KANTİNDE YASAK, BÜFEDE SERBEST

Okul kantinlerinde logolu döneme geçiliyor. 2019-2020 eğitim öğretim yılı itibariyle okullarda satılacak tüm yiyecek ve içeçeklerde, okul gıdası logosu olacak.

666
KANTİNDE YASAK, BÜFEDE SERBEST

“Sanki kantincileri cezalandırıyorlar”
Okul kantinlerinde logolu döneme geçiliyor. 2019-2020 eğitim öğretim yılı itibariyle okullarda satılacak tüm yiyecek ve içeçeklerde, okul gıdası logosu olacak. Logosuz ürünler, okullarda satılamayacak. Konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı arasında protokol imzalandı.
Uygulamanın destekçisi olduklarını ancak amacına ulaşmadığını ifade eden Türkiye Kantinciler Federasyonu 2. Başkanı, Çanakkale Kantinciler Derneği Başkanı Aziz Asan, “Kola yasak, öğrenci paket servis söylüyor, elini kolunu sallaya sallaya okulda kola içiyor, hamburger yiyor. Amaç obezite ile mücadele etmekse, okula bu ürünlerin girişi de yasak olmalı.  Bu kantinciyi cezalandırmak gibi oluyor, kantinciler mağdur” dedi.
2011 yıllından beri çeşitli düzenlemeler ile okul kantinlerinde birçok sağlığa zararlı ürünün satışı zaten yapılmıyordu. Öğrenciler istedikleri gıda ve içecekleri okul etrafındaki büfe ve marketlerden alabiliyor.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Milli Eğitim Bakan Ziya Selçuk ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Sağlık Bakanlığında düzenlenen “Okul Kantinlerindeki Gıdalar İçin Logo Uygulaması İşbirliği Protokolü” imza törenine katıldı.  Bakan Pakdemirli, “Ailelerin çocukları bize emanet. Çocukların sağlıklı gıdalara erişimi ailelerin haklı talebiydi ve bizlerden de beklentileriydi. Okul gıdası uygulamasıyla bir anlamda da velilerimizle bir emanet sözleşmesi imzalıyor olacağız. Türkiye’de her 5 kişiden biri obez. Gelişmiş ülkelerden daha iyi durumdayız. Ama evlatlarımızın yüzde 25’i fazla kilolu. ‘Gıda okuryazarlığı’ diye bir ifade kullanıyorum ve bunu çok önemsiyorum. Gıda okuryazarlığıyla, gıdanın neyden üretildiğini, kişiye faydalı ve zararlı taraflarını biliyor olmamız lazım. Türkiye’de gıda okuryazarlığı çok yüksek değil. Gıda okuryazarlığı alışkanlığını çocuk yaşlardan itibaren kazandırabilirsek, gelecekte çok daha sağlam nesillerimiz olur” dedi.
“25 SAATTE BİR ÖĞRENCİYE NE YEDİRİRSENİZ YEDİRİN OBEZİTE OLMAZ”
Konu ile ilgili gazetemize görüş veren Aziz Asan, “Biz senede tam 150 gün eğitim yapıyoruz. Bu 150 gün eğitimde 10’ar dakika teneffüs verince, zaten beş dakikasını aktif kullanıyor, senede 25 saat yapar. 25 saatte bir öğrenciye ne yedirirseniz yedirin obezite olmaz. Ben Türkiye Kantinciler Federasyonu 2. Başkanıyım bu anlamda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Şimdi Antalya’da Bakanlıkların da katılımı ile gerçekleşecek olan bir seminere katılacağız.  Uygulama güzel ama amacına ulaşması önemli.  Bu çocuklar hepimizin çocuğu, biz bir şeyler yapacaksak hep birlikte yapalım” dedi.
“BİRÇOK İLDE ÖĞLE SAATLERİNDE ÖĞRENCİNİN ÇIKIŞI İZNE TABİ”
Bu düzenlemenin eksikleri olduğunu ifade eden Başkan Asan şu satır başlarına vurgu yaptı: “Tarım Bakanlığı üretimlere izin veriyor, Sağlık Bakanlığı satışının yasaklanmasını istiyor. Bu ne kadar başarılı olur? Bizim öğrencilerimiz öğle arasında okul dışına çıkabiliyor. Nereye gidiyor, büfeye, markete ya da eve.  Bu düzenleme amacına ulaşmıyor. Birçok ilde, Elazığ, Zonguldak gibi öğle tatillerinde de okul kapıları kapalı oluyor. Evi yakın olan öğrencinin velisi ile sağlık sorunu olan öğrencilerin velileri dilekçe ile öğrencilerini öğle arasında alıyor.  Çanakkale’de bu amacına ulaşmaz. Çok güzel bir uygulama,  biz obezite ile mücadele konusunda yasaklara karşı değiliz, öğrenci hiç değilse okul kantininde sağlıklı beslenir. Biz zaten toplu alımlarda sağlıksız ürün sokmuyoruz. Bizim dernek olarak izin vermediğimiz hiçbir toptancı da kantinlerimize ürün vermiyor ama biz kantinciler mağduruz.      
KANTİNDE YASAK, BÜFEDE SERBEST
“Kola yasak, öğrenci paket servis söylüyor, elini kolunu sallaya sallaya kola içiyor, hamburger yiyor. Amaç obezite ile mücadele etmekse, okula bu ürünlerin girişi de yasak olmalı.  Bu kantinciyi cezalandırmak gibi oluyor.  Çocuk dışarı çıkıyor, büfeden marketten istediği şeyi alıyor. Onu da geçelim. İlköğretim öğrencilerinin anneleri bekliyor ya okulun önünde, çocuk o gün iyi bir not aldı ise, ödül olarak ne alıyor, çikolata, hamburger.  Bu işin başı öğrencinin ve velinin eğitim almasından geçer. Önce sağlıklı beslenme nedir, obezite nedir, bunları öğretmek gerekiyor. Sonrasında öğle tatillerinde izne tabi çıkış olması lazım. Okul çevresindeki büfelere açmayın diyemeyiz ama o zaman onların da denetlenmesi gerekir. Ben lisede kantin işletiyorum. 18 yaşında öğrencim var. Milletvekili oluyor, oy kullanıyor, bakan oluyor ama kantinde ne yiyeceğine karar veremiyor. O zaman yaş sınırlaması aynı alkol ve sigara gibi sağlığa zararlı gıda ve içecekler için de getirilmelidir.”
Özel Haber: Dilek Akşen
 
 
 


Etiketler; #KANTİN
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.