrilmesi lazım” dedi. Bu durumdan yerel medyanın daha fazla etkilendiğine vurgu yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Yerel medyanın gazetesiyle, televizyonuyla daha fazla desteklenmesi gerekiyor” diye konuştu. Basının halkın haber alma mecrası olduğunu belirten Gökhan, “Çünkü basın haber alma mecrasıdır ama doğru haber alma mecrasıdır. Basın da bu haberleri doğru olarak vermek zorundadır. Böyle bir etik anlayışa da kavuşmamız lazım. Birilerini memnun etmek için yalan yanlış, doğru olmayan iftira niteliği taşıyan haberleri yapmamak lazım. Çünkü yapılan o haberleri bilmeyen vatandaş doğru varsayabilir. Halbuki onu yanıltmış oluyoruz” dedi. Bazı basın yayın organlarında çıkan haberler yüzünden belediyenin 60 çeşitli konudan sorgulandığını dile getiren Başkan Gökhan, “Hepsinden alnımızın akıyla çıktık. Hepsi yalan, yanlış haberler yüzünden, gerçek olsa bu kadar birikmez zaten. Okuyanlar inanıyor ama, artık resmen tescil edildi. Biz hesap vermekten çekinmiyoruz, ama keşke belediyeyi denetledikleri gibi başka kurumları da denetleseler. Her kurum kullandığı kaynağın hesabını vermeli” diye konuştu. 
“MEDYANIN DAHA SAĞLIKLI BİR YAPIYA KAVUŞMASI ÖNEMLİ”
Yerel medyanın desteklenmesi gerektiğine işaret eden Gökhan, “Bununla ilgili bir kampanya da var. Özellikle Fox TV’nin başlatmış olduğu. Sizlerin de birlik ve bütünlük içerisinde olmanızda yarar var. Bu arayışların sürmesi lazım. Birleşerek büyümemiz lazım diye düşünüyorum. Küçük küçük kaldığımız zaman, yeterli birikim olmadığı zaman insanlar zorlanabiliyor. Benim temennim bu. Medyanın daha sağlıklı bir yapıya kavuşması önemli diye düşünüyorum. Yerel yönetimler de yaptıklarını, projelerini, programlarını halkla paylaşması lazım. İnsanlar geri dönüşlerini de alması lazım. Bizler yerel yönetici olarak yaptıklarımız dışında vatandaşın ne düşündüğünü bu bağlamda ne öğrendiklerini bilirsek basın kanalı haberleşirsek bizim açımızdan daha verimli bir süreç olur diye düşünüyorum. Ben birçok köşe yazarı arkadaşımdan çok faydalanmışımdır. Görmediğimiz göremediğimiz noktaları görmüşlerdir. Telefon açıp teşekkür ettiklerim de olmuştur” dedi.  
“ÇANAKKALE’DEN BİLİYORUM. BAZI GAZETECİ ARKADAŞLARIMIZ ÇAĞIRILIYOR, İFADESİ ALINIYOR”
Başkan Gökhan, “Türkiye’de basının özgür yayın yapma süreci açısından çok kötü bir durumda. Dünyada basının baskı gördüğü, ya da basın mensuplarının taciz edildiği başka demokratik bir ülke yok. 2018 raporlarını aldım. 141 gazeteci gözaltına alınmış. Duyulmayan var. 141 resmi rakam. Ben Çanakkale’den biliyorum. Bazı gazeteci arkadaşlarımız çağırılıyor, ifadesi alınıyor. Onlar bu kayıtların içerisinde var mı bilmiyorum. Yok muhtemelen. Bunun 64 tanesi tutuklanmış. İki tane televizyona 1 milyon 80 bin TL ceza yazıldı. Haber yayınları durduruldu” diye konuştu..
“KİTAPÇIK ÇIKARACAĞIM”
Bir kitapçık çıkacağını belirten Gökhan kitapçığın adının ‘Hesap Verme’ olacağını söyledi. Gökhan açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Kamu kaynaklarının nasıl ne şekilde harcadığımın bir kez daha kamuya hesabını vereceğim. Her kamu kaynağını kullananın sorular karşısında açık ve net cevap verebilmesi gerekir. Bize burada yardımcı olacak olan yine basın mensupları. Bizim bilgilerimizi, doğru bilgileri aktaracak ve bununla ilgili de kamuoyunu bilgilendirecek. Aynı zamanda kamuoyunu rahatlatacak. Kamuoyu bugünlerde Türkiye’deki bu sıkıntılı günlerde dikkat ederseniz hep doğru bilgi alamamaktan sıkıntı duyuyor. Onun için ben basının bu vesile ile önemine bir kez daha vurgu yapmış olayım. Bu kenti hep beraber paylaşıyoruz, yaşıyoruz. İnşallah karnemiz 2019’da itibaren düzelir. Biz Çanakkale’de hep özgürlüğü vurguluyoruz, barışı vurguluyoruz. Şu andan itibariyle özgürlüklerimiz konusunda bir sıkıntı yaşamıyoruz, inşallah yaşamayacağız da ama bunun Türkiye’ye teşkil olması gerekir. Gerçekten bunu çok önemsiyorum. Özgür düşünce, düşünceyi özgür ifade edebilme hakkı. Bunlar çok önemli konular. Düşünceyi özgür ifade edebilmek esastır” diye konuştu.
Yılın gazetecisi ünvanının bu sene Burası Çanakkale Gazetesi’nin kurucusu Nejat Tabak’a verildiği kahvaltıya, Belediye Başkan Yardımcıları Handan Özyayla, Ali Sürücü, Rebiye Ünüvar ve Özleyiş Çetin, birim müdürleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.
Mine Tarım
 
       
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.