Reklam
Reklam

“12 Eylül’ün tahribatı giderilemedi”

DİSK Genel İş Çanakkale Şube Başkanı Metin Ceylan, 12 Eylül 1980 darbesinin yıldönümü dolayısı ile bir basın açıklaması düzenledi.

241
“12 Eylül’ün tahribatı giderilemedi”

 
DİSK Genel İş Çanakkale Şube Başkanı Metin Ceylan, 12 Eylül 1980 darbesinin yıldönümü dolayısı ile bir basın açıklaması düzenledi. “12 Eylül, ülkenin üzerine kabus gibi çöken, Türkiye'deki bütün demokratik kurumları, sendikaları kapatan, demokrasiyi yok eden bir askeri harekattı. Ne genel alanda ne sendikal alanda tahribatı maalesef henüz giderilemedi” dedi.
DİSK Genel İş Çanakkale Şube Başkanı Metin Ceylan, 12 Eylül 1980 darbesinin 39. yılında olumsuz sonuçlarının ve uygulamalarının hala devam ettiğini dile getirdi.
Bir basın açıklaması düzenleyen Şube Başkanı Ceylan, açıklamasında, “12 Eylül, ülkenin üzerine kabus gibi çöken, Türkiye'deki bütün demokratik kurumları, sendikaları kapatan, demokrasiyi yok eden bir askeri harekattı. Ne genel alanda ne sendikal alanda tahribatı maalesef henüz giderilemedi. Darbe ülkemizde güvencesiz ve sendikasız çalışmaya mecbur bırakılan; milli gelirden ve ekonomik büyümeden payını alamayan yoksullar ve işsizler yarattı.12 Eylül’ de parlamento işlevsizleştirildi, hukuk ayaklar altına alındı, seçilmişlerin yerine atanmışlar getirildi. Gazeteler, radyolar, televizyonlar susturuldu, grev hakkı başta olmak üzere temel hak ve özgürlükler engellendi, sendikal hak ve özgürlükler yok sayıldı, işçiler haksız ve hukuksuz yere işlerinden edildi.Askeri darbelerden en çok etkilenmiş, en çok zararı görmüş, başkan ve yöneticileri idamla yargılanmış, faaliyetleri durdurulmuş, binalarına el konulmuş, darbeye zemin hazırlamak için 1 Mayıs 1977’de olduğu gibi katliamlara uğramış bir işçi örgütü olarak darbecilere karşı her zaman karşı durduk, mücadele ettik, bugün de her türlü darbenin ve siyaset alanına demokrasi dışı müdahalelerin karşısında olmaya devam edeceğiz. 12 Eylül darbesinin 39. yılında darbelere, faşizme ve gericiliğe yine ve kararlılıkla hayır diyor, tek seçeneğin demokrasi ve laik toplumsal yaşam olduğunu savunuyoruz. Emeğe karşı yapılan her saldırıya karşı nasıl mücadele veriyorsak, sendikal hak ve özgürlüklere müdahale karşısında nasıl direniyorsak, demokrasiye, yargının bağımsızlığına, insan hak ve özgürlüklerine yapılan her saldırının da karşısında demokrasiden, adaletten, eşitlikten ve özgürlükten yana tavır almaya  devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.
Dilek Akşen
 


Etiketler; #eylül
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.