Çarşıda yüzde 70’e varan indirimler olacak

Kent Konseyi ve Çanakkale Belediyesi, çarşı esnafına yılbaşı sürprizi yapmaya hazırlanıyor. 29 Aralık Cumartesi günü  “Çarşıda Buluşalım” projesi ile ışıl ışıl bir çarşıda kepenk açacak olan esnafın, yılın son alışveriş gününde bütün yıl boyunca yaşadıkları ekonomik kasveti üzerinden atması bekleni

12641
Çarşıda yüzde 70’e varan indirimler olacak


Kent Konseyi ve Çanakkale Belediyesi, çarşı esnafına yılbaşı sürprizi yapmaya hazırlanıyor. 29 Aralık Cumartesi günü  “Çarşıda Buluşalım” projesi ile ışıl ışıl bir çarşıda kepenk açacak olan esnafın, yılın son alışveriş gününde bütün yıl boyunca yaşadıkları ekonomik kasveti üzerinden atması bekleniyor.
 Yeni yıl alışverişinin yapılacağı yılın son Cumartesi gününde kentliler ve esnaf Çarşı’da buluşacak. “Çarşı millidir, yerlidir, gelenektir” “Çarşı kardeşliktir, barıştır” “Çarşı Bizimdir” sloganları ile bir gün sürecek etkinlik kapsamında esnaf yüzde 70’lere varan indirimler ile kentlinin karşısına çıkacak. Çalışma grupları esnafı dolaşarak hem bilgilendirme yaptı hem de talepleri dinledi.
“ÇARŞI GELENEKSELDİR, ÇARŞI BİZİMDİR DİYORUZ”
Konu ile ilgili gazetemize bilgilendirme yapan Kent Konseyi Genel Sekreteri Yeliz Kaçarlar, zor geçen 2018 senesinin son alışveriş gününde alışveriş merkezi ile mücadele içerisinde olan çarşı esnafına bir yeni yıl hediyesi vermek istediklerini ifade etti. Genel Sekreter Kaçarlar,“2018 ekonomik anlamda hem esnaf için hem vatandaş için çok zorlayıcı idi.  ‘Çarşıda Buluşuyoruz’ sloganı ile yola çıkarken amacımız hem 2018 yılının üzüntü ve kederlerini bir gün de olsa hafifletmek esnafa bir canlılık katmak. ‘Çarşı Gelenekseldir’ ‘Çarşı Bizimdir’ diyoruz.  Esnafı ekonomik zorluklardan alışveriş merkezlerinden biraz daha fazla etkileniyor.  Onlara destek olmak ve çarşıyı canlandırmak amacı ile bir şenlik planladık. Bu bir sivil hareket ve yararlanmak isteyen herkese kapımız açık. Amacımız bir günlüğüne de olsa çarşıdaki kasveti ortadan kaldırmak, alışverişin içerisine eğlence ve kahkaha katmak” dedi.
“ESNAF IŞIL IŞIL BİR ÇARŞI İLE KARŞILAŞACAK”
Aynı gün çoğunluğu esnaflardan oluşan Kemalpaşa Mahalle Meclisi’nin de açılacağını ifade eden Kaçarlar, “Biz Kent Konseyi, Mahalle Meclisi ve Çanakkale Belediyesi olarak yola çıktık. Zamanımız çok kısıtlı idi. 29 Aralık günü Kemalpaşa Mahalle Meclisi’mizin açılışı olacak. Bu da bizim çıkış noktamız. Kemalpaşa Mahallesi, çoğunluğu esnaftan oluşan bir mahalle. O güne özel ne yapabiliriz diye düşündük. En büyük katkıyı da çarşı ile birlikte verebiliriz diye düşündük. Üç yerel grubun İş Bankası önünde konseri olacak. Animasyon grupları ve sürekli müzik olacak. Ayrıca Cumartesi sabahı dükkânını açmaya gelen esnaflar ışıl ışıl bir çarşı ile karşılaşacak. Bu da bizim onlara sürprizimiz olacak. Küçük ikramlarımız olacak ama içecek ikramı olmayacak. Aynalı Çarşı girişlerinde el işi stantlarımız olacak ama satış yapılmayacak. Mümkün olduğunca esnafın faydalanmasını istiyoruz. Esnaf sayımız çok, o yüzden bizim etkinlikten haberimiz yok diyen esnaf da olacaktır.  Çalışma grubumuz şu anda da esnafı dolaşıyor, onların da görüşlerini alıyor.  Ben kendi katıldığım çalışmalarda da esnafın bu konuda talepleri olduğunu gözlemlemiştim.  Bu çalışma Biga’daki indirim günleri konseptinden farklı. Bu bir alışveriş günü değil. Bizim amacımız yılbaşından önceki son Cumartesi günü mevcut potansiyelin üzerine bir vatandaşı çarşıya çekmek, esnafa eğlenceli bir gün yaşatmak.  Bu yıl bu esnafa iyi gelirse, önümüzdeki sene bir indirim günleri planlayabiliriz” diyerek sözlerini sonlandırdı.
“AVM İLE MÜCADELE EDİYORUZ”
Etkinliğe ilişkin görüşlerini aldığımız kentli esnaflar kötü bir sene geçirdiklerini ifade ederek en büyük zorluğu alışveriş merkezi karşısında yaşadıklarını dile getirdi. Etkinliği heyecan içerisinde beklediklerini dile getiren esnaflar, önümüzdeki senelerde Biga’daki indirim günleri gibi hafta boyunca süren etkinlikler talep ediyor.
Kombin Mağazası- UğurŞakı, “Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor, esnaf zaten sıkıntılı. Çanakkale’de de alışveriş merkezleri ile mücadele etmeye çalışıyoruz. Çarşıda Buluşuyoruz etkinliği ile muhakkak bir hareket gelecektir. Bu ve benzeri projelere ihtiyacımız var. Biz elimizden geldiği kadar fiyatları uygun tutmaya çalışıyoruz. İnsanlar da katılım gösterecektir. İndirimlerimiz başlattık, heyecanla cumartesiyi bekliyoruz” dedi.
Depo Mağazası- Gürkan Karagür, “Bizim, Çarşı için daha uzun vadeli çözümlere ihtiyacımız var. Bir günlük bir etkinlik olacak. O gün zaten son cumartesi olacağı için belli bir hareket zaten olacak çarşıda. Bu daha uzun olabilse daha iyi olur. Bir gün de çok etkili olacağını zannetmiyorum. Bizim koca yılı çıkarmamız gerekiyor. Şehir merkezine yerleştirilen bir alışveriş merkezi ile Çanakkale’nin parası şehir dışına, yurt dışına çıkarılıyor. Üniversite öğrencileri, yürüyerek alışveriş merkezine gidiyor. Halkın da alışveriş merkez ihtiyacı talebi vardır ama en azında bir araç mesafesi kadar uzakta olsa idi çarşı için de sıkıntı olmazdı. Öğrenci ile çarşının arasında bir engel oldu. AVM’de dükkân sahibi olan arkadaşlarımız da var onlar da aslına bakarsanız çok halinden memnun değil” dedi.
Ali Solmaz Ayakkabıcılık- Gökhan Tüfek, “Biga’daki mağazamız indirim günlerinde çok hareketli dönemler geçiriyor. Burada Çarşıda Buluşuyoruz etkinliği ile başladık. Umarım önümüzdeki senelerde Merkez’de de bu indirim günleri gerçekleştirilir. Etkinlikler ilgili sosyal medyadan bilgi sahibi oldum. Ben etkisi olur diye düşünüyorum. Umarım güzel bir gün geçiririz” dedi.
Süslü Ambar Mağazası-İbrahim Can İldam, “Etkinlikten haberimiz yok ama sokak konserleri olacağını biliyorum. Güzel bir gün olacak. Sonuçta bizim bu kapsamda bu tür etkinliklere ihtiyacımız var. Şu an sezon sonuna doğru gidiyoruz, sonrasında indirim dönemine gireceğiz. Yavaş yavaş ürünleri bitirmenin telaşındayız. Yılbaşı için güzel koleksiyonlar getirdik.  İndirimlerimiz var. Çanakkale halkına en iyi hizmeti verebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Önümüzdeki cumartesi günü güzel bir hareket olacağını umuyorum” dedi.
Özel Haber: Dilek Akşen
 
 
 
 


Etiketler; #çarşı
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.