Reklam
Reklam

Eğitim-Sen taleplerini sıraladı

Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi 9 Eylül'de başlayacak olan 2019-2020 eğitim öğretim yılıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada eğitim sistemindeki sorunlara değinilerek, Eğitim-Sen ‘in talepleri dile getirildi.

333
Eğitim-Sen taleplerini sıraladı

Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi 9 Eylül'de başlayacak olan 2019-2020 eğitim öğretim yılıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada eğitim sistemindeki sorunlara değinilerek, Eğitim-Sen ‘in talepleri dile getirildi. Açıklamayı Şube Başkanı Filiz Savaş Yaptı.
Savaş yaptığı açıklamada, “2019-2020 eğitim-öğretim yılı 9 Eylül Pazartesi günü başlayacaktır. Resmi ve özel öğretim kurumlarında görev yapan 1 milyonu aşkın öğretmen ve 18 milyona yakın öğrenci her yıl olduğu gibi bu yıl da çok sayıda sorun eşliğinde yeni eğitim öğretim yılına adım atacaklar. Eğitimin niteliğinde yıllar içinde yaşanan gerileme, ticarileşme ve dinselleşme uygulamaları, okulların fiziki altyapı ve donanım eksiklikleri, öğretmenlerin mesleki gelişimine yönelik piyasacı müdahaleler, çocukların barınmak zorunda bırakıldıkları yurtlarda taciz ve istismara uğraması, ataması yapılmayan öğretmenler sorunu ve bunun gibi çok sayıda sorun eğitim sisteminin belli başlı sorunlarındandır.  Eğitim Sen olarak her yıl olduğu gibi bu eğitim öğretim yılı başında da uzmanlarca hazırlanmış olan “Eğitimin Durumu” raporumuzda bulunan eğitim sorunlarını ayrıntılı bir şekilde kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bizler eğitim sisteminde yıllardır yaşanan ve katlanarak artan bu sorunları 2019/20 eğitim öğretim yılı başlarken bütün ağırlığıyla hissetmekteyiz. Okulöncesinden üniversiteye kadar bilimin ve bilimsel eğitimin dışlanmaya çalışıldığı eğitim sisteminde, eğitim ve bilim emekçilerinin, öğrenci ve velilerle birlikte kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim hakkı için mücadelemiz2019/2020 eğitim öğretim yılında da kararlılıkla sürecektir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen varoluş nedenimiz olan Eğitim emekçilerimizin önümüzdeki eğitim öğretim yılında sorunlarının bir nebze de olsa düzelmesini dileriz” ifadelerini kullanarak taleplerini şu şekilde sıraladı:

EĞİTİM SEN OLARAK MEB'E 10 TEMEL UYARIMIZ
“Tüm öğrencilerimizin eşit, ulaşılabilir, nitelikli, ücretsiz eğitimden yararlanmasını sağlayacak bütçe planlaması yapmak MEB ve siyasi iktidarın sorumluluğudur. Sorumluluğun gereği yerine getirilmelidir.  Tüm öğrencilerimizin eğitim hakkı uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmıştır. Öğrencilerimizin eğitim hakkını tam ve baskı altında kalmadan kullanması gerekir. Öğrencilerimizi çırak olmaya özendiren politikalardan vazgeçilmelidir. Yargı kararları uygulanmalı; Diyanet, dini vakıf ve dernekler ile yapılan protokoller sonlandırılmalıdır. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü' nün 'özerk' yapısına son verilmelidir. Anadolu liselerinde ikili eğitimden kaynaklı oluşabilecek güvenlik, sağlık, beslenme gibi sorunlara yönelik MEB önlem ve çözümler üretmelidir. Güvenlik sorununun çözümü için ücretsiz servis başta olmak üzere acil adımlar atılmalıdır. 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında LGS sınavına girecek ?1. 800 000 öğrencinin mağduriyet yaşamaması için gereken önlemler alınmalıdır. MEB öğrencilerin taleplerini toplamalı, okul gereksinimini belirlemeli ve bu gereksinimi karşılayacak önlemleri ‘Her öğrencinin istediği okulda eğitim alma hakkı vardır.’ ilkesini gözeterek yaşama geçirmelidir Proje okulları uygulaması sonlandırılmalıdır. Sözleşmeli, ücretli, güvencesiz çalışma biçimlerine; mülakat uygulamalarına son verilmelidir.  Öğretmen açığı kadar atama acilen yapılmalıdır. Öğretmenlerin statüsü, çalışma koşulları, hakları, işe alım ve istihdam biçimine kadar her konuda öğretmenlerin söz ve karar hakkı gözetilmelidir. Hukuksuzca ihraç edilen arkadaşlarımız hala MEB çalışanıdır. MEB eğitim emekçilerine sahip çıkmalı, yaşanılan mağduriyetlere ilişkin sorumluluğunun gereğini yerine getirmelidir. Öğretmenleri başarılı, başarısız olarak ayrıştıran, okul müdürlerinin performans denetimine tabi bırakan '2019 Yılı Öğretmenler Günü Genelgesi' geri çekilmelidir.”

Dilek Akşen
 
 
 
 
 
 


Etiketler; #eğitim #sen
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.