“Gökçeada’nın karşılığı Kepez”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı İsmet Güneşhan bir basın toplantısı düzenleyerek 2018 yılını tüm önemli gelişmeleri ile değerlendirdi, 31 Mart Yerel Seçimleri konusunda da çarpıcı açıklamalarda bulundu.

4092
“Gökçeada’nın karşılığı Kepez”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı İsmet Güneşhan bir basın toplantısı düzenleyerek 2018 yılını tüm önemli gelişmeleri ile değerlendirdi, 31 Mart Yerel Seçimleri konusunda da çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi arasındaki Çanakkale’de ittifak görüşmeleri konusunda son sözün Genel Merkez’de olduğunu ifade eden Başkan Güneşhan, “Bu görüşmeler başlanırken ana ilke olarak Cumhuriyet Halk Partili belediyelerde İYİ Parti aday çıkarmaması, İYİ Parti’de olan Belediyelerde de Cumhuriyet Halk Partisinin aday çıkarmaması belirlenmişti. Gökçeada’da İYİ Parti’yi desteklememizin karşılığı Kepez’dir” diyerek İYİ Parti’nin Kepez Belediye Başkan Adayı Gökhan Bayram’ı geri çekmesi gerektiğini vurguladı.

“GÖKÇEADA’DA SEÇİM SONUÇLARINA BAKTIĞIMIZ ZAMAN BİZ ÇOK ÇOK AVANTAJLIYIZ”
Başkan Güneşhan sözlerine, “Gökçeada ve Kepez ile ilgili durum şudur. İYİ Parti ile sık sık görüşüyoruz. Bu görüşmeler başlanırken ana ilke olarak Cumhuriyet Halk Partili belediyelerde İYİ Parti aday çıkarmaması, İYİ Partide olan Belediyelerde de Cumhuriyet Halk Partisinin aday çıkarmaması belirlenmişti. Gelinen nokta itibari ile bir gelişme kaydedemeyince Genel Merkez’e bıraktık. Genel Merkez bize biz İYİ Parti ile görüştük, Kepez’de aday çıkarmayacaklar siz de Gökçeada’da aday çıkarmayın derse biz Gökçeada’da aday çıkarmayız. Aynı şey İYİ Parti için de geçerli. Onların da bunu söylemesi lazım. Gökçeada’da İYİ Parti’yi desteklememizin karşılığı Kepez’dir. Bunlar olmadı,  Kepez Adayımız burada, bizim adayımız ile yola devam ederiz, Gökçeada’da eğilim yoklaması ile belirlenen adayımız var, şu anda beklemedeyiz. Genel Merkez’den gelen açıklamaya göre hareket ederiz. Önümüzdeki hafta parti meclis toplantısına kadar durum belli olur. Gökçeada’da seçim sonuçlarına baktığımız zaman biz çok çok avantajlıyız. Ama bir siyasi parti ile ittifak yapıyorsak bizim özveride bulunacağımız yer Kepez değil, Gökçeada olur” şeklinde devam etti.
“FERMUAR SİSTEMİ İLE BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNİ BELİRLEYECEK TEK İL ÇANAKKALE’DİR”
Önümüzdeki Cumartesi günü belediye meclis üyeleri için yapılacak eğilim yoklaması için açıklamada bulunan Başkan Güneşhan fermuar sistemini anlattı. Başkan Güneşhan, “Fermuar sistemi ile belediye meclis üyelerini belirleyecek tek il Çanakkale’dir.  Fermuar sistemindeki amaç şu, belli sıralar Genel Merkez kontenjanı tarafından ayrılıyor, belirli sıralarda örgüt tarafından belirleniyor. Örgüt tarafından belirlenirken eksik görülen yerler, meslekler olursa, ittifaklardan arkadaşlar alınacaksa şeklinde değerlendirmeler yapılıyor.  Merkez ilçeye dilekçe ile fermuarda değerlendirilmek üzere başvuranlar var. Fermuarda değerlendirilmek istenen arkadaşların hepsi değerlendirilecek diye bir şey yok. 48 arkadaşımız aday adayı olurken fermuar sistemini biliyordu. Bu genel merkez kararıdır” dedi.

YEREL SEÇİM ÇALIŞMALARINI AKTARDI
7 Ocak 2018 tarihinde yapılan 35. Olağan İl Kongresinde kongre delegelerinin oylarıyla iki yıllığına göreve geldikten sonraki çalışmalarını anlatan Başkan Güneşhan 31 Mart Yerel Seçimleri ile ilgili de çalışmaları aktardı: “Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra partimizde bir grup kurultay delegesi arkadaşlarımız olağanüstü kurultayı toplanması için imza toplama sürecini başlattılar. Biz de bu dönemde bunun doğru olmadığını önümüzde yerel seçimler olduğunu birlik beraberlik içersinde bu seçimlere hazırlanmamız gerektiği ve olağanüstü kurultaya gerek olmadığı yönünde görüşlerimizi aktardık. Bu süreçten sonra 31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimlerde Çanakkale merkez ve diğer ilçelerde Belediye Başkan adaylarının, Belediye meclis üyesi adaylarının ve İl genel meclis üyesi adaylarının sıralamalarının tespiti için çalışmalarımıza başladık. Birden fazla belediye başkan aday adayının olduğu yerlerde tüm üyelerin katılımıyla eğilim yoklamasıyla Belediye Başkan adayımızı tespit ettik. İl genel meclis üyesi aday sıralamasını da yine tüm ilçelerde eğilim yoklaması yaparak adaylarımızı belirledik. Belediye meclis üyesi sıralamalarının tespitinde ise İlçeleri serbest bıraktık. Çünkü her ilçenin kendine özgü bir yapısı vardı, dinamikleri vardı, kanaat önderleri vardı. Merkez ilçede ise fermuarlı eğilim yoklaması yapılması yönünde MYK karar aldı. 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde biz Cumhuriyet halk Partisi olarak tüm seçim çevrelerinde iddialıyız. Yerel yönetim sosyal demokratların işidir. Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerin yönetildiği ilçelerde, yerleşim bölgelerinde, yaşam kalitesi, kaynakların doğru kullanılması, herkese eşit davranılması, demokratik, şeffaf, katılımcı bir anlayışla yönetilmesi açısından son derece başarılıdır. İnsani Gelişme Vakfı tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda 161 Büyükşehir ilçeleri değerlendirme yapılarak ve bunun sonucunda insani gelişmişlik endeksine göre en başarılı ilk on ilçe Cumhuriyet halk partili belediyelerdir. Başarısız olan en son on ilçe ise ikisi HDP, sekizi ise AKP’li belediyelerdir. Bu şunu açıkça gösteriyor ki yerel yönetimlerde, bütün yurttaşlarımızın kaliteli hizmet alabilmesi için Cumhuriyet halk partili adaylara destek vermeleri gerekmektedir. Tüm yurttaşlarımızın kaliteli hizmet almak en doğal haklarıdır. Çanakkale özelinde sahip olmuş olduğumuz tüm belediye başkanlarımız son derece başarılıdır. Bu belediye başkanlarımız tekrar seçimleri kazanacaklardır. Artı yeni belediye başkanlıkları da kazanacağız.”
Başkan Güneşhan, basın toplantısında,  2018 yılını şu başlıklarla değerlendirdi:

 “EGEMENLİK SARAYA VERİLDİ”
2018 yılının en önemli olaylarından biri 2019 Kasım ayında yapılması gereken Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin erken bir seçimle baskın bir seçimle 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmış olmasıdır. Oysa Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan “erken seçim talebinde bulunmak vatana ihanettir erken seçim ekonomiye darbedir” demişti.24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucu Türkiye 1876- 1.Meşrutiyet ile başlayan parlamenter sistem deneyimini terk ederek tüm yetkilerin yani yasama, yürütme ve yargının bir kişinin elinde toplandığı çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazı olan Kuvvetler ayrılığı ilkesinin ortadan kalkması ile sonuçlanmıştır. 23 Nisan 1920 yılında Egemenlik saraydan alınıp kayıtsız şartsız millete verilmişti.  Kayıtsız şartsız milletin olan egemenlik maalesef tekrar saraya verilmiştir.”

“EREN ERDEM SUÇSUZDUR”
“AKP Gaziantep milletvekili Şamil Tayyarın da belirttiği gibi “Fetö Borsası” kurulmuştur. Parayı bastıran zengin Fetöcüler yüksek paralar ödeyerek yargılanmaktan yırtıyor. Hâkim savcılar kurulu hâkim ve savcılar nihai karar vermeden önce kendilerine danışmalarını istiyor.  Bugün sadece ve sadece barış istediler diye akademisyenler tutuklanıyor, hapse atılıyor ve işlerinden güçlerinden oluyorlar iş sözleşmeleri fes ediliyor. Mahkeme kararıyla bile iş başı yaptırılmıyor. En yüksek yargı organı olan ve kararları herkes tarafından uyulması ile zorunlu olan Anayasa Mahkemesi kararları alt mahkemeler tarafından uygulanmamaktadır. Alt mahkemeler gücünü hukuktan değil maalesef sarayda almaktadırlar. Bugün ülkemizde Temel Hak ve Özgürlükler, Düşünce özgürlüğü Basın özgürlüğü ve Halkın haber alma özgürlüğü rafa kaldırılmış ve yok denecek kadar azalmıştır. Bugün yüzün üzerinde gazeteci cezaevinde tutuklu bulunmaktadır. Yine en son ömrü fetö ile mücadele içerisinde geçmiş olan Emin Çölaşan ve Necati Doğru’ya “Fetöcülükten” iddianame yazdılar. Fox haber ve Uğur Dündar’ın Halk Arenası kapatılmıştır. Varlığıyla onur duyduğumuz Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’i sabah evlerinden polisle aldırıp hapse tıkmaya çalıştılar. Hayatı boyunca fetö ile mücadele eden Parti Meclis Üyemiz ve geçmiş dönem Milletvekilimiz Eren Erdem hakkında hiçbir somut delil olmamasına rağmen bir kumpas kurularak bugün cezaevinde tutulmaktadır. Pazartesi günü mahkeme tutuksuz yargılanması ve derhal serbest bırakılması ile ilgili karar vermiştir. Ancak savcının itirazı ve sabahı beklemeden geceleyin alelacele oluşturulan bir mahkeme ile tekrar tutuklanmasına karar vermiştir. Bu bir hukuk skandalıdır. Eren Erdem suçsuzdur. Suçsuz olan birinin cezaevinde olması hepimiz için büyük bir üzüntüdür.”

“DÜNYANIN EN YÜKSEK FAİZİNİ VEREN 3. ÜLKEYİZ”
“Ülkemiz 2018 yılında çok ciddi bir ekonomik kriz ile karşı karşıya kalmıştır ve bu kriz halen devam etmektedir. 16 yıllık AKP iktidarı sonucunda Türkiye Cumhuriyeti ekonomik bağımsızlığını kaybetmiştir. Vatandaş, esnaf, çiftçi, sanayici, yani herkes ve devlette borç batağındadır. 2018 ilk dokuz ayında Londra’daki bir avuç tefeci, faiz lobisine ödenen para 9.724.000.000 milyon dolardır. 16 yıllık AKP iktidarında ise 159 milyar dolardır. Türkiye’deki faiz lobisi ne ise 16 yılda ödenen para 600 milyar TL’dir. Bunun için dünyanın en yüksek faizini veren 3. ülkeyiz. 2018 yılında bu iktidar, halk için, vatandaş için değil bir avuç rantiyeci faiz lobisi için çalışmıştır.  Örneğin; 13 Ağustos’ta Londra’daki bir rantiyeci Türkiye’ye 1 milyon $ getirip bozdursa 6.883.000 TL ediyor. Bununla da tahvil alıp 3 Aralık’ta bozdursa eline 7.384.000 TL para geçiyor ve aynı gün dolar alsa tam 1.400.000 dolar ediyor yani 3 aylık bir zamanda 400.000 dolar kar ediyor.”

“İŞSİZLİK TÜM KÖTÜLÜKLERİN ANASIDIR”
“Bugün ülkemizde asgari ücret altında ücret alan 1.800.000 aile var. Asgari ücret olan yani 2018 yılında 1.603 TL ile geçinmek zorunda kalan 6.700.000 aile var. İşsizlik tüm kötülüklerin anasıdır. İşsiz kalan anne baba çocuklarına bakmak için, ihtiyaçlarını karşılamak için her şeyleri yaparlar. İşsiz baba, okulun istediği pantolonu alamayınca intihar etti. Bugün ülkemizde 4 milyon emekli aldıkları emekli maaşı yetmediği için iş bakıyor. Çiftçimizin durumu ortada gübre fiyatları ilaç fiyatları akaryakıt fiyatlarının ne kadar olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.”

“OCAK VE EKİM AYI ARASINDA 1.056.000 VATANDAŞIMIZ İCRAYA DÜŞMÜŞTÜR”
“Esnaf bugün kan ağlıyor dükkân kirasını ödeyemeyecek durumdadırlar. Yıllardır babalarından kalma dükkânları çalıştıranlar bugün teker teker kapatmak zorunda kalıyorlar. Vatandaşlarımız perişan. AKP iktidarı döneminde vatandaşın borcu 79 kat arttı. Vatandaşımızın toplam borcu 522 milyar TL’dir. Vatandaşımız borç batağındadır. Vatandaşımız bugün nefes alamamaktadır. Tüketici kredisi borçlarındaki artış 229 kat arttı. Yani iktidara geldi 56 milyon olan tüketici kredisi borçları şimdi 12 milyar 233 milyar TL. Ocak ve Ekim ayı arasında 1.056.000 vatandaşımız icraya düşmüştür.  Yine Ocak ve Ekim ayı arasında vatandaşımız 55 milyar bankalara faiz ödemiştir. Kredi kartı ve Tüketici kredisi borçlarının faizleri olarak 2003-2018 yılları arasında 433 milyar faiz ödemiştir. Sanayicimiz maalesef üretim yapamıyor. İthalat olmazsa üretim de olmuyor. 16 yıllık AKP iktidarı sonucunda eğitim sistemimiz yazboz tahtası haline gelmiştir tam 11 sefer eğitim sistemi değiştirilmiştir.”
“ÜNİVERSİTELERİMİZDE EĞİTİM KALİTESİ DÜNYA STANDARTLARININ ALTINDA”
“Üniversitelerimizde eğitim kalitesi dünya standartlarının çok çok altındadır. Bugün dünya da ilk 500 üniversite içinde tek bir üniversitemiz bile yoktur. Bugün üniversitelerimiz de öğretim görevlileri bilimsel çalışmalarına göre değil,  iktidara yakınlıklarına göre görev yapmaktadırlar. Çanakkale olarak da biz böyle bir meczup öğretim üyesi “1924 yılında camiler kapatıldı, Çanakkale ve Bursa’da genel ev olarak kullanılan camiler var” dedi. Uzay bilimleri dekanı kadın adaylara oy vermeyeceğini söyledi. AKP’nin rektörü “İslami olarak cumhurbaşkanımıza itaat etmek farzdır, karşı çıkmak haramdır” dedi. Üniversitelerdeki bu kendini bilmez yöneticilerin sayesinde maalesef hiçte tasvip etmediğimiz bir çok olaylarla da karşılaştık Herkesi fetöcü diye gammazlayan, YÖK tarafından korunan kafadan kontak araştırma görevlisi, tabancayla Osman gazi Üniversitesi’ne bastı dört akademisyeni kurşuna dizdi. Yine geçen gün bir üniversite öğrencisi sınavda kopya çektiği için yakalandığı öğretim görevlisini öldürdü. AKP’nin izlemiş olduğu eğitim politikası sonucunda bugün maalesef ülkemiz eğitim de çok gerilere düşüp dünya sıralamasında alt sıralarda bulunmaktadır.”

“DEVASA TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN İTİBARI SARSILMIŞTIR”
“Türkiye uluslararası bir skandalla daha karşı karşıya kalmıştır. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştır. Devasa Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarı sarsılmıştır. Katiller aynı gün cinayeti işledikten sonra ellerini kollarını sallaya sallaya iki özel uçakla Türkiye’den ayrıldılar. Konsolos da 15 gün sonra VİP den Ülkemizi terk etmiştir. Hükümet bütün bu olanları bitenleri biliyordu şimdi Suudi Arabistan’dan bu katillerin geri istiyor bize geri verin diyor tabi ki geri vermiyorlar.”

 “GÖKHAN İLE ÖMERCİOĞLU ARASINDA GEÇEN DİYALOGDA HAKARET OLMADIĞINA KARAR VERİLDİ”
“Hepinizin bildiği gibi geçtiğimiz dönemde Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan ve AKP Belediye meclis üyesi Tülay Ömercioğlu arasında bir siyasi tartışma meydana gelmişti. Ancak AKPli arkadaşlar yanlış bilgiler aktararak Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan’ı da işe atlatmışlardır. Konu ulusal basına da yansımıştı.  AKP yönetimi daha sonra da, Cumhuriyet Savcılığına başkanımız hakkında suç duyurusunda bulunmuşlardır. Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma izni verilmesi için İçişleri Bakanlığı’na başvurmuştur. İçişleri Bakanlığı da içeriğine tam olarak bakmadan siyasi olarak değerlendirip soruşturma izni vermiştir. Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan da bu soruşturma izninin iptali için Danıştaya itiraz etmiştir.  Danıştay 1. Daire yapmış olduğu incelemelerden sonra soruşturma izni iptal etmiştir. Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan ile Tülay Ömercioğlu arasında geçen diyalogda herhangi bir hakaret herhangi bir suç unsuru olmadığına karar vererek ve soruşturma iznine gerek olmadığını belirtmektedir.”

Dilek Akşen
 


Etiketler; #ismet güneşhan
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.