Reklam

CHP 96. yılını kutladı

Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale İl Başkanlığı, 96. Kuruluş yıl dönümünü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen bir törenle kutladı.

368
CHP 96. yılını kutladı


 
Tören, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından CHP’li belediye başkanları ve milletvekilleri Atatürk büstüne çelenklerini törenle bıraktı. Meydanda düzenlenen törene Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan gibi isimlerin yanı sıra ilçelerde görev yapan belediye başkanları, CHP İl Yönetimi ve üyeleri de katıldı.
 
“PARTİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TARAFINDAN 9 EYLÜL 1923’TE HALK FIRKASI ADIYLA KURULDU
 
Program, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan’ın konuşmaları ile devam etti. Güneşhan, “Bugün burada, ülkemizi kurtaran ve kuranlar olarak 96.kuruluş yıldönümümüzü kutlamanın onurunu, mutluluğunu ve haklı gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi, Kurtuluş Savaşı yıllarında Kuvayı mücadeleyi yürütmek, tüm toplumsal kesimlerle ulusal birliği sağlamak amacıyla kurulan Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin devamı olarak, önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923’te Halk Fırkası adıyla kurulmuştur. Çünkü ilk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı henüz bitmeden ülkenin geri kalmışlığını ve çöküş tehlikesini ortadan kaldırmak, çağdaş bir toplum yaratmak amacıyla devrimler yapmak istiyordu. Bu amaçlara ulaşmak içinse ancak gücünü halktan alan bir siyasi parti ile mümkün olabilirdi. Partimiz daha sonra 1924’te Cumhuriyet Halk Fırkası, 1935 yılında ise Cumhuriyet Halk Partisi adını aldı. 1927 yılında cumhuriyetçilik, halkçılık, milliyetçilik ve laiklik Cumhuriyet Halk Partisi’nin dört temel ilkesi olarak benimsendi. 1935 yılında ise devletçilik ve devrimcilik ilkeleri de eklenerek partinin temel ilkleri altıya çıkarıldı. Bu ilkleri simgeleyen altı ok da Cumhuriyet Halk Partisi’nin simgesini oluşturdu” diyerek konuşmasına başladı.
 
“DÜNYANIN EN KÖKLÜ VE TÜRKİYE’NİN EN ESKİ SİYASİ ÖRGÜTLENMESİ”
 
Partinin tarihsel süreci ile ilgili bilgiler veren Güneşhan, “Cumhuriyet Halk Partisi kapitülasyonlar sonucu emperyalist ülkelerin pazarına düşmüş bir ülkenin kurtuluş ve kuruluşunu gerçekleştiren, dünyanın en köklü ve Türkiye’nin en eski siyasi örgütlenmesidir. Cumhuriyet Halk Partisi, kurucumuz ve ilk genel başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan partidir. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla, çağdaş Türkiye’yi biçimlendiren partimiz, ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine de öncülük etmiştir. 2. Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecine de öncü misyonunu sürdürmüştür. Partimiz 1960’lı yıllarda Türkiye’nin yaşadığı modernleşme sürecin yansımaları olarak ortaya çıkan göç, kentleşme ve sanayileşme gibi dinamikler kapsamında ortanın solunu benimsemiştir. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklü partisi olma gibi sahip olduğu ayrıcalıklı tarihsel mirasıyla geleneğini ve temellerini en iyi şekilde temsil eden ilkelerinin yanı sıra sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimseyen partimiz bu çerçevede uluslararası ölçekte faaliyetlerini sürdüren Sosyalist, Enternasyonal ve Avrupa Sosyalistler Partisi’ne de katılım sağlamıştır” şeklinde konuştu.
 
“YAŞASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİ, YAŞASIN CUMHURİYET HALK PARTİSİ”
 
 
“Türkiye’nin birleştirici gücü olan partimiz, çağdaş, laik ve demokratik sosyal hukuk devletinin yargı bağımsızlığının, insan haklarının, kadın-erkek eşitliğinin, hoşgörünün, huzur ve barış ortamının savunucusu ve teminatıdır” diyen Güneşhan, konuşmasını şu şekilde tamamladı:
 
“Günümüzde tek adam rejimi tarafından birer birer yok edilmeye çalışılan kazanımlarının, yılmaz savunucusu, karanlığın ve cehaletin amansız düşmanıdır. 96 yıllık geçmişiyle ulu bir çınar olan Cumhuriyet Halk Partisi, birlik ve bütünlüğünü korumak, toplumsal barışı sağlamak, demokrasi güçlendirmek ve sosyal adaleti hakim kılmak için Atatürk’ün aydınlattığı yolda büyük bir azim ve kararla yürümeye devam edecektir. Ebedi Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk, ‘Benim iki önemli eserim var’ demiştir. ‘Biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri ise Cumhuriyet Halk Partisi’ demiştir. Cumhuriyet Halk Partisi, bu ülkenin güvencesidir, sigortasıdır. Cumhuriyet Halk Partisi var oldukça, Türkiye Cumhuriyeti de ilelebet payidar kalacaktır. Bu duygularla partimizin kurucu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ikinci genel başkanımız İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Erdal İnönü, tüm yakın çalışma arkadaşlarını ve şehitlerimizi bir kez daha saygı, şükran ve rahmetle anıyor, bugün aramızda bulunan Hikmet Çetin, Altan Öğmen, Murat Karayalçın, Deniz Baykal ve Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na da sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 96.yılı kutlu olsun. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi.”
 
Konuşmaların ardından, CHP’nin ikinci Genel Başkanı İsmet İnönü’nün büstüne de çelenk koyma töreni düzenlendi. Burada da kısa bir konuşma yapan Güneşhan, katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti.
 
Buradaki  törenin sona ermesinin ardından  Türkiye'nin ilk başbakanı, ikinci cumhurbaşkanı,  İsmet İnönü’nün heykeli önüne de gidilerek çelenk bırakıldı.
 
Dilek Akşen
 


Etiketler; #chp #yaş
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.