MUHTARLARDAN UYARI

31 Mart Yerel Seçimleri öncesi vatandaşların seçmen listelerini takip etmeleri için seçim uyarıları yapıldı. Seçmen kütüğü askı listeleri 04-17 Ocak tarihleri arasında muhtarlıktan veya yüksek seçim kurulunun adresinden takip edebilecek.

557
MUHTARLARDAN UYARI

 
“17 Ocak’a kadar kontrol edin”

Cevatpaşa Mahallesi Muhtarı Evren Kızoğlu, 17 Ocak saat 17.00’ye kadar vatandaşların bilhassa seçim kurulunun sayfasından seçmen askı listelerini kontrol ederek mevcut durumlarıyla ilgili bir sıkıntı olup olmadığını teyit etmeleri gerektiğini ifade ederken,  İsmetpaşa Mahallesi Muhtarı Özkan Vural kontrolün hatayı önleyeceğini söyledi.

Kızoğlu, seyyar sandık uygulamasıyla yatağa bağımlı vatandaşların da oy kullanabileceğini de belirterek, "Seyyar sandık uygulamasında bir kimlik fotokopisi, bir tane bağlı bulunduğu aile hekimliğinden yatağa bağımlı olduğuna dair düzenlenmiş bir rapor, bir de muhtarlıklardan teslim alabilecekleri seyyar sağlık talep formu var. Biz bu formu ilçe seçim kuruluna iletiyoruz. Böylelikle vatandaşımız mağdur olmuyor” dedi. İsmetpaşa Mahallesi Muhtarı Özkan Vural ise vatandaşların seçim sürecinde eskisi kadar duyarlı olmadığını ifade ederek vatandaşlarda bir bıkkınlık olduğunu söyledi. Vatandaşları harekete geçmeye davet eden Özkan, “Vatandaşlardan kontrol etmelerini istememizin nedeni bir hata varsa, bir sorun varsa bunun önüne geçilebilmesidir” şeklinde konuştu.

“İTİRAZ SÜRESİ DE AYIN 17’SİNDE SONA ERİYOR”
Cevatpaşa Mahallesi Muhtarı Evren Kızoğlu, seçmen askı listelerinin vatandaşlar tarafından takip edilmesi gerektiğini belirterek, “Ayın 4’ünde seçmen listemiz askıya çıktı muhtarlıklarda. 17 Ocak saat 17.00’de askıdan inecek.  Bu süreç içerisinde vatandaş mutlaka seçmen askı listelerini dilerse muhtarlıktan, dilerse seçim kurulunun www.ysk.gov.tr adresinden kontrol etme şansına sahip olabilecek. Ben tercihen ysk.gov.tr üzerinden kontrol etmelerinden yanayım. Niçin? Çünkü askı listeleri muhtarlıklarda soy isme göre belirlendiği için hanelerinde başka bir kayıt var mı kendilerinden habersiz bunu göremiyorlar. Muhtarlıklarda listelemelerde bunu göremezler çünkü soy ismine göre listelenmiştir. Ama ysk.gov.tr adresine girdiğiniz vakit orada hanede başka seçmen varsa hem onu görebiliyorlar, hem de binalarını görebiliyorlar. Binasında oturup seçmen kaydı olmayan varsa onu uyarabiliyor, binasında oturmadığı halde seçmen kaydı binasında gözüken varsa onunla ilgili itirazda bulunabiliyor. Bu itiraz süresi de ayın 17’sinde sona eriyor. Seçmen askı listeleri muhtarlıkta askıdan indikten sonra kesinlik kazanıyor. Bundan sonra yapılabilecek itiraz, değişiklik herhangi bir şekilde seçmen kaydında değişikliğe sebep olmuyor. Bu süreç içerisinde nüfus idaresine gidiliyor. Seçmen kaydı olmayan kişi nüfus müdürlüğüne gidiyor. İkamet adres değişikliğini yapıyor. Yaptıktan sonra muhtarlığa bir adet bir adet de seçim kuruluna verilmek üzere iki tane evrak alıyor. O aldığı evrakı ilçe seçim kuruluna götürüp bırakıyor” ifadelerini kullandı.

“SEYYAR SANDIK UYGULAMAMIZ VAR”
Evde sandık uygulamasına da değinen Kızoğlu, “Seyyar sandık uygulamamız var. Seyyar sandık uygulamasında da yine aynı şekilde bir kimlik fotokopisi, bir tane bağlı bulunduğu aile hekimliğinden yatağa bağımlı olduğuna dair  düzenlenmiş işaretlenmiş bir rapor, bir de muhtarlıklardan teslim alabilecekleri seyyar sağlık talep formu var. Biz bu formu ilçe seçim kuruluna iletiyoruz. Böylelikle vatandaşımız mağdur olmuyor. Seçimlerde seyyar sandık olarak oy kullanabiliyor” şeklinde konuştu. 

“HAYATTA OLDUĞUMUZ SÜRECE PROJE BİTMEZ”
Çanakkale İsmetpaşa Mahallesi Muhtarı Özkan Vural, 17 Ocak’a kadar vatandaşların listeleri kontrol etmesinin önemli olduğunun altını çizerek, “Vatandaşlardan kontrol etmelerini istememizin nedeni bir hata varsa, bir sorun varsa bunun önüne geçilebilmesidir. Bu arada evde yatalak olan hastalar var. Onlar da bir form doldurarak yatakta oy kullanabilecekler. Genel olarak vatandaşlarımız seçim süresinde çok duyarlı olmuyor. Artık insanlarda bir bıkkınlık var. Ya son güne bırakıyorlar ya fazla ilgilenmiyorlar. Biz onları duyarlı olmaya çağırıyoruz. Biz hayatta olduğumuz sürece proje bitmez.  Vatandaşlarımız için bu dönemde de en iyi şekilde hizmet vermeyi borç biliyoruz” dedi.

Özel Haber: Seda Atan
 


Etiketler; #MUHTARLAR #UYARI
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.